Προς το περιεχόμενο

90s(xexe)


fm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[quote author=Waterfall-K link=topic=194246.msg674559#msg674559 date=1341401501

1992

11. Pat Metheny - Finding And Believing

http://youtu.be/I_HSvygixAU

...βάλε και όλο το Secret Story ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γιατι αυτό δεν σου αρέσει θείο...... :)

Καλό είναι αλλά...To Secret Story είναι από τους πιό σημαντικούς δίσκους της συγκεκριμένης 10ετίας...Ψάξτε το DVD, και θα με θυμηθείτε ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατ' αρχάς μιλώντας για 90s είναι ιεροσυλία να αναφέρονται "οι ήρωες με τα κολάν" και "οι καμμένες περμαμαντ" των 80s. Αν ο Cobain είχε ζήσει 10 χρόνια παραπάνω όλα αυτά τα ποζερομεταλοκολαν θα είχαν διαγραφεί από τη μνημη μας και τη μουσική ιστορία.

 

Από την άλλη μου κάνει εντύπωση πως κανεί δεν αναφέρει κίνηματα όπως αυτό της Trip Hop  (Primal Scream - Portsishead - Massive Attack) ή ακόμα και της Indie Rave του Manchester (Stone Roses - Charlatans - Inspiral Carpets - Happy Mondays - James) της Shoegaze (Jesus & Mary Cain - Ride - Slowdive) και άλλων όπως π.χ οι πρωτοποροι Pop will eat Eatself.

 

παραθέτω link από το reading του '92...προς ενημέρωση και των νεώτερων!!!!

 

http://www.songkick.com/festivals/57-reading/id/2391991-reading-festival-1992

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη μου κάνει εντύπωση πως κανεί δεν αναφέρει κίνηματα όπως αυτό της Trip Hop  (Primal Scream - Portsishead - Massive Attack)

Δεν ξέρω πως μπαίνουν στην ίδια συνομοταξία οι Primal Scream με τους Portishead και Massive Attack αλλά μαζί σου.

 

ακόμα και της Indie Rave του Manchester (Stone Roses - Charlatans - Inspiral Carpets - Happy Mondays - James) 

Εχεις δίκιο αλλά το Madchester στη καρδιά μου και στο μυαλό μου, είναι 80s.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν ξέρω πως μπαίνουν στην ίδια συνομοταξία οι Primal Scream με τους Portishead και Massive Attack αλλά μαζί σου.

Εχεις δίκιο αλλά το Madchester στη καρδιά μου και στο μυαλό μου, είναι 80s.

 

 

1. Εύκολα. Αρκεί να ακούσεις το Screamadelica. Οι Primal Scream το 1990 με αυτό το εκπληκτικό album ουσιαστικά δημιούργησαν το Trip Hop ώς είδος. Αν και σήμερα μπορεί να ακουστεί λίγο παρωχημένο, είναι must για όποιον έχει ζήσει την εποχή και μπορεί να κάνει την αναγωγή. Δεν φεύγει ποτέ από το αυτοκίνητο μου το συγκεκριμένο album.

 

2. The Stone Roses (1989), Charlatans / Some Friendly (1990), Inspiral Carpets / Life (1989), James / Gold Mother (1990), Happy Mondays / Pills & Thrills (1990). H σκηνή πρυπήρχε στα 80s περισσότερο ως ιδέα. Η πραγματοποίησή της και η επιτυχία της σίγουρα ήταν υπόθεση των 90s.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα τι να πούμε για τους Portishead? Που βάλαν 40 βιολιά να παίζουν από μια νότα το καθένα?

Ή να πιάσουμε τους radiohead που αλλάζουν συνέχεια ακκόρντα επειδή δεν ξέρουν σόλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. The Stone Roses (1989), Charlatans / Some Friendly (1990), Inspiral Carpets / Life (1989), James / Gold Mother (1990), Happy Mondays / Pills & Thrills (1990). H σκηνή πρυπήρχε στα 80s περισσότερο ως ιδέα. Η πραγματοποίησή της και η επιτυχία της σίγουρα ήταν υπόθεση των 90s.

Είπα, έχεις δίκιο.  Ι was there.... 8) ;Dsmiley-smoking-bong.gif

 

Αλλά για μένα είναι 80s.

 

You're twistin' my melon man....... ;D

 

Mα τι να πούμε για τους Portishead? Που βάλαν 40 βιολιά να παίζουν από μια νότα το καθένα?

Ή να πιάσουμε τους radiohead που αλλάζουν συνέχεια ακκόρντα επειδή δεν ξέρουν σόλο?

Δεν τους ξέρω. Πες να ανεβάσουν κανα κλιπάκι να φάνε κανα λούσιμο.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου