Προς το περιεχόμενο

Ibanez rg350m ή ESP ltd Viper?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!

Σκοπευω να αγορασω καινουργια ηλεκτρικη κιθαρα,το budget μου ειναι στα 450 ευρω.Ειμαι αναμεσα στην ibanez rg350m και την esp ltd viper 401.Ο λογος που θελω την Ibanez ειναι επιδει εχει τρεμολο αλλα εχοντας το μου στερει την δυνατοτητα να κανω χαμηλα κουρδισματα με ευκολια..ο λογος που θελω την ltd ειναι επιδει εχει emg μαγνητες και ειμαι γενικα του μεταλ...δεν ξερω ποια να παρω.Εχετε καμια αλλη προταση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χρηματα αυτα καλυτερα να μην παρεις κιθαρα με τρεμολο . Αν μιλαμε για καινουρια...

 

Αν κοιταξεις σε μτχ που ειναι και η πλεον καλη επιλογη μπορεις να παρεις μια εκπληκτικη rg1570 prestige made in japan team j craft και να καθαρισεις με το ζητημα κιθαρα για χρονια...Ριξε μια ματια στις αγγελειες του νοιζ και θα δεις πολλες παμφθηνες λογω κρισης και με σκληρες θηκες κτλ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χρηματα αυτα καλυτερα να μην παρεις κιθαρα με τρεμολο . Αν μιλαμε για καινουρια...

 

Αν κοιταξεις σε μτχ που ειναι και η πλεον καλη επιλογη μπορεις να παρεις μια εκπληκτικη rg1570 prestige made in japan team j craft και να καθαρισεις με το ζητημα κιθαρα για χρονια...Ριξε μια ματια στις αγγελειες του νοιζ και θα δεις πολλες παμφθηνες λογω κρισης και με σκληρες θηκες κτλ...

 

 

Συμφωνώ απολύτως  ;)

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα!

Σκοπευω να αγορασω καινουργια ηλεκτρικη κιθαρα,το budget μου ειναι στα 450 ευρω.Ειμαι αναμεσα στην ibanez rg350m και την esp ltd viper 401.Ο λογος που θελω την Ibanez ειναι επιδει εχει τρεμολο αλλα εχοντας το μου στερει την δυνατοτητα να κανω χαμηλα κουρδισματα με ευκολια..ο λογος που θελω την ltd ειναι επιδει εχει emg μαγνητες και ειμαι γενικα του μεταλ...δεν ξερω ποια να παρω.Εχετε καμια αλλη προταση??

 

Η σειρά 401 της esp/ltd είναι πάρα πολύ καλή. Έχω την ex401 explorer κι έχω παίξει με τις ec401 les paul και viper401 ταυράκι. Από playability και ήχο σκίζουν και δεν έχουν προβλήματα. Ένα σετάπ χρειάζονται αρχικά(το παρέχει το κατάστημα συνήθως), απλά πρέπει να γίνει το σετάπ σύμφωνα με τις δικές σου προτιμήσεις σε action κλπ.

Έχω επίσης και την ibanez rg350m αλλά την έχω πειράξει αρκετά. Το τρέμολο που είχε το άλλαξα με original floyd(μεταχειρισμένα όλα φυσικά για να μείνει χαμηλό το κόστος), έκοψα νέο pickguard για να μπει ένας διπλός μόνο και 1 volume κι έβαλα το SD screaming demon επάνω. Τώρα πετάει η κιθάρα.  Πριν, έπαιζε οκ αλλά δεν έλεγε και πολλά καθώς το τρέμολο ήταν λίγο εφιάλτης σε χρήση & σετάπ κι οι στοκ μαγνήτες δεν ήταν τόσο "γκαζάτοι". Δηλαδή σε στοκ μορφή σίγουρα θα επέλεγα την viper 401 που έχει και κατά 95% ίδιο ήχο με την esp viper λόγω ΕΜG (η esp κάνει τα 3πλάσια...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να σου προτεινω κ εγω την Ibanez rg370 dx

Την ειχα παρει κ γω οταν ηθελα κατι πιο φτηνο και για τα λευτα του ειναι πολυ καλο οργανακι.

Διαβασε κ εδω κατω κατω μερικες κριτικες.Μονο καλα λογια εχω να σου πω για τα λευτα της παντα ετσι.Εγω ειμαι ευχαριστημενος.

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=1906

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να σου προτεινω κ εγω την Ibanez rg370 dx

Την ειχα παρει κ γω οταν ηθελα κατι πιο φτηνο και για τα λευτα του ειναι πολυ καλο οργανακι.

Διαβασε κ εδω κατω κατω μερικες κριτικες.Μονο καλα λογια εχω να σου πω για τα λευτα της παντα ετσι.Εγω ειμαι ευχαριστημενος.

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=1906

 

Δεν υποτιμω το οργανο με το σχολιο μου αλλα αμα διαβαζεις σε κριτικη για ιμπανεζ για γεφυρα floyd rose αμεσως αντιλαμβανεσαι την αξιοπιστιστια της κριτικης...

 

BTW τα συγκεκριμενα τρεμολα δεν ειναι και οτι καλυτερο...  Με μια καπως πιο συχνη χρηση συντομα σπανε και με δυσκολια βρισκει καποιος ανταλλακτικα... Αν δεν χρησημοποιουνται συχνα τοτε ειναι μια χαρα. Απο την αλλη αν δεν χρησιμοποιουνται συχνα νομιζω καλυτερα να μην υπαρχουν καθολου !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου