Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με Reaper και εφέ σε VST!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κόσμε!

 

 Σήμερα με έπιασε η όρεξη να δημιουργήσω πρωϊνιάτικα και αφού έκατσα λίγο και έφτιαξα κουτσά στραβά έναν ήχο στο Poizone της Image-Line μου ήρθε και ένα ωραίο ριφάκι και σκέφτηκα να το ηχογραφήσω. Ανοίγω λοιπόν το Reaper και σκέφτομαι, γιατί να μην το περάσω και από έναν ενισχυτή κιθάρας, να του κοτσάρω και λίγη παραμόρφωση και να δω τι θα βγει; Ξεκινάω λοιπόν, μόνο για να ανακαλύψω ότι δεν ξέρω πως.. ;D Μπορείτε να μου εξηγήσετε πώς ακριβώς λειτουργούν τα εφέ στο Reaper; Απ' ό,τι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής τα Input FX "κολάνε" κατευθείαν στον ήχο και ηχογραφούνται μαζί του, ενώ τα.. απλά FX μπαίνουν μετά την ηχογράφηση και μπορούν να τροποποιηθούν αφού έχει ηχογραφηθεί το κομμάτι. Ισχύει αυτό; Εγώ θέλω να ακούω από τα ακουστικά μου την ώρα που ηχογραφώ τον τελικό ήχο, δηλαδή το synth μαζί με τον ενισχυτή και τα λοιπά, αλλά τα εφέ να μην ενσωματώνονται με τον ήχο έτσι ώστε να μπορώ να τα τροποποιήσω αργότερα. Γίνεται; Και αν ναι πώς; Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγχωρέστε την ασχετοσύνη μου, τώρα μαθαίνω και 'γω! ;D

 

 

Edit: Επίσης να συμπληρώσω ότι τα εφέ και οι ενισχυτές που θέλω να χρησιμοποιήσω είναι του Guitar Rig 5, το οποίο στην λίστα μου με τα Vst εμφανίζεται με τρεις μορφές:

1) AU: Guitar Rig 5 FX

2) AU: Guitar Rig 5 MFX

3) VST: Guitar Rig 5

'Cause I was Raised on Rock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου