Προς το περιεχόμενο

A Downtown Tale


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Μόνο σε 'μένα θυμίζει Snowy White o τρόπος που "στήνει" και τραγουδάει στο κουπλέ;

 

Όχι. Θυμίζει κι άλλα, Larry Garner, Peter Green(τελευταίων ετών), "παλιομοδίτικα" εν γένει ακούσματα. Όλα καλά  ;D...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κομματι ειναι καλο αλλα οχι το καλυτερο σου.

Νομιζω το χαιλαιτ ειναι ο σολο ηχος,συναρτησει των δαχτυλων εννοειται,που για αλλη μια φορα ειναι φεντεροσεμιναριο.

Το ρεφραιν δεν μπορω να το καλοχωνεψω,μου βγαζει επιτηδευση για κατι το διαφορετικοσωνεικαικαλα και δεν μου δινει καλη ροη μετα τα κουπλε.

Δε μ αρεσουν οι συσχετισμοι αλλα το ''ολον'' μου εβγαλε -με λιγη φαντασια-- RHCP,dani california.. 8)

 

Δεν παυει να ναι ενα ολοκληρωμενο κομματι(συνθεση,εκτελεση,ενορχηστρωση,τραγουδι) και αυτο εχει απο μονο του μεγαλη αξια!

 

Ακομα δεν εχεις ξεπερασει εκεινο το αριστουργηματικο ''You don't let nobody down''... ;)

Τωρα που γραφω μου ρθε η μελωδια αβιαστα,νερακι.. :)

 

Συνεχα λεμε,εχεις φλογα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας της ακρόασης και των σχολίων.

 

Συγχαρητήρια, νομίζω είναι ό,τι πληρέστερο έχεις δημιουργήσει.

Δεν το βρήκα καθόλου μεγάλο, αντίθετα, πιστεύω πως είναι καλαίσθητο, ολοκληρωμένο κι επαγγελματικό με την καλύτερη των εννοιών.

 

 

Ηλία σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως. Δεν είναι τυχαίο ότι το κομμάτι ακούγεται ολοκληρωμένο. Αυτή τη φορά πήρε το χρόνο του και δε γράφτηκε σε μερικές ώρες όπως κάνω συνήθως. Έγραψα, άκουσα, έσβησα, ξαναέγραψα. Πρέπει να πω ότι με βοήθησαν και δύο φίλοι, πολύ καλοί μουσικοί και μέλη του φόρουμ, τους οποίους συμβουλεύτηκα μετά τις πρώτες ηχογραφήσεις και με κατεύθυναν πολύ σωστά. Τους ευχαριστώ και τους δύο.

 

Επίσης, ειδικά ρισπεκτ για τον ήχο των ντραμς!! Σε στούντιο τα γράψατε όλα ε? Που μπορούμε να βρούμε τους στίχους (αν και τα πιάνω τα περισσότερα  )

 

ήθελα να σε ρωτήσω αν δε σε πειράζει για μια σύντομη περιγραφή του πως ηχογραφείς, να φανταστώ είναι όλα με μικρόφωνο, ""the right way"" ε? Μπράβο! Υπάρχει κάποιο δισκάκι ?

 

 

Χαίρομαι που είναι του γούστου σου αγαπητέ AuditoryDriving. Το κομμάτι, είναι home recording και τα drums είναι ez drummer. Για τους στίχους επιφυλάσσομαι μόλις κάνω το transcription από την γραμμική Β' στην οποία είναι βρίσκονται αυτή τη στιγμή, μουτζουρωμένοι σε δυο σελίδες τετραδίου.

 

Οι ηχογραφήσεις, όπως καλά κατάλαβες, γίνονται με μικρόφωνα, πλην φυσικά των vst οργάνων. Πιο συγκεκριμένα, για την ηχογράφηση της ηλεκτρικής κιθάρας χρησιμοποιώ ένα δυναμικό κι ένα ribbon μικρόφωνο, για την ακουστική ένα sm57 και για τις φωνές ένα sennheiser e855. Το audio interface είναι ένα Focusrite Saffire 6 USB. Γενικώς τίποτα εξεζητημένο ή ακριβό.

 

Όσο για δισκάκι που ρωτάς, δεν υπάρχει, προς το παρόν αλλά θέλω και θα προσπαθήσω να υπάρξει στο μέλλον.

 

Το ρεφραιν δεν μπορω να το καλοχωνεψω,μου βγαζει επιτηδευση για κατι το διαφορετικοσωνεικαικαλα και δεν μου δινει καλη ροη μετα τα κουπλε.

 

Σταύρο καταλαβαίνω τι λες και το λαμβάνω υπόψιν. Το γεγονός είναι ότι το κουπλέ έχει μια ροκ δυναμική και το ρεφρέν ενδεχομένως την αναχαιτίζει αλλά έτσι μου βγήκε το άσμα.

 

Ακομα δεν εχεις ξεπερασει εκεινο το αριστουργηματικο ''You don't let nobody down''... ;)

 

Δεν ξεπερνιούνται εύκολα οι ύμνοι. Εδώ άλλοι έκαναν καριέρες δεκαετιών και δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν κάποια δικά τους κομμάτια - σταθμούς που έγραψαν νέοι.  ;D ;D

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνθρωπος δυο μέτρα που έχει την αυτοπεποίθηση και δεν φοβάται να χρησιμοποιήσει φαλτσέτο στη φωνή του (ρεφραιν), έχει τον σεβασμό μου.

 

Ξέρω, είμαι κλισέ αλλά εμένα στην αρχή μου φερε στο μυαλό προσωπική δουλειά του Knopfler (όχι Straits).

 

Ωραίο κομμάτι Σπύρο. Μπράβο.

 

Λεπτομέρειες, εκ του σύνεγγυς καιρός γαρ εγγύς.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ενθουσιάστηκα!

Και αφού μπήκαμε στη διαδικασία για το τι θυμίζει το κουπλέ, εμένα μου θυμίζει το Philby του Rory. Το ρεφρέν όμως (και αυτό είναι το σημαντικό) δεν θυμίζει τίποτα. Καταπληκτική αλλαγή στο ρεφρέν.

Απο χθές το άκουσα πάνω απο 10 φορές.

Μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα και papeas σας ευχαριστώ για την ακρόαση και χαίρομαι που σας άρεσε.

 

Ξέρω, είμαι κλισέ αλλά εμένα στην αρχή μου φερε στο μυαλό προσωπική δουλειά του Knopfler (όχι Straits).

 

εμένα μου θυμίζει το Philby του Rory.

 

Όλες οι αναφορές περί του τι θυμίζει αποτελούν μουσικούς που με έχουν επηρεάσει και τους θαυμάζω απείρως. Αλλά μια που δεν το ανέφερε κανείς ως τώρα, θα πω κι εγώ. Εμένα μου θυμίζει (ξανά) Tom Petty.  :)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για δισκάκι που ρωτάς, δεν υπάρχει, προς το παρόν αλλά θέλω και θα προσπαθήσω να υπάρξει στο μέλλον.

Άντε μπράβο βρε Σπύρο! Βάλτο μπροστά το άτιμο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι γίνεται όλα τα ταλέντα στην Ελλάδα εδώ έχουν κρυφτεί??Ρε φίλε τι φωνάρα έχεις και εσύ και πολύ ωραία μουσική σόλο απίστευτο πολύ ψηλά..Δηλαδή Είναι τόσο γαμάτο αυτό που ακούγετ που δεν δίνω καν βάση στα λόγια και μπινελίκια να έριχνες θα μου ακουγόταν σαν να με χαιρετάς αλλα μετά απο πολλές επαναλήψεις ωραίος και ο στοίχος!;) Δωσε μου λίνκ και για άλλα σου κομμάτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου