Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Στο Home Studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ για δες μήπως τρέχει κανένα άλλο πρόγραμμα/τα παράλληλα με το Cubase και δεσμεύει πόρους από το σύστημά σου!

 

Οι Asio4All είναι για noname κάρτες ήχου και όχι για κάρτες με δικους τους drivers!Αν κάνεις δουλειά τελικά με τους Asio4All μάλλον θα είσαι από τους τυχερους της υπόθεσης!  :)

 

Τώρα με τις συνδέσεις με μπέρδεψες...Τα monitors είναι συνδεδεμένα με την κάρτα σου!Άρα και όταν γράφεις και όταν μιξάρεις το σήμα σου και στις δύο περιπτώσεις περνάει απο εκεί...Μήπως δεν κάνεις εσύ κάτι σωστά;Περιέγραψε αν θέλεις και λίγο τι είναι αυτό που δεν σου αρέσει στον ήχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

..................Εξοπλισμό θέλω καλύτερη ποιότητα ήχου άρα νομίζω είναι θέμα κάρτα ήχου δεν νομίζω να φταιει η κιθάρα μου ή η πεταλιέρα.Γιατί όταν κάνω μίξη στην κονσόλα  και στην πεταλιέρα μου έχω πολύ καλό ήχο άλλα όταν περνάει απο την κάρτα ήχου και βγαίνει στα μόνιτορς το αποτέλεσμα είναι άλλο και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει και ρίχνω το φταίξιμο στην κάρτα ήχου:) τα μονιτοράκια όταν γίνεται αναπαραγωγη ή μίξη  μέσα απο το cubase με είδη άλλα ηχογραφμένα κλιπάκια (samples) ο ήχος είναι πολύ καλός.Τώρα δεν ξέρω και πολλά πράγματα στο τεχνικό θέμα γι αυτό μπήκα να μου δώσετ τα φώτα σας.Θέλω να ηχογραφώ είτε line είτε mic με καλό ήχο στο budget που διαθέτω πολλά ζητάω?:)

 

Βέβαια ξέρω οτι παίζει και η ακουστική του χώρου αλλά όταν μιλάμε για ηχογράφση με μικρόφωνα σωστά?όχι line

Άγγελε, σίγουρα γι' αυτό που γράφεις πιο πάνω που το έχω τονίσει, δεν φταίει η κάρτα. Πίστεψέ με, τέτοιου τύπου προβλήματα δεν έχω και τη χρησιμοποιώ εδώ κι ένα χρόνο.

Απ' ότι μπορώ να καταλάβω, θέλει ρύθμιση το CUBASE. Από εκεί θα ξεκινήσεις και μετά θ' αρχίσεις να ξοδεύεις.  ;D

We will walk on the land....

Peter Gabriel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που μπορώ να βρώ λύσεις γι αυτές τις ρυθμίσεις?Πάντως είστε τυπάδες ευχαριστώ που προσπαθήτ να βοηθήσετστο θέμα που έχω..Δεν ξέρω και απο υπολογιστές ρε γαμώτο πως μπλέχτηκα με αυτά τα μαραφέτια και έχω κάνει και πλούσια την M-Audio :):)

 

Φιλαράκι εσύ με την M-audio thn fast track ποσα κανάλια σηκώνεις με κουμπομένα plug in  πανω?(Midi)

 

Ακουστε πως τα έχω συνδεμένα μήπως έχω κάνει εκει την πατάτα ΛΟΙΠΟΝ

Εχω την Καρτα ηχου με USB πανω υπάρχουν με RCA τα 2 Monitors Left/Right σε 'Αλλο usb είναι καρφωμένο το Midi πανω στο pc κατευθείαν.Στο Cubase Εχω ως κάρτα ήχου επιλεγμένη στο Device Setup την Καρτα ήχου μου την M-audio USB Fast Track.OTAN αρχίζει να κολάει και να υπερφωρτόνει το  ASIO TIME USAGE αλλάζω των driver σε Αsio 4 ALL που μου ρίχνει το Time Usage  όταν ανεβάζω το buffer size ta 2000 καπου εκεί αλλά αυτό φυσικά μου δημιουργεί Latency και δεν μπορώ να ξαναηχογραφίσω τίποτα και κάπως έτσι κολλάει το project και με πιάνουν τα νεύρα μου.Και σκέφτομαι λοιπόν αφού όταν αλλάζω σε ASIO 4 ALL και το usage  πετει άρα φταίει η κάρτα ήχου αυτά μπερδεύτικα και εγώ:)

 

Υ.Γ

Θελω να ξοδέψω τα χρήματα γιατί θα με ζαλήσει η άλλη να πάμε διακοπές και δεν θα πάρω ποτέ αυτα που θέλω να πάρω θα πρέπει μετα να δουλεύω πάλι 2 μήνες :):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα να τρεξεις Wins98, αυτο να δεις ποσο λιγοτερους πορους ζηταει. :P

Μη ξεχασεις να αγορασεις και ενα δευτερο lap για να παιζεις παιχνιδια, και ενα τριτο για....  ::)

Λοιπον κρατα το PC σου ως εχει (αν και θα σου προτεινα και γω να βαλεις Wins7 / 64bit και 8GB RAM), με ενα καλο antivirus και 2-3 antimalware εισαι Οκ.

Στο PC μου τρεχω Avira Premium (και χαρη σ'αυτο, η τελευταια φορα που μολυνθηκα απο virus ηταν το...2003) και απο antimalware τα Malwarebytes Anti-Malware και SuperAntiSpyware.

Thats all.

 

Οσο για τα email, για εξτρα προστασια να τα τσεκαρεις παντα στο κανονικο mailbox στη σελιδα του Provider και μη τα κατεβαζεις στο PC αυτοματα.

Συνηθως ολα τα emails τσεκαρονται απο το antivirus του Provider (Yahoo πχ).

Τσεκαρεις λοιπον τα emails σου εκει και αν θες μετα κατεβαζεις καποιο attachment.

Ενα σοβαρο antivirus σκαναρει οτιδηποτε κατεβαζεις.

 

Τελος, οσον αφορα το format, να σου θυμισω οτι δεν ειναι πανακεια!

Εχω βαρεθει πραγματικα να ακουω τη φραση "κανε format και.....".

Ελεος! 9 στα 10 format γινονται χωρις λογο, μονο και μονο γιατι οι χρηστες PC δεν ξερουν ουτε τα βασικα. >:(

 

Εγώ δούλευα χρόνια με τα 98 και όντως "συμφέρουν", αν και δεν ξέρω αν μιλας σοβαρά ή ειρωνευεσαι πάλι, όπως πιο κάτω..

Τελος πάντων, γνώμη σου, αλλά βάση ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ δεν λειτουργει το ίδιο καλά σαν στούντιο ενα σύστημα που έχει μεσα antivirus, games, internet κτλπ, με ένα σύστημα που έχει ΜΟΝΟ αυτό για το οποίο το έχεις προορίσει, δηλαδή ένα daw και τίποτε άλλο..Βάλτου και ενα σκληρο solid state που να έχει μέσα ΜΟΝΟ τα windows και τη daw και θα δεις πως θα παει. Εγώ εδώ και 10 χρόνια που ηχογραφώ σε pc βρήκα την υγειά μου ΜΟΝΟ όταν έκανα αυτό, και δεν ήμουν κανένας πλούσιος...Μπορείς να πάρεις μία πιο φτηνή κάρτα ήχου (η δικιά μου έχει 100 ευρω..) και με τα υπόλοιπα να παρεις ένα ρημάδι μεταχειρισμένο ΔΟΥΛΟ για το δίκτυο. Είμαι πεποισμένος πως μόνο έτσι θα ησυχάσει το κεφάλι σου. Τώρα για το φορμάτ δεν μιλάω, προφανώς είμαι ένας απο τους  ασχετους που κανουν χωρίς λόγο, (άσχετα αν έχω κάνει 5 φορές στη ζωή μου), αλλά αν ο φίλος έχει μαζέψει κροκόδειλους στο μηχάνημα, πως να το κάνουμε? Σε συνδιασμό με το άλλο λειτουργικό, την καινούρια καρτα και τα λοιπά, είναι καλό το μηχάνημα να στηθεί απο την αρχή, να του πάρει μετά ενα backup αρχείο και τέλος..ούτε φορμάτ ξανά ούτε τίποτα..σε 8 λεπτά έχει επαναφέρει το σύστημα όπου ακριβώς ήταν..Εν κατακλείδι όμως σίγουρα τα προβλήματα που έχεις δεν οφείλονται στη κάρτα ήχου σου, αλλά σε αστοχίες του pc σου που καλό θα ήταν να τις λύσεις με έναν ειδικό ή με ένα φίλο σου που να ξέρει τι του γίνεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. Α! και σε αυτή τη περίπτωση ....θα κάνεις φορμάτ....και σίγουρα όχι για να περνάει η ώρα.... ;)

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ

Θελω να ξοδέψω τα χρήματα γιατί θα με ζαλήσει η άλλη να πάμε διακοπές και δεν θα πάρω ποτέ αυτα που θέλω να πάρω θα πρέπει μετα να δουλεύω πάλι 2 μήνες :):)

Τώρα με κούφανες...θέλεις να ξοδέψεις τα λεφτά σου και να μην πας διακοπές με τη κοπέλα σου επιτηδες????? ???

Ρε πηγαινε να κανεις κανα μπανακι με το μωρο και γίνεσαι ο Εντι Κράμερ της δεκαετίας μας απο Σεπτέμβρη! Δεν χάθηκε ο κόσμος, ασε που όπως προείπαμε ΟΛΟΙ, μάλλον δεν θα χρειαστεί να ξοδεψεις τίποτα, απλά να στήσεις το σύστημά σου ξανά, σωστά!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

degdekis χαβαλέ κάνω ρε:) θα πάμε και διακοπές..Φορματ στον υπολογιστη έγινε πρόσφατα δεν έχει πάνω σαβούρα σας λέω μόνο Cubase/Wavelab και λίγα plug ins αλλα ρε παιδιά δεν έχω καταλάβει ακόμα τι να κάνω τελικά?τι να ρυθμίσω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

degdekis χαβαλέ κάνω ρε:) θα πάμε και διακοπές..Φορματ στον υπολογιστη έγινε πρόσφατα δεν έχει πάνω σαβούρα σας λέω μόνο Cubase/Wavelab και λίγα plug ins αλλα ρε παιδιά δεν έχω καταλάβει ακόμα τι να κάνω τελικά?τι να ρυθμίσω??

 

είπα και γω... :o γιατί καλή η μουσική αλλά σαν το ...εχμμμμ...τίποτα...

Τώρα στο τι να ρυθμίσεις δεν μπορώ να σου πω απο εδω. Πρέπει να δω απο κοντά, πράγμα δύσκολο λογω απόστασης. Ξεκίνα απο τα βασικά. Κάτι ίσως απο το hardware σου δεν ταιριάζει με κάτι άλλο. Μετά απο κει και πέρα βάλε μόνο το cubase να δουλεύει. Τιποτε άλλο. Εγκατέστησε τη κάρτα σου, δήλωσέ τη στο πρόγμαμμα ότι αυτή χρησιμοποιείς κτλπ, και παρε μια κιθαρα καρφι και γράψε. Ούτε plug in ούτε τίποτα. Μόνο με έρευνα βημα βημα θα δεις τι παιζει. Στη τελική φέρε και ένα φίλο σου με μία άλλη κάρτα ήχου και κάνε ένα πειραμα με αυτή να δεις..θα παίξει ? Good luck!!! :P

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τασ καναλια φλατ εκτος απο το βοκαλς που εχω βαλει εφφε  για να αρχισω την μιξη μου αλλα το κιουμπεις ειναι ετοιμο να τιναχτεί ενω το πσ δείχνει καλά για δείτε την φωτο

pic-desk-cubase.thumb.jpg.52bd91a8cb83c74e320e2a124fea6bde.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To latency (buffer) της κάρτας που το έχεις ρυθμίσει; Ανέβασέ το και δες αν βελτιώνεται η φάση.

 

Την πεταλιέρα σε ποια είσοδο τη συνδέεις; Αν δεν έχεις Line in μπορεί να μην κάνεις δουλειά, σύνδεσε την κιθάρα σκέτη στο Instrument in, βάλε κάποιο amp simulation ( πχ guitar rig) και δες αν ο ήχος είναι καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου