Προς το περιεχόμενο

Αγορά Διπλοπέταλου


YOUHOU

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω την παρεα.Αυτο που πιστευω εγω ειναι οτι τα iron cobra,yamaha,pearl,gibraltar intruder ειναι στην ιδια κατηγορια,περιπου κοστιζουν το ιδιο και ειναι ολα πολυ καλα πεταλια.Τα axis ειναι πιο εξεζητημενα και κατασκευασμενα για πιο γρηγορες ταχυτητες.Ομως η ταχυτητα ερχεται κι απο την σκληρη και πολυχρονη μελετη.Καλο ειναι να επικεντρωνεσαι στις τεχνικες και στα ποδια σου παρα στα πεταλια.Τα πεταλια απο μονα τους δεν παιζουν μουσικη.Επισης καλο ειναι να παιζεις σε ολα τα πεταλια για να συνηθιζουν τα ποδια σου γιατι δεν ξερεις σε ποια κατασταση μπορει να βρεθεις.Ειναι κριμα να χασεις ενα καλο jam επειδη μπορει να μην υπαρχει το πεταλι σου εκει.Oσο για τα πιατα πιστευω πως στην Ελλαδα τα zildjian και ta Paiste ειναι πολυ ακριβα,τα bosphorus και τα istanbul ειναι πολυ πιο σωστα σε τιμη και αν ψαξεις τα σωστα μοντελα για το ειδος που θες να παιξεις θα βρεις μεγαλη ποικιλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Morello μπορεις να μου κανεις μια μεγαλη χαρη.Να μου δωσεις κανα link για ασκησεις για τα ποδια γιατι το αριστερο μου ποδι δεν ειναι καλο ακομα η να μου προτεινεις κανα βιβλιο η απλους τροπους που μπορω να βρω απ'τα βιβλια που κανω για να μπορω να παιξω καλυτερα διπλομποτιδια.Απο βιβλια κανω agostini to 2 syncopation και stick control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου φιλε μου κ συγνωμη για την καθυστερηση του ποστ αλλα εχω μπλεξει με τον οτε...τεσπα...λοιπον υπαρχουν παρα πολλα πραγματα που μπορεις να κανεις για να αποκτησεις ταχυτητα κ δυναμη στο διπεταλο...πρωτα απ'ολα πρεπει να ξερεις οτι δεν ειναι μονο θεμα δυναμης κ ταχυτητας...η ισοροπια εδω παιζει τεραστιο ρολο...οποτε για αρχη αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να σιγουρευτεις οτι καθεσε σωστα κ εχεις ρυθμισμενο το καθισμα σου στο σωστο υψος...εγω καθομαι σε λιγοτερο απο το μισο καθισμα ωστε ενα εχω ελευθερα τα μπουτια μου κ το κατω μερος τους να κινουνται ελευθερα...ακομη τα ποδια μου ειναι σχεδον παραλληλα με το εδαφος (λιγο πιο ανιφορικα)...τωρα μια πρωτη ασκηση που μπορεις ενα αρχισεις ειναι κατι πολυ απλο...οτι κανεις συνηθως με το αριστερο να το κανεις με το δεξι...πχ οταν παιζεις ενα κομματι αντι να γκρουβαρις με το δεξι καντο με το αριστερο...ακομη τα βιβλια που μου πες οτι εχεις ειναι φοβερα...δοκιμασε κ το syncopation με το αριστερο σου ποδι κτλ κτλ...αυτο στην αρχη θα ειναι δυσκολο αλλα σιγα σιγα θα δυναμωση τους μυς...επισης να ξερεις πως ολα αυτα παιρνουν καιρο δεν προκειται μεσα σε λιγες βδομαδες να χτυπισεις 200 bpm...θελει μηνες κ σκληρη δουλεια για να δεις αποτελεσματα...λοιπον παμε σε αλλες ασκησεις...αλλη ασκηση που κανω ειναι να εχω το ενα ποδι στον αερα κ να στεκεται πανο απο το πεταλι αλλα να μην ακουμπαει πουθενα και να γκρουβαρο με το αλλο ποδι...τα χερια μου βρισκονται επισης στον αερα κ δεν στιριζομαι πουθενα...αυτη η ασκηση κανει καλο στην ισορροπια κ δυναμωνει θα ελεγα την σταση σου...καντην για 1-2 λεπτα στο καθε ποδι κ επανελαβε 5-6 φορες...προσπαθησε να μην γερνει παρα πολυ το σωμα σου...στην αρχη ισως φανει δυσκολο κ γερνεις παρα πολυ κ πιαστουν οι κοιλιακοι σου η τα ποδια σου αλλα μετα απο καιρο θα ειναι παιχνιδακι...τωρα για ποσο χρονο θα κανεις τις ακησεις κ ποσες επαναληψεις αυτο δεν θα στο πω εγω θα καταλαβεις εσυ τη χρειαζεσε...αλλη ασκηση ειναι να βαλεις τον μετρονομο καπου που μπορεις να παιξεις ανετα με το αριστερο ποδι κ να κανεις συνεχομενα χτυπηματα για ενα λεπτο με το ενα ποδι μονο καθε φορα...δλδ 1 λεπτο το αριστερο μετα 1 λεπτο το δεξι,και επαναλαμβανεις...κ θα ανεβαζεις το μετρονομο καθε φορα μεχρι να φτασεις στα ορια οπου εκει θα ειναι κ το bpm της ασκησης σου κ θα την ξεκινας καθε φορα απο εκει...και καθε λιγες μερες η εβδομαδες θα προσπαθεις να ανεβενεις 1-2 κλικ...επισης αντι για 1 λεπτο μπορεις να την κανεις κ 2 λεπτη...εγω την ξεκιναω με ενα λεπτο για να ζεσταθω κ μετα την κανω 2 λεπτη η κ παραπανω...αυτη η ασκηση ειναι αρκετα σημαντικη πιστευω γιατι γυμναζεις ενα ποδι καθε φορα κ ειναι διαφορετικη η αισθηση απο το να παιζεις με τα 2 ποδια μαζι...σε ολες της ασκησεις που χω πει μεχρι τωρα ξεχασα κατι πολυ σημαντικο...παντα ειμαστε χαλαροι κ δεν σφιγκομαστε,προσεχουμε την κινηση μας να εχουμε επαναφορα του κοπανου μετα απο καθε χτυπημα,να εχουμε ιδια κινηση κ στα 2 ποδια,να εχουμε δυνατο χτυπημα,να ειμαστε παντα μαζι με το μετρονομο κτλ...αλλη ασκηση πολυ καλη ειναι να βαλουμε παλι το μετρονομο καπου που μας βολευει και να παιζουμε διπεταλο για 10 λεπτα συνεχομενα...βρισκουμε παλι το οριο μας κ το σημειονουμε κ προσπαθουμε μετα απο μερες-βδομαδες να το σπασουμε κ να ανεβουμε...επανελαβε τουλαχιστον 3-4 φορες κ μετα απο καθε επαναληψη κανουμε 10 λεπτα διαλλειμμα...δλδ αυτη η ασκηση διαρκει τουλαχιστον 60-70 λεπτα αναλογα τις επαναληψης (τ καλυτερο για μενα ειναι 5-6 επαναληψεις) κ ειναι κ ελεεινα βαρετη αλλα κανει πολυ καλη δουλεια...αυτα μου ερχωνται προς το παρον...ολες αυτες οι ασκησεις ειναι αποδεδειγμενα καλες για αντοχη,δυναμη κ ταχυτητα...τωρα ειναι θεμα δικο σου ποσο θα ασχοληθεις,πως θα τις ενωσεις κτλ...τωρα αν θες να αναπτιξεις το groove σου κτλ δεν μουρχετε κανα βιβλιο αλλα κυκλοφορουν πολλα τα οποια αξιζουν τα περισσοτερα...εγω προς το παρον δεν χρησιμοποιο κανενα καθως δεν χρειαζεσε βιβλιο για να αποκτησεις ταχυτητα κτλ...το βιβλιο ειναι για αλλα πραγματα...

 

τωρα να πουμε αλλα 2 παρα πολυ σημαντικα πραγματα που ξεχασα...

ολα ειναι θεμα τεχνικης...οποτε πρεπει να βρεις την τεχνικη που σου ταιριαζει κ να δουλεψεις τις ακησεις με αυτη...κ να ξερεις πως οσο ποιο πολυ δουλευεις σωστα τοσο πιο καλη θα γινεται κ η τεχνικη σου...λοιπον κυριως χρησιμοποιουνται 2 τεχνικες για γρηγορα διπεταλα...με ολο το ποδι ξεχασε το θα πεθανεις...εχουμε την τεχνικη ankles κ την τεχνικη flatfoot...στην 1η χρησιμοποιουμε κυριως την κινηση των καρπων και οσο πιο γρηγορα παιζουμε τοσο πιο πολυ απομονονετε η κινηση στους καρπους...κ τα ποδια εννοειται (heel up,στον αερα)...δλδ ειναι σαν να παιζεις με τα ποδια στο εδαφος (heel down) οπου χρησιμοποιεις μονο καρπους μονο που τα ποδια σου βρισκονται heel up...αυτη την τεχνικη χρισημοποιει ο κολλιας αν θες να δεις κανα video κ πολλοι αλλοι...

η 2η τεχνικα οπου με αυτη παιζω κ γω εχεις τα ποδια παλι heel up αλλα ελαχιστα σηκομενα απο το εδαφος,το ποδια στη μεση περιπου του πεταλιου κ κολλημενο πανω στο πεταλι(δλδ την ωρα που θα παιζεις δεν θα χανει καθολου επαφα απο το πεταλι) κ δινεις το χτυπημα απο τους hip flexors...αυτο ειναι καπως παραξενο να στο εξηγησω οποτε τσεκαρε τπτ videos απο το youtube για να καταλαβεις την κινηση...

σημειωση πως και οι 2 τεχνικες δουλευουν περιπου για 180 bpm κ πανω...κατω απο αυτη την ταχυτητα συνηθως παιζω κανονικα heel up...

 

τωρα το αλλο θεμα ειναι πως θα σεταρεις το πεταλι σου...αυτο οπως κ ολα οσα εχω πει μεχρι τωρα ειναι προσωπικο θεμα...αλλα θελουν χαλαρα ελατηρια,αλλοι τσιτα σκληρα (οπως εγω)...αλλοι εχουν κοντα τον κοπανο στο δερμα, αλλοι τερμα πισω οσο παει (οπως εγω)...αυτα θα πρεπει να τα σκεφτεις εσυ κ να βρεις τι σου ταιριαζει...να ξερεις παντως οτι με σφιχτα ελατηρια εχεις πιο γρηγορα επαναφορα κ δεν χρειαζετε το ποδι σου να φερει αυτο πισω τον κοπανο, γλυτωνεις δλδ ενεργεια την οποια ομως δινεις στο πατημα...γενικα ομως γυμναζονται διαφορετικοι μυς...επισης με χαλαρα ελατηρια σιγουρα πρεπει να χεις τσιτα το δερμα της κασας για να εχεις επαναφορα καθως ολη η επαναφορα σου σχεδον βασιζεται εκει...ακομη με τα σκληρα ελατηρια παιζεις πιο ευκολα γρηγορα (180 bpm k πανω ) alla τα αργα κομματια γινονται δυσκολα κ πρεπει να γυμνασεις καλα το ποδι και να αποκτησεις παρα πολυ καλο control...τωρα οσο αφορα τον κοπανο αν τον εχεις μακρια θα εχεις κ πιο δυνατο ηχο αλλα κ μεγαλυτερη δυνατοτητα κινησης του ποδιου κ το αντιστροφο αν τον εχεις κοντα...

 

αυτα απο μενα ελπιζω να σε βοηθησα...το κειμενο το εγραψα πολυ βιαστηκα κ δεν ημουν κ καλος στην εκθεση οποτε αν εχω γραψει τπτ βλακειες πειτε μου...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

morello βοηθησες εμενα χαχαχα.μολις εκανα ενα post σχετικα με αυτα που εγραψες.ρωτουσα σχετικα με την ταχυτητα.θα τσεκαρω αυτα που λες και ελπιζω να βοηθησουν.thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ ρε φιλε που μου εγραψες τοσες σημαντικες πληροφοριες για τα ποδια.Καλα που ξερεις τοσα πολλα πραγματα πρεπει να εισαι πολυ πωρομενος.Τελος παντων ευχαριστω για αλλη μια φορα και καθε μερα θα ξεσκοιζω τοις ασκησεις σου.stay sic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

na se kala file mou...an asxolithis sovara tha dis grigora apotelesmata toulaxiston stin arxi...to simantiko einai na asxolise kathimerina esto k gia 10 lepta an de prolavenis kai na ftiaksis ena programma to opoio na to tiris pista...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

χαιρετω τους συναδελφους drummer. θα ηθελα την γνωμη σας πανω στην αγορα διπλοπεταλου. θελω να αγορασω ενα το οποιο να ειναι ευκολορυθμιστο και αξιοπιστο. οχι βεβαια με καμια τρελη τιμη. εχω 2-3 στο μυαλο μου αλλα επειδη δεν εχει χρειαστει να χρησιμοποιησω ποτε δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα με το θεμα. ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε ποια, να ξαναγίνει review από τα παιδιά που ασχολούνται με αυτό το είδος. Ή, ψάξε καλύτερα στο site.

 

Welcome στα καλύτερα...........

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου