Προς το περιεχόμενο

Periphery II - This time it's personal


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βγήκε λοιπόν και το Periphery II.

 

Σκεφτόμουν να μην ανοίξω νέο thread, αλλά να κάνω αυτό το ποστ στο ήδη υπάρχον thread για το πρώτο album των Periphery.

Από την άλλη όμως σκέφτηκα ότι καλύτερα να ανοίξω νέο thread, μιας και πρόκειται για νέο album, και όχι για συζήτηση μπάντας.

 

Προσωπικά, αγαπάω πολύ τους Periphery.

Μου αρέσει η άποψη τους στη μουσική και το ότι επιμένουν να κάνουν αυτό που τους αρέσει, ασχέτως αν κριτικές και κοινό μονίμως τους λένε να αλλάξουν τραγουδιστή ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

 

Παραθέτω δείγμα του album:

 

Periphery - Muramasa

 

Δεν είμαι μουσικός παραγωγός, ούτε απίστευτος γνώστης του ήχου.

Η παραγωγή όμως στο δίσκο αυτό, μου φάνηκε ότι ήταν ένα σκαλί πάνω από ο,τι έχω ακούσει μέχρι σήμερα στο συγκεκριμένο είδος πάντα.

Οι κιθάρες είναι πολύ-πολύ ογκώδεις και ταυτόχρονα πεντακάθαρες, το μπάσο εντελώς present και ο ήχος των τυμπάνων απλά μου παίρνει το κεφάλι.

 

Σε γενικές γραμμές, είναι λιγότερο χαοτικό-τεχνικό από το πρώτο τους, με περισσότερο πειραματισμό και περισσότερη άποψη.

 

Να σημειώσω ότι είμαι λάτρης της καθαρής φωνής, για αυτό μου αρέσει πολύ αυτή η μπάντα.

 

Όσοι απολαμβάνετε να ακούτε progressive-math πράγματα, ρίξτε ένα αυτί στο δίσκο.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου