Προς το περιεχόμενο

bus compressor ετοιμος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα,

 

υστερα απο 3 μηνες building και 3-4 μηνες testings kai callibration καταφερα να τελειωσω αυτο το προτζεκτ και να προχωρισω στο επομενο.

 

specifications (nomimal level +4dbu, tested at 0dbu):

 

-Noise: Make up Gain = 0 dBu (unity) : -90,5 dBU (Balanced)

-Max. Input: +20 dBu balanced < 1% THD

-Max. Output: +28 dBu balanced < 1% THD

-frequency response: 10Hz to 4kHz <0.1 dB.

                                        4KHz to 20KHz <-1.0 db

                                        20kHz to 50kHz < -6.0 db

-THD: 20Hz to 8KHz < 0.018%

          8KHz to 50KHz < 1.0% (due to VCA)

 

(THAT 2181 trimmed at 0.0048% distortion)

 

Σε γενικες γραμμες ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με τα specifications, και η συσκευη ειναι αρκετα 'ησυχη' με ωραιο ηχο... Επισης ειχα πολυ καλο feedback απο ατομα που υπολογιζω πολυ τη γνωμη τους και τη γνωση τους  :) . Μιας και αυτη η συσκευη δε προωριζεται για μαστεριν δεν χρησημοποιησα true bypass relay kai balanced i/o transformers. Τελος θα'θελα να ευχαριστησω (oxi οτι το διαβαζει δλδ) τον Gareth (GJC Designs) για τη βοηθεια με τις μετρησεις και την επιστευτη εμπειρια που μου χαριζει καθε φορα που παω στο 'εργαστηρι' του (αν ηταν ετσι τα εργαστηρια ολοι εκει 'μεσα θα'μασταν...)

 

Ο λογος που τα αναφαιρω ολα αυτα ειναι για να 'τσιγλισω' και αλλους εδω 'μεσα να ασχοληθουν με το αθλημα  ;D

 

Photo_4.jpg.a2cd442e4f855c9ff518d92a543d6891.jpg

Photo_10.jpg.fa12b309aaec0e47b378a51337ac4cdb.jpg

Photo_11.jpg.dc1acd6fef4b28bc8f10927f7b3dad32.jpg

Photo_12.jpg.babaa701735f697d8dea2ae3257dd869.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

.....nice!!!  :)

 

...λογικά είναι βασισμένο πάνω στο gyraf gssl, που με την σειρά του είναι ο πιο διάσημος DIY κλώνος του bus compressor της SSL 4000 series.

 

warpie δεν μπορώ να καταλάβω από τις φωτό......έχεις βάλει dry/wet ρυθμιστικό? (ξέρω ότι υπάρχει σαν mod και απορώ γιατί δεν υπάρχει σε όλους τους κλώνους του εμπορίου - θα κάνει το parallel compression παιχνιδάκι για όσους δουλεύουν αποκλειστικά σε DAW και θέλουν κάποιο hardware insert, και όλα τα ssl style bus comps είναι ιδανικά για χρήση παράλληλα)

 

Επίσης προσωπική μου άποψη είναι πως η προσθήκη transformer ballanced I/O αλοιώνει πολύ τον "χαρακτήρα" του συγκεκριμένου σχεδίου, οπότε ίσως είναι πολύ καλύτερα που επέλεξες  electronicaly ballanced I/O.

 

Εγώ πάντως θα γούσταρα σε ένα gssl σχέδιο να υπάρχει η δυνατόητα επιλογής ανάμεσα σε transformers & el.balanced εξόδους, όπως πχ στο dynamic toolbox (που δεν είναι στην λογική του ssl αλλά anyway ....VCA είναι και αυτό ;D)  

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο σχεδιο βασιστηκες?

Με προλαβε ο νικοδημος, ο οποιοσ απ' οσο ξερω εχει εχει κατι παρομοιο αλλα τεμπελιαζει και δε το βαζει σε ενα enclosure...  ;D

 

Με τη φατσα τι παιζει? Την εφτιαξες καπου?

Ποια φατσα? Αν μιλας για το πανελ το σχεδιασα εγω και το εδωσα σε μια μικρη οικογενειακη επιχειρηση οπου εκανε το drilling kai to engraving. Tο πισω πανελ το εκανα ολο εγω (drilling).

Αν παλι μιλας για το avatar το εκανα στο max/msp μια κρυα μερα του χειμωνα που βαριομουν  :)

 

έχεις βάλει dry/wet ρυθμιστικό?

Οχι, απλα ο lorlin switch εχει 3 positions. Bypass, 1 sidechain VCA (gssl) kai 2 sidechain VCAs (oxford mode).

 

oi photos ειναι τραβηγμενες απο το λαπτοπ μοθ για αυτο ειναι χαλια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια φατσα? Αν μιλας για το πανελ το σχεδιασα εγω και το εδωσα σε μια μικρη οικογενειακη επιχειρηση οπου εκανε το drilling kai to engraving. Tο πισω πανελ το εκανα ολο εγω (drilling).

 

Ναι για το πανελ... φαινεται ωραιο... που βρισκεται αυτη η μικρη οικογενειακη επιχειρηση? Σε χρεωσαν πολλα? Δεν εχω βρει ακομη καποιον φθηνο για engraving σε αλουμινιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γενικα δεν ειναι φθηνο. Αν κανεισ ενα τετοιο πανελ στη schaeffer-ag.de θα κοστισει μαλλον πανω απο 150-200 ευρο. Αλλα η schaeffer ειναι top quality εταιρια.

 

Η μικρη οικογενειακη επιχειρηση που ανεφερα ειναι στην αγγλια και βασικα κανει αλλα πραγματα, πινακιδες, σφραγιδες, επαθλα...(τα τελευταια 100 χρονια  ;D)

 

εγω πληρωσα 60.00 λιρες που ειναι πολυ πολυ καλη τιμη και η δουλεια ειναι επισης πολυ καλη. Πολυ καλο engraving.

 

Αν θεσ πμ να σου πω πληροφοριες για την εταιρια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στην schaeffer έχω κάνει κάποια πάνελ και κάνουν τρομερή δουλειά....όντως λίγο ακριβή. Το τελευταίο που θυμάμαι είναι ένα 2U front panel για 2 Siemens V272 preamps το οποίο είχε κοστίσει (αν θυμάμαι καλά) 70 ευρώ (αλλά ήταν 5 χιλ. :o :o , με αρκετή δουλειά)....το πολύ καλό είναι ότι "κατεβάζεις" το software για να τα σχεδιάσεις καινα τα παραγείλεις αυτόματα (υπολογίζωντας ανά πάσα στιγμή και το κόστος).

 

Μιχάλη θέλω και εγώ πι.εμ. για τους άγγλους  ;) 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πολύ καλό είναι ότι "κατεβάζεις" το software για να τα σχεδιάσεις καινα τα παραγείλεις αυτόματα (υπολογίζωντας ανά πάσα στιγμή και το κόστος)

 

πολυ σωστα. Επισης ειναι πολυ καλο software αν θες να σχεδιασεις πανελ γενικα. Εγω το δικο μου με το front panel designer to sxediasa και το εκανα πριντ σε 2 Α4 και το εδωσα στον τυπο να μου το κανει.

 

pm'ed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου