Προς το περιεχόμενο

Οl' bed (feat. Pegky)


Vasmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Έχω καιρό να ανεβάσω κάτι δικό μου όντας ολοκληρωμένο,απ'ό,τι φαίνεται όμως ήρθε αυτή η στιγμή και είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος επειδή για πρώτη φορά προσέγγισα τη μουσική μου ως "τραγούδι" .Τι εννοώ? Έγραψα για πρώτη φορά στίχους κι επιπλέον μια φίλη μου το έντυσε με την υπέροχη φωνή της. Να σημειώσω εδώ πως η ηχογράφηση/μίξη της φωνής ήταν τρομερό challenge για 'μένα γιατί πρώτη φορά το επιχείρησα .Ελπίζω μόνο να μην την έχω χαντακώσει την κοπέλα,θα είναι κρίμα! Για το είδος,δεν έχω να πω κάτι.Πιθανότατα δεν το διάλεξα...με διάλεξε στην παρούσα φάση :) Ελπίζω να το απολαύσετε αφενός κι αφετέρου να σταθείτε στα λάθη μου και σχολιάσετε οτιδήποτε δεν σας κάθεται καλά ,γιατί είναι μεγάλο κέρδος για 'μένα  :)

Α,να συμπληρώσω επίσης πως τα πλήκτρα τα έγραψε ένας φίλος μου.

 

Καλή ακρόαση και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού σε όλους!

 

(soundcloud γιατί είναι 11 mb το κομμάτι)

 

http://soundcloud.com/vasmar/ol-bed-ft-pegky

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Βασίλη. Ελπίζω να είναι αυτή η αρχή για ένα δημιουργικό songwriting.

 

Στα επιμέρους τώρα:

 

- Ωραία σόλο κιθάρα, σε σημεία δε εξαιρετική. Παίζεις όμως πολλά και παίζεις κι εκεί που δεν πρέπει. Αντιλαμβάνομαι ότι παρασύρεσαι αλλά εδώ παίζεις για ένα τραγούδι, όχι για backing track. Οφείλεις λοιπόν να υπηρετείς τη φωνή και όχι εκείνη να ακούγεται σα συνοδεία της κιθάρας σου. Κράτα ένα chorus για το σόλο σου (το οποίο καλό θα ήταν να μην είναι και εντελώς αυτοσχεδιαστικό) και στα υπόλοιπα σημεία βάζε τα γεμισματάκια σου αλλά με πολλή φειδώ και πάντα με σκεπτικό ότι όσο υπάρχει φωνή, ο ρόλος σου είναι δευτερεύων. Υπάρχουν σημεία που παίζεις ακόμη και πάνω της και δεν πρέπει.

 

- Το κομμάτι είναι μια ωραία blues μπαλάντα που δεν ξεφεύγει παρόλα αυτά, ούτε αρμονικά, ούτε μελωδικά, από τα τετριμμένα του είδους. Αφού έχεις ένα σωρό πρωτότυπες ιδέες που μας έχεις παρουσιάσει κατά καιρούς εδώ, γιατί δεν το πας προς τα εκεί; Αναμένουμε.

 

- Η Pegky ωραία φωνή και ιδιαίτερη. Ούτε τη χαντάκωσες από την παραγωγή ούτε τίποτα. Ωραιότατα ακούστηκε.

 

- Το rythm section ακούγεται σε σημεία υπερβολικά loose και φορτωμένο. Δεν είναι hard rock μπαλάντα να έχεις μόνιμο άρπισμα από πίσω, ούτε τα πλήκτρα χρειάζεται να παίζουν όλη την ώρα. Αφαίρεσε πράγματα, να δεις πόσο πιο ωραία θα ακουστεί. Γέμιζε τα κενά μόνο όταν ακούγονται κενά.

 

- Μικρότερη εισαγωγή. Όσο πιο γρήγορα μπούμε στο ζουμί του πράγματος, τόσο το καλύτερο.

 

Αυτά τα ολίγα και ελπίζω να βοήθησα. Η αυστηρότητα επιβεβλημένη καθώς εσύ έχεις θέσει τον πήχη.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

U R cool!

Πιο πολύ νεύρο στο rhythm section θα ήθελα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ εντελώς και σε όλα, όσα έγραψε ο Jazzjoker.

 

Να προσθέσω και το "ρυθμικά" εδώ

δεν ξεφεύγει παρόλα αυτά, ούτε αρμονικά, ούτε μελωδικά,

και επίσης την χρήση λίιιιιιιιγο έστω διαφορετικών συγχορδιών (close voicings, added ninths, slash chords, triads over bass tones που να μην είναι τονικές) ακόμα και με αυτή την αρμονία που θεωρώ ότι θα έδιναν ένα ξεχωριστό χρώμα στο κομμάτι.

 

Θεωρώ όμως ότι σαν πρώτη προσπάθεια για αυτό που πολύ σωστά χαρακτήρισες σύνθεση-εκτέλεση τραγουδιού, είναι μια χαρά.

Πολύ καλή προσπάθεια, που ελπίζω να αποτελέσει το πλατύσκαλο της εισόδου στο "σπίτι σου" (δηλαδή στην έκφραση προς τα έξω του εαυτού σου, με όλο και μεγαλύτερο μέρος του να χαρακτηρίζει τις συνθέσεις σου δίνοντάς τους πιο προσωπικό ύφος).

 

Και ξαναματαλέω, συμφωνώ εντελώς και σε όλα, όσα έγραψε ο Jazzjoker, πρόσεξέ τα πολύ καλά και το επόμενο θα είναι πολύ καλύτερο.

Μπράβο κι από μένα.

 

Keep on!

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που τις βρίσκετε αυτές τις φίλες ρε γμτ ....  :'(  εξαιρετική !

 

Το κομμάτι είναι στο αγαπημένο μου είδος και είναι ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟ .... έχεις το σεβασμό μου .... ρισπεκτ που λένε .

Συμφωνώ με τα παραπάνω σχόλια .... το μόνο που έχω να συμπληρώσω είναι ότι αυτό που θα απογείωνε πραγματικά το κομμάτι είναι ένας αληθινός drummer με αισθητική και ιδέες .

 

ακούμε κάποιο vst προφανώς στα τύμπανα σωστά ?

 

και πάλι πολλά μπράβο

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ καταρχάς για το χρόνο σας!! Να είστε καλά.

Σπύρο και Fusion ,συμφωνούμε 100 %  και μου κάνει εντύπωση που τόσο σύντομα παραθέσατε τόσο εύστοχο σχολιασμό !! :o Εννοείται πως συνθετικά /αρμονικά δεν διεκδικεί σκήπτρα  πρωτοτυπίας σε καμία περίπτωση. Ήταν μια σύνθεση εκ του ασφαλούς θα έλεγα καθώς είναι δεδομένο ότι προς το παρόν "I suck at SONGwriting" ,οπότε αυθόρμητα στράφηκα σε στάνταρ blues φόρμες .Ωστόσο χαίρομαι που προέκυψε ένα τουλάχιστον ευχάριστο τραγούδι Θα είναι ευτύχημα,και προς αυτή την κατεύθυνση μελετάω ,αν στο μέλλον καταφέρω να παντρέψω το προσωπικό μου στυλ με τα blues και προκύψει κάτι ενδιαφέρον  ;) Α,επίσης για τις φλυαρίες μου στην κιθάρα  και για τα απλοϊκά ρυθμικά μου,να σας πω κάτι ? Τα blues θέλουν χιλιόμετρα κι εγώ δεν τα έχω  :D :D Ευχαριστώ και πάλι!

ps1:Σπύρο ,να ξερες μόνο πόσο υπολογίζω τις διορθώσεις σου! Δεν τίθεται θέμα αυστηρότητας,αυτά θέλω να ακούω  :)

ps2:Κώστα σ'ευχαριστώ.Ναι είναι από addictive drums !

 

Cheers !

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και συνηθως μου φαινεται "καπως" ν ακουω μπλουζ με αρκετο βαθος στα οργανα

νομιζω το χεις χειριστει ωραια κι ακουγεται καλα το πραγμα.

Μια χαρα ακουγεται η φωνη και η κοπελα επισης τραγουδα πολυ ομορφα.

Νομιζω ο JJ ηταν ευστοχος σε αρκετα απ αυτα που ειπε,κυριως στο οτι ειναι λιγο φορτωνενο στις ρυθμικες κιθαρες και ισως το κομματι να θελε περισσοτερες

δυναμικες αναμεσα στα μερη του-ειναι αληθεια οτι ειναι πιο δυσκολο οταν τυμπανα ειναι προκατ.

Στο τελος τελος ομως πιστευω οτι βγαινει το feel που ηθελες και ακουγεται ωραιο.

Και το βασικο και κυριο ειναι οτι εισαι χαρουμενος για το αποτελεσμα-αυτη τελικα δεν ειναι και η ουσια?

Ωραιος!

Προς το παρόν "I suck at SONGwriting"

Ουτε γι αστειο μην το λες.Μια χαρα το πας.

Μηπως να φερεις τον Slash να παιξει μερικα chords?

Αυτα που λεει ο Φιουζον-τι ειν αυτα ρε Φουζιε? ;D ;D ;D ;D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς το παρόν "I suck at SONGwriting" Cheers !

Χμμμμ, δεν είμαι τόσο σίγουρος γι' αυτό! :D

Απλά δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ακόμα (ότι δεν ισχύει). ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου