Προς το περιεχόμενο

Reamping midi σε πραγματικό χρόνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά παιδιά!

 

Εχω μια απορία που μπορεί να είναι λίγο ηλίθια αλλά αξίζει πιστευω να συζητηθει. Ανείναι κάτι προφανές, συγχωρήστε την άγνοια μου.

 

Έχω πάρει φέτος μερικά ωραία modulation πεταλακια, ένα chorus, ενα  phaser και ένα αναλογικό delay και παρότι δεν είμαι πληκτρας, σκεφτόμουν τί ωραία που θα ήταν να μπορουσα να κάνω αυτό που κάνουν οι πληκτράδες που χώνουν κιθαροπέταλα στα πλήκτρα τους. Όμως δεν διαθέτω συνθεσαιζερ ή αναλογικό πιάνο παραμόνο ένα midi κλαβιέ.

 

Το σεταπ μου είναι το εξής : ένα PC ηχογραφήσεων (έστω [PC1]) με μια Line6 kb 37 καρτα ήχου, ενα ξεχωριστό Midi κλαβιέ της m-audio και ένα λάπτοπ 4ετίας (έστω [PC2]) με onboard κάρτα ήχου.

 

Πως μπορώ να χρησιμοποιήσω τους πέταλους ώστε να ακούω τα εφφέ τους σε πραγματικό χρόνο (τα software plugins δε μου πολυαρέσουν)?

 

Σκεφτόμουν να στέλνω ένα output από το recording pc, εκεί που έχω τα πλήκτρα δηλαδή) αφού το θέσω ως μονοφωνικό σε καποιο reamp box για να παω σε Low impedance και στους πέταλους και μετα να στελνω την έξοδο των πέταλων σε μία κονσολίτσα και από εκεί στο λάπτοπ, με τα ακουστικά μου συνδεμένα στο τελευταίο ώστε να ακούω / ηχογραφώ τον επεξεργασμένο ήχο από τα πετάλια εκει... Στέκει αυτό σα σκέψη? Επίσης, αφού ο ήχος είναι ήδη επεξεργασμένος, η onboard κάρτα ήχου αρκεί για ηχογραφήσεις σε προγράμματα DAW, σωστά?

 

Διάγραμμα ¨

 

Midi κλαβιέ [PC1]-> Line6 Κάρτα ήχου Mono Output [PC1] -> Reamp Box -> Πετάλια -> Mixer / Preamp -> Line In της Onboard κάρτας ήχους  [PC2 - Λαπτοπ]

 

Σαν σκέψη αυτά, δεν έχω τον εξοπλισμό για να το δοκιμάσω απλως προσπαθώ να κάνω μια εκτίμηση του κατα πόσο είναι εφικτό και πόσο θα κοστίζει... To reamp box είναι απαραίτητο, σωστά;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τί ωραία που θα ήταν να μπορουσα να κάνω αυτό που κάνουν οι πληκτράδες που χώνουν κιθαροπέταλα στα πλήκτρα τους.

...Νομίζω ότι ούτε οι πληκτράδες μπορούν να κάνουν αυτό που ονειρεύεσαι...και αυτοί στο Audio το κάνουν. Βέβαια μπορεί ο Χναράκης να έχει τη λύση ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό το κάναμε παλιά, σε κάποια synth που δεν είχαν ενσωματωμένες μονάδες εφφέ.

Δηλαδή, έξοδο από το synth, είσοδο στο εφφέ και μετά στην κονσόλα.

Για παράδειγμα, το εφφέ μπορούσε να είναι από - μέχρι, multi effect - compact pedal (πεταλάκι), με ή χωρίς δυνατότητα midi ελέγχου.

 

Απ'ότι καταλαβαίνω θέλεις να κάνεις κάτι αντίστοιχο, όχι λόγω απουσίας εφφέ από την κάρτα ήχου σου αλλά για αναζήτηση καλύτερου ή πιό "ζεστού" εφφέ.

 

Αν πρόκειται για live ίσως χρειαστείς κάποια προεργασία. Σε αυτή την περίπτωση καλό είναι να έχεις πρόσβαση στα μηχανήματα (ειδικά στα εφφέ) μέσω midi. Διότι, ίσως χρειαστείς να κάνεις κάποιες αναθέσεις μέσω Program Change για να έχεις γρήγορες-παράλληλες αλλαγές από ήχο σε ήχο, μαζί με τις αντίστοιχες - επιθυμητές ρυθμίσεις στο(α) εφφέ. Ειδικότερα δε, εάν χρησιμοποιείς από την μονάδα των εφφέ πολλαπλά εφφέ με πολλαπλές ρυθμίσεις για κάθε ήχο. Εννοείται πως τα εφφέ δίχως midi, τύπου compact pedal, θα τα ελέγχεις χειροκίνητα.

 

Αν πρόκειται για οικιακή/studio χρήση δεν υπάρχει πρόβλημα, αφού έχεις την άνεση του χρόνου να τα προετοιμάσεις, χειροκίνητα.

 

Η γνώμη μου είναι να το δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κάναμε παλιά, σε κάποια synth που δεν είχαν ενσωματωμένες μονάδες εφφέ.

Δηλαδή, έξοδο από το synth, είσοδο στο εφφέ και μετά στην κονσόλα.

Για παράδειγμα, το εφφέ μπορούσε να είναι από - μέχρι, multi effect - compact pedal (πεταλάκι), με ή χωρίς δυνατότητα midi ελέγχου.

 

Απ'ότι καταλαβαίνω θέλεις να κάνεις κάτι αντίστοιχο, όχι λόγω απουσίας εφφέ από την κάρτα ήχου σου αλλά για αναζήτηση καλύτερου ή πιό "ζεστού" εφφέ.

 

Αν πρόκειται για live ίσως χρειαστείς κάποια προεργασία. Σε αυτή την περίπτωση καλό είναι να έχεις πρόσβαση στα μηχανήματα (ειδικά στα εφφέ) μέσω midi. Διότι, ίσως χρειαστείς να κάνεις κάποιες αναθέσεις μέσω Program Change για να έχεις γρήγορες-παράλληλες αλλαγές από ήχο σε ήχο, μαζί με τις αντίστοιχες - επιθυμητές ρυθμίσεις στο(α) εφφέ. Ειδικότερα δε, εάν χρησιμοποιείς από την μονάδα των εφφέ πολλαπλά εφφέ με πολλαπλές ρυθμίσεις για κάθε ήχο. Εννοείται πως τα εφφέ δίχως midi, τύπου compact pedal, θα τα ελέγχεις χειροκίνητα.

 

Αν πρόκειται για οικιακή/studio χρήση δεν υπάρχει πρόβλημα, αφού έχεις την άνεση του χρόνου να τα προετοιμάσεις, χειροκίνητα.

 

Η γνώμη μου είναι να το δοκιμάσεις.

 

Σε ευχαριστώ πολύ Μανώλη για την εκτεταμένη απάντηση σου. Με ενδιαφέρει μόνο για το σπίτι, όχι για λάιβ, μόνο τα άσπρα πλήκτρα ξέρω να πατάω έτσι και αλλιώς κυρίως και επίσης δε με απασχολεί ο έλεγχος μέσω midi - είμαι από τη σχολή της κιθάρας και της νοοτροπίας ενας ήχος ανά περίσταση και καλός.

 

Θα δοκιμάσω αυτό που είπα κάποια στιγμή στο μέλλον αλλά νομίζω πως χωρίς reamp box θα είναι τζίφος - είδωμεν!

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι reamp box γι' αυτό το setup. Κατευθείαν σύνδεσέ τα.

 

Από το mono out της κάρτας στους πέταλους? Το impedance ειναι χαμηλό δηλαδή οπότε μόνο το Level θα πρεπει να προσέξω δηλαδη, σωστά; Ωραία θα το δοκιμάσω αφού τα σετάρω!

 

Ευχαριστώ harilatron  ;)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Από το mono out της κάρτας στους πέταλους? Το impedance ειναι χαμηλό δηλαδή οπότε μόνο το Level θα πρεπει να προσέξω δηλαδη, σωστά;

 

 

Ναι το output impedance θα ήταν σημαντικό αν ήθελες να στείλεις το σήμα σε πετάλια που είναι ευαίσθητα σ' αυτό όπως τα fuzz Γερμανίου και κάποια wha. Εκτός αυτού δεν θέλεις να διατηρήσεις αναλλοίωτο τον αρχικό ήχο μιας κιθάρας αλλά μιλάμε για κάποιο πλήκτρο. Απλά αν ακούσεις κάτι να παραμορφώνει (που δεν το πιστεύω) κόψε λίγο στάθμη.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου