Προς το περιεχόμενο

συνδεση me guitar rig


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κλασσικα ,μολις το ανοιξα και ο ηχος ηταν πολυ καλυτερος .βεβαια στα αυτια μου πολυ ψηφιακος ακομα αλλα οκε .ισως φταει που κατεβασα asio drivers για mac .τωρα αν υπαρχει τροπος να φυγει και τεραστιο βζζζζζ απο τα βρωμικα θα ηταν τελεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασσικα ,μολις το ανοιξα και ο ηχος ηταν πολυ καλυτερος .βεβαια στα αυτια μου πολυ ψηφιακος ακομα αλλα οκε .ισως φταει που κατεβασα asio drivers για mac .τωρα αν υπαρχει τροπος να φυγει και τεραστιο βζζζζζ απο τα βρωμικα θα ηταν τελεια

Τι εφτιαξε μονο απο αυτό?ακομα και σ'εμενα περιεργο φαίνεται ;D.Το βζζ δυστυχώς δεν φεύγει απ τα πολύ βρώμικα αλλα αμα όλα λειτουργουν σωστα στα καθαρα μεχρι ελαφρύ distortion,δεν πρεπει να χεις σχεδόν καθόλου θορυβο.Παρε και μερικά βονους:

 

Πανω δεξια στο guitar rig ενεργοποιησε το HI(high quality diladi).To input σου να ειναι παντα στα 0db,αν το ανεβάσεις,ο ήχος ακούγεται πιο "αληθινός" αλλα ανεβαινει και ο θόρυβος,δοκιμασε ενα πετάλι που λεγεται fast comp και κανει το ίδιο πραγμα αλλα λίγο καλύτερα.Φροντισε το ιδιο να ισχύει για την κάρτα ήχου σου,πολυ ψηλό input=θόρυβος, πολυ χαμηλό input=λιγος θόρυβος αλλα ακουγεται αψυχο...

Οταν μπορεις να συνδεεις ηχεια,θα ακουγεται πολυ καλύτερα απ τα ακουστικα.

Αυτα απο μένα καλή τυχη με το guitar rig.Δοκίμασε και το amplitube,επιμένω γιατι είναι πολύ καλύτερο απο θέμα αισθησης,ειναι πολύ πιο "αληθινό".

 

Εγώ δουλεύω με το amplitube 11 θα έχω καλύτερη ποιότητα ήχου αν υπάρχει αυτό το asio driver?

Σε ρωτάω πρακτικά πως πάει γιατί από υπολογιστές δεν τα πάω και που καλά.

Δεν είμαι σιγουρος τι εννοείς 11...Το amplitube sto 3.5 ειναι απ' οσο ξέρω.

Πρακτικά και να υπάρχει διαφορά στην ποιότητα,μαλλον μικρή θα είναι αλλα δοκιμασε να εγκαταστήσεις αυτό και αποφάσισε μονος σου αμα βλεπεις βελτίωση:

http://www.asio4all.com/

 

,για καλύτερη ποιοτητα παρε καλους μαγνήτες και καλή καρτα ήχου,και ρίξε μια ματιά τι είπα πανω στον siatrani.

Ελπίζω να βοήθησα πειτε μου αμα είδατε βελτίωση με τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τη βοηθεια

παρολα αυτα ,δε νομιζω οτι θα το χρησιμοποιουσα για ηχογραφηση σε καποια δουλεια μου .μονο για πρωτης φασης υλικο ισως .δε μπορω να το συγκρινω με τον ηχο μου στον ενισχυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χρήσιμα αυτά που έγραψες JimTortex

 

Όντως δεν υπάρχει amplitude 11,μάλλον ο φίλος εννοεί το Garageband 11.

 

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση;

Συνδέω την κιθάρα στο pc μέσω μιας εξωτερικής κάρτας Creative E-MU 1616

http://us.store.creative.com/EMU-1616-PCI/M/B000KIT7TC.htm

 

Aξίζει να αγοράσω κάτι που να παρεμβάλλεται μεταξύ της κιθάρας και της κάρτας ήχου,

π.χ.pod,μικρή πεταλιέρα,κ.λ.π. όταν παίζω μέσω του guitar rig ή του amplitude;

 

Θα μπορώ να παρέμβω αρκετά στον ήχο ή δεν αξίζει τον κόπο να κάνω κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samlitube 11 λάθος δικό μου sorry! :-\

 

Είναι πρόγραμα μόνο για εγγραφή.

 

Αυτό το asio driver με το Sampliube μπορούν να συνδιαστούν για πιο καλό αποτέλεσμα ή είναι τελείως άσχετα το ένα με το άλλο?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samlitube 11 λάθος δικό μου sorry! :-\

 

Είναι πρόγραμα μόνο για εγγραφή.

 

Αυτό το asio driver με το Sampliube μπορούν να συνδιαστούν για πιο καλό αποτέλεσμα ή είναι τελείως άσχετα το ένα με το άλλο?

 

Τι κάρτα ήχου έχεις;Με την on-board του υπολογιστή δουλεύεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάρτα ήχου έχεις;Με την on-board του υπολογιστή δουλεύεις;

 

Δεν τα ξέρω καλά αυτά του υπολογιστή γιατί μου τον δώσανε απλά δεν τον αγόρασα.

 

Απλά δοκιμάζω να γράφω από τα phones της πεταλιέρας κατευθείαν στο input της κάρτας(μπακαλίστικα δηλαδή)για να μην έχω όλη την φασαρία με ενισχυτή κτλ.

 

Το ξέρω ότι θα ακούγεται μάπα γιατί είναι πολύ μπακαλίστικο αλλά λέω μπας και υπάρχει κανένα κολπάκι,αν και δεν ελπίζω πουθενά απλά εξερευνούμε από χόμπι.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χρήσιμα αυτά που έγραψες JimTortex

 

Όντως δεν υπάρχει amplitude 11,μάλλον ο φίλος εννοεί το Garageband 11.

 

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση;

Συνδέω την κιθάρα στο pc μέσω μιας εξωτερικής κάρτας Creative E-MU 1616

http://us.store.creative.com/EMU-1616-PCI/M/B000KIT7TC.htm

 

Aξίζει να αγοράσω κάτι που να παρεμβάλλεται μεταξύ της κιθάρας και της κάρτας ήχου,

π.χ.pod,μικρή πεταλιέρα,κ.λ.π. όταν παίζω μέσω του guitar rig ή του amplitude;

 

Θα μπορώ να παρέμβω αρκετά στον ήχο ή δεν αξίζει τον κόπο να κάνω κάτι τέτοιο;

Φίλε μου διστυχώς λόγω budget εχω περιορισμένη εμπειρία σε τετοια θέματα,και δεν θελω να σου πω τι εχω ακουσει οταν υπαρχουν μελη με απιστευτη εμειρία και εξοπλισμο στο noiz που έχουν δοκιμάσει απειρους τετοιους συνδιασμους.Εγω απ τη μικρή μου εμπειρία με τετοιου ειδους δοκιμες δεν τρελαθηκα με το αποτελεσμα αλλα ισως με πιο high end εξοπλισμο να βγεί κάτι αξιόλογο.Παντως να ξερεις και αυτο στο λεω σίγουρα οτι όσο και να βελτιώσεις την ποιότητα,που γινεται με τον καταληλο εξοπλισμο την αίσθηση και τον ήχο του λαμπάτου δεν μπορεις να την παρεις ακόμα απο τετοιου είδους προγραμματα.

 

Bill νομιζω ειναι ασχετα αυτα τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου