Προς το περιεχόμενο

Vox ac4tv tone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα πρόσφατα τον vox ac4tv και είμαι εντυπωσιασμένος από τα καθαρά του,αλλά υπάρχει θεματάκι με το tone.Έχει ένα διακόπτη tone που σε καμία περίπτωση δεν αλλάζει κατι στον ήχο είτε είναι στο 0 είτε στο 10.Μπορεί να είναι και βλακεία αυτό που λεω(δεν είμαι έμπειρος σε θέματα ήχου) αλλά δε μπορώ να καταλάβω τη χρησιμότητα και λέω μήπως είναι προβληματικός ο ενισχυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πιθανοτητες ειναι 3

1) εχει προβλημα το tone knob

2) το αυτι σου ειναι απειρο ακομα (οπως ειπες κι εσυ)

3)το αυτι σου μαζεψε πολυ νερο απο τη θαλασσα !!!  ;D ;D ;D χεχεεχ!

 

 

 

σοβαρα τωρα, για να διαπιστωσεις αν οντως υπαρχει προβλημα checkαρε reviews του ενισχυτη σου στο you tube, και αν υπαρχει διαφορα στον ηχο του tone knob, τοτε θα χρειαστεις τεχνικο δυστυχως...  :(

http://reckoninghour.com/

 

rEaL mUsIc

rEaL nEwS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πιθανοτητες ειναι 3

1) εχει προβλημα το tone knob

2) το αυτι σου ειναι απειρο ακομα (οπως ειπες κι εσυ)

3)το αυτι σου μαζεψε πολυ νερο απο τη θαλασσα !!!   ;D ;D ;D χεχεεχ!

 

 

 

σοβαρα τωρα, για να διαπιστωσεις αν οντως υπαρχει προβλημα checkαρε reviews του ενισχυτη σου στο you tube, και αν υπαρχει διαφορα στον ηχο του tone knob, τοτε θα χρειαστεις τεχνικο δυστυχως...  :(

 

+1

 

και μιας και τον έχω τον ενισχυτή το υπογράφω πως το tone κάνει δουλειά... αν είσαι από Αθήνα πιάσε δυο μπύρες και έλα να τον ακούσεις να το δεις και από μόνος σου αν έχει διαφορά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πρόσφατα τον vox ac4tv και είμαι εντυπωσιασμένος από τα καθαρά του,αλλά υπάρχει θεματάκι με το tone.Έχει ένα διακόπτη tone που σε καμία περίπτωση δεν αλλάζει κατι στον ήχο είτε είναι στο 0 είτε στο 10.Μπορεί να είναι και βλακεία αυτό που λεω(δεν είμαι έμπειρος σε θέματα ήχου) αλλά δε μπορώ να καταλάβω τη χρησιμότητα και λέω μήπως είναι προβληματικός ο ενισχυτής.

 

Μπορεί να έχει αποσυνδεθεί κάτι στο tone ή να είναι ελαττωματικός. Αν ποτέ δεν άκουσες διαφορά με το tone, μάλλον ισχύει το 2ο.

  Aν έχεις εγγύηση, τον στέλνεις κατευθείαν στο μαγαζί απ΄όπου τον αγόρασες (ακόμη κι εξωτερικό) καθώς με οτιδήποτε άλλο ίσως χάσεις την εγγύηση και θα πληρώνεις μάστορες κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τον έχω κι εγώ αυτόν τον ενισχυτή και η αίσθησή μου είναι ότι το tone δεν κάνει κάτι το πολύ δραστικό. Αντίστοιχη παρατήρηση είχε κάνει και ο blue όταν τον απέκτησε. Αν παίζεις "καρφί" με διπλούς και "μπουκωμένη" είσοδο είναι πράγματι δύσκολο να σου φανεί χρήσιμο. Με single coil φαίνεται καλύτερα το τι κάνει το tone. Επίσης, μπορείς να βάλεις ένα πετάλι που να δημιουργεί πολλές αρμονικές (όπως μια οποιαδήποτε "βρώμα") σε χαμηλό output (για να ακούσεις τη βρώμα του πεταλιού και όχι του ενισχυτή) και δες αν δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω κι εγώ αυτόν τον ενισχυτή και η αίσθησή μου είναι ότι το tone δεν κάνει κάτι το πολύ δραστικό. Αντίστοιχη παρατήρηση είχε κάνει και ο blue όταν τον απέκτησε.

 

Ναι, και αν θυμάμαι καλά (που σπανίζει ;D) το tone λειτουργεί ανάποδα (δηλαδη στο 0 είναι τα πρίμα και στο 10 τα μπάσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, και αν θυμάμαι καλά (που σπανίζει ;D) το tone λειτουργεί ανάποδα (δηλαδη στο 0 είναι τα πρίμα και στο 10 τα μπάσα)

 

Δεν νομίζω... λες τόσο καιρό να ακούω στραβά!  ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω... λες τόσο καιρό να ακούω στραβά!  ???

 

 

 

E δοκίμασέ τον και πες μας , εγώ δεν τον έχω πια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως το έχω τη μέση το tone και δεν το κουνάω ειδικά απο όταν απέκτησα πεταλιέρα αλλά θυμάμαι καθαρά ότι όταν παίζω καρφί και θέλω να πάρω το overdrive του ενισχυτή για λίγο παραπάνω punch και διαύγεια το πάω προς τα δεξιά....

 

Μόλις τον πάρω απο τον φίλο που τον καβάτζωσε θα το δοκιμάσω...

 

λες τόσο καιρό να άκουγα με τα μάτια... να έπεσα σε τέτοια πλάνη! :o :o

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω κι εγώ αυτόν τον ενισχυτή και η αίσθησή μου είναι ότι το tone δεν κάνει κάτι το πολύ δραστικό. Αντίστοιχη παρατήρηση είχε κάνει και ο blue όταν τον απέκτησε. Αν παίζεις "καρφί" με διπλούς και "μπουκωμένη" είσοδο είναι πράγματι δύσκολο να σου φανεί χρήσιμο. Με single coil φαίνεται καλύτερα το τι κάνει το tone. Επίσης, μπορείς να βάλεις ένα πετάλι που να δημιουργεί πολλές αρμονικές (όπως μια οποιαδήποτε "βρώμα") σε χαμηλό output (για να ακούσεις τη βρώμα του πεταλιού και όχι του ενισχυτή) και δες αν δουλεύει.

 

...επαυξάνω  :)

 

καπου εδω μεσα περιγραφω κι εγω τις εντυπωσεις μου για το Tone του βωξ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=178394.0

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου