Προς το περιεχόμενο

χορδες για μπασο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους

θελω αυτες τις ημερες να αλλαξω χορδες στο μπασο μου.εχω ψιλοαγανακτησει με τις 50-105.χρησημοποιω ενα EBMM sterling 4χορδο.

κυριως ειμαι στα γρηγορα παιξιματα οποτε θα ηθελα κατι που να κανει το παιξιμο πιο ανετο.δηλαδη δεν θελω η αποσταση του μαγνητη απ τις χορδες να απεχει ενα δαχτυλο ;D

τι παχος θα μου προτεινατε εσεις?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω η αποσταση του μαγνητη απ τις χορδες να απεχει ενα δαχτυλο ;D

Αυτό είναι θέμα σεταρίσματος και όχι χορδών... Πάρε ένα κλασικό 45άρι σετ και σετάρισε το μπάσο σωστά  ;D

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως γενικά ένα ελαφρύ σετ, να μη σου πω και 40ρες δε θα σε χαλάσει, και καλύτερα nickel που έχουν πιο μαλακή αίσθηση. Με τον καιρό βέβαια θα συνηθίσεις πολλά πράγματα.

 

Από περιέργεια κοίταζα τώρα, ο Steve Harris με 50ρες flats παίζει...

O Alex Webster με 5χορδο και 45ρες.

Για τον Steve Di Giorgio δε βρίσκω, αλλά σε φωτογραφίες με το fretless 5ρι του για 50ρες τις κόβω...!

SteveDiGiorgio.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για τον Steve Di Giorgio δε βρίσκω, αλλά σε φωτογραφίες με το fretless 5ρι του για 50ρες τις κόβω...!

SteveDiGiorgio.jpg

 

Ούτε καν...

http://www.fretlessbass.com/Di_GiorgioSteveInterview-01.html

 

+100 για το σωστό σετάρισμα του οργάνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη δεν θελω η αποσταση του μαγνητη απ τις χορδες να απεχει ενα δαχτυλο

 

τοτε σεταρισε σωστα το οργανο σου

 

οι πιο μαλακες χορδες roundwound ειναι οι pure nickel

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας.σκεφτηκα επισης να παρω για 5αρι χορδες μια 135αρα ας πουμε για να σεταριστει καλυτερα γιατι βλακεια που δεν το ανεφερα παιζω σε drop C.συνησταται κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας.σκεφτηκα επισης να παρω για 5αρι χορδες μια 135αρα ας πουμε για να σεταριστει καλυτερα γιατι βλακεια που δεν το ανεφερα παιζω σε drop C.συνησταται κατι τετοιο?

Εγώ στο μπάσο που έχω σετάρει σε drop C έπρεπε να πάω την γέφυρα 1 εκατοστό πίσω για να σεταριστεί σωστά... Αν δεν θες κάτι τέτοιο πούλα το μπάσο σου και πάρε 5χορδο :/

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να υπαρχει λογος να πουλησω ενα τετοιο οργανο.ασε που 5χορδο σιγουρα δεν μου κανει για το κουρδισμα που θελω... οταν δεν πηγες την γεφυρα ενα εκατοστο πιο πισω τι εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου