Προς το περιεχόμενο

Προς αναζήτηση ήχου distortion..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι κάτοχος μιας Fender Classic 70's Mexico κιθάρας με τους "μανίσιους" τρείς single-coil μαγνήτες της . Παίζω funkoκαταστάσεις οπότε τα καθαρά που μου δίνει η κιθάρα μου σε συνδυασμό με ενισχυτές Fender, Roland Jazz-Chorus με ικανοποιούν άριστα.

Το πρόβλημα είναι στο distortion όπου μου βγαίνει κάπως παλιομοδίτικο. Ισως να άλλαζα τον bridge μαγνήτη με κάτι πιο δυνατό γιατί αv αλλάξω τους άλλους δύο θα αλλοιωθούν τα καθαρά μου; O ήχος distortion προορίζεται ως επι το πλείστον για solo κ έχω στο μυαλό μου ενα στρογγυλεμένο ήχο αλα funk o fusion φάση. Η αλλαγή bridge μαγνήτη θα μου δίνει πριμαριστό ήχο αντί στρογγυλεμένου;

Τέλος, ένα πετάλι αλα Boss Distortion σε συνδυασμό με compressor ή equaliser θα ήταν πιο ανώδυνη λύση; Διάβασα οτι ολόκληρος Prince βολεύεται μόνο με τα πεταλάκια της Βοss !

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η κιθάρα σου προφανώς σου κάνει γι'αυτό που παίζεις

2) Από ενισχυτές δεν βλέπω τίποτα κακό

 

Μένουν τα εφέ. Κάνε μια βόλτα στα μαγαζιά και δες ποιό σε ικανοποιεί ηχητικά.

 

Θα βρεις και παλαιότερα σχετικά θέματα δοκιμάζοντας το search...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν τοσα πολλα ΕΙΔΗ "βρωμας" που ειναι παρα πολυ δυσκολο να γενικευσει κανεις .

Απο οτι καταλαβαινω εχεις και εσυ το "κλασσικο" προβλημα που εχουν οσοι παιζουν με μονους μαγνητες & strat & νομιζουν (γιατι εν συνεχεια θα σου αποδειξω το αντιθετο :lol: ) οτι δεν μπορουν να βγαλουν "καλα γκαζια".

 

Καταρχην η αλλαγη μονο του κατω μαγνητη με εναν μεγαλης εξοδου κατα την ταπεινη μου γνωμη θα ΧΑΛΑΣΕΙ τα καθαρα σου (και ειδικοτερα την θεση 4).

 

Μην ασχολεισαι με αλλαγη μαγνητων (εκτος κι αν θες να βαλεις ενα ΚΑΛΥΤΕΡΟ κλασσικο ΣΕΤ strat στην κιθαρα σου,μια και οι στοκ δεν ειναι και οτι καλυτερο..) & ψαξε την με το συνδιασμο ενισχυτη/πεταλιων για να βγαλεις τον ΔΙΚΟ σου "βρωμικο" ηχο (οπως αλλωστε εκαναν ΟΛΟΙ οι μεγαλοι Strat players απο τον Hendrix & Clapton μεχρι τον Rory & τον Gilmour :wink: ).

 

Ενας καλος κομπρεσσορας ειναι must κατα την ταπεινη μου γνωμη για καλα γκαζια απο single coils (μια καλη & φθηνη λυση ειναι o Marshall ED1) η BOSS βγαζει καμμια 40αρια distortion οποτε "πεταλι τυπου BOSS" οπως το αναφερεις δεν υπάρχει (το κατα τη γνωμη μου καλυτερο overdrive πεταλι που βγαζει η BOSS ειναι το OD3 ,πολυ καλυτερο απο τα περισσοτερα boutique πεταλια που κυκλοφορουν)

 

Απο εκει και περα πρεπει να αποφασισεις ΤΙ ειδους βρωμα θες (overdrive?fuzz?distortion?) μια και οι 3 αυτες μορφες της διαφερουν ΠΟΛΥ μεταξυ τους.

 

Παντως αν σου αρεσει ο ηχος του Prince χρησιμοποιει ενα metal zone,ενα ds2 & ενα blues driver :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Superfunk ένα πετάλι compressor είναι must ιδίως για το μουσικό στυλ που θέλεις να κινηθείς. Από εκεί και έπειτα δοκίμασε το OD-3 και το Blues Driver να δεις πιο από τα δύο σου "κάθεται" καλύτερα. Νομίζω κάπου ανάμεσα στα 2 θα κινηθείς, δύσκολα θα χρειαστείς πιο "χωμένο" distortion πετάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Boss είναι όντως μια χαρά. Κατεβαίνοντας για shopping, άκου και το GT-2 της Tech 21. Μολονότι στην Ελλαδάρα οι πιό πολλοί το θεωρούν ακριβό metal zone (!), είναι μαλλον το πιο ευέλικτο drive της αγοράς κι όχι ιδιαιτέρως ακριβό (μέσω net)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην η αλλαγη μονο του κατω μαγνητη με εναν μεγαλης εξοδου κατα την ταπεινη μου γνωμη θα ΧΑΛΑΣΕΙ τα καθαρα σου (και ειδικοτερα την θεση 4).

 

Μάλλον τη 2 εννοείς (εκτός και αν μετράς ανάποδα :lol:) ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως καλύφθηκα. Οδεύω προς αναζήτηση distortion pedal (αν κ μπήκα σε σκέψεις για overdrive τώρα!) γιατί θέλω κ έναν σύγχρονο γεμάτο fusion ήχο κ δεν ξέρω κατα πόσο το overdrive θα με καλύψει. Θα τεστάρω και τον compressor της Marshall.

Anyway, ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο κομπρεσορας με το...μαλακο! :lol:

 

ξεκινα με το level λιγο πανω απο τη μεση ,το sustain περιπου στις 10 η ωρα & το attack φουλ & μετα βλεπεις...(ειδικα τo sustain νε το χρησιμοποιεις με φειδω αλλοιως ο ηχος σου,καθαρος & βρωμικος θα παει περιπατο..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο πανω προς τα κατω μετρανε μικρε!! :lol:

 

8O 8O 8O 8O

 

Δεν ξέρω τι κάνετε εσείς οι νότιοι εκεί με τα καλαμάκια σας :lol: αλλά εμείς εδώ μετράμε από κάτω προς τα επάνω! :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου