Προς το περιεχόμενο

Philips Ecc83 tube


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά δεν έχω δει μηχάνημα μαζικού ταυτόχρονου τεστ για

-plate current,

-amplification,

-shorts & leakage,

-low noise,

-low microphonics,

-sonical test  ???,

-shock test  ???,

-listening test  ??? ???,

-αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

 

Θα σου άρεσε να πληρώσεις premium για μια λάμπα που έχει στρεσαριστεί; (ότι και να σημαίνει αυτό).

Θα μου επιτρέψεις να συνεχίσω να πιστεύω ότι είναι marketing talk (για να μην πω το άλλο πάλι).

Ο καθένας όμως είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πως ακριβώς γίνεται το ξεσκαρτάρισμα στις λάμπες;

Οπτικά οι λάμπες (της ίδιας μάρκας) είναι λίγο πολύ ίδιες.

Οι διαφορές φαίνονται μετά από μετρήσεις σε ένα καλό λυχνιόμετρο.

Υπάρχει rebrander που να δοκιμάζει τις λάμπες μία μία σε λυχνιόμετρο;

Προσωπικά δεν αμφιβάλλω απλώς ότι γίνεται κάτι τέτοιο. Το θεωρώ απλά απίθανο.

 

Το δε ματσάρισμα (με λυχνιόμετρο -πάλι- και μόνο) είναι κατά τη γνώμη μου χρήσιμο σε high end στέρεο συστήματα ήχου (και συζητείται έντονα) αλλά δεν παίζει κανένα ρόλο σε ενισχυτές κιθάρας.

 

Σχετικά με τα φύκια και τις κορδέλες πάντως, εμένα μου αρέσει το "cryogenically treated" :).

Με φκιαν βρε παιδάκι μ'.

To matching των λυχνιών σε ενισχυτές οργάνων παίζει ρόλο. Ειδικά οταν η λυχνία θα χρησιμοποιηθεί phase inverter οπου θες και οι δύο τρίοδοι να ενισχύσουν το σήμα το ίδιο (η περίπου το ίδιο).

 

Απο την εμπειρία μου και απο τα 2 λυχνιόμετρα που έχω δεν μπορεις να δεις τους μικροφωνισμούς, παρα μόνο αν τις βάλεις να παίξουν σε ενισχυτές.

Μπορείς να δείς ομως gain (emissions), αγωγιμότητα, διαρροή στη καθοδο, παραπάνω απο το επιτρεπρό οριο gas, βραχυκυκλώματα.

Τα παραπάνω tests ειναι αρκετά για χρήση σε ενισχυτές για προσωπική ή επαγγελματική χρήση.

 

Τώρα τα tests που κάνουν οι κατασκευαστές μπορεί να ειναι ωραια, και να ακούγονται πιο ωραία, αλλά ισως να ειναι και marketing μπλά μπλά που δεν θα πρέπει να μας επηρεάζει.

Για τις λάμπες που τις έχουν παγώσει (cryogenically) θεωρώ οτι περισσότερο marketing μπλα μπλα ειναι παρά ουσιώδες.

 

Μια μικρή σημείωση που έχω να κάνω ειναι οτι εχω αγοράσει 2 φορές λάμπες απο TAD, 3 φορές απο banzai, και αρκετες ΕΗ/SOVTEK απο μαγαζί της Αθήνας και .... καμμία δεν μέτραγε πάνω απο 70% στα λυχνιόμετρα μου, οι τρίοδοι ηταν αλλού για αλλού η μια με την άλλη, και 3 λάμπες ηταν εντελώς σκάρτες (στο REPLACE των λυχνιόμετρων).

Καμμιά φορά αμφιβάλλω για το τι αγοράζουμε και πιστεύουμε οτι ειναι καλό.

 

Φιλικά

Ανδρέας

 

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σωστα τα λεει ο vezouvios.Πιο πολυ μπλα -μπλα παρα ουσια πουλανε.Τι να περιμενεις απο μια λαμπα που πουλανε 9-11 ευρω ;τι ειναι ο καβουρας τι ειναι το ζουμι του;

Οτι πληρωσεις παιρνεις (και μερικες φορες ουτε καν αυτο ..δεν παιρνεις)Για του λογου το αληθες μπειτε youtube ψαξτε να δειτε πως κατασκευαζονται οι λυχνιες (με το χερι!!!) και τι λεφτα να παρουν οι κατασκευαστες οταν στην λιανικη εχουν 11 ευρω /οι μικρες και 18 οι μεγαλες (απο ορισμενους οικους και καλα!!!!! :o ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μιας και μιλαμε για ecc83 philips εχω στην κατοχη μου μια τετραδα απο παλια εντελως καινουργιες και αχρησιμοποιητες (NOS)Ποιος μπορει να μου πει ποια θα ητανε μια λογικη τιμη και για τις 2 πλευρες για να τις πουλησω??Εχω 6 αλλα εβαλα ενα ζευγαρι στο δικο μου ενισχυτη και παιζω λιγο.Λογικα δεν θα χρειαστει να τις αλλαξω ξανα! Ευχαριστω απο τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου