Προς το περιεχόμενο

Jeff Porcaro δειχνει το suffle που παιζει στο Rosanna .


pericles

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια μικρή παρένθεση γιατί πρόσφατα το είδα να σχολιάζεται και σε ένα ξένο φόρουμ. Πόσο χρήσιμο τελικά είναι το half time shuffle? Καλό, χρυσό δεν λέω, αλλά πόσες φορές πια να το παίξεις πέρα απο το Rosanna και το Fool in the Rain που εγώ προσωπικά δεν τα έχω δει να αναφέρονται πουθενά αλλού πέρα απο ντραμμιστικά θέματα και φόρουμς.

 

Αντίθετα το ...full time shuffle (texas shuffle έστω) είναι ένα πολύ πιο χρήσιμο groove (και ωραίο και υποτιμημένο κατά την γνώμη μου) που λίγες φορές θα ακούσεις κάποιον να το παίζει... πειστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H γνωμη μου ειναι οτι δεν τιθρται θεμα χρησιμοτητας αλλα θεμα γουστου.Δηλαδη εκεινη την εποχη ο Porcaro που ηταν ο πιο hot recording drummer  και οτι  και να προτεινε η εγγραφε  στα στουντιο του εβγαινε .Απο εκει και περα την σημερινη εποχη οπου τα πραγματα ειναι πιο ''τετραγωνα'' δυσκολα θα σου/μου πουνε γραψε κατι ιδιαιτερο ...δυστυχως ακομη και εκει τα καλα περασανε και οτι και να γραψεις καπου θα το εχουν ξανακουσει.

Αλλα επαναλαμβανω οτι ειναι θεμα γουστου και ικανοτητας του ντραμμερ να παιξει τετοιο suffle ειτε σε recording ειτε σε live .Eλπιζω να σε καλυψα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ προσωπικά δεν τα έχω δει να αναφέρονται πουθενά αλλού πέρα απο ντραμμιστικά θέματα και φόρουμς.

 

Αντίθετα το ...full time shuffle (texas shuffle έστω) είναι ένα πολύ πιο χρήσιμο groove (και ωραίο και υποτιμημένο κατά την γνώμη μου) που λίγες φορές θα ακούσεις κάποιον να το παίζει... πειστικά.

 

Όλα είναι χρήσιμα, και εξαρτώνται απο την μουσική που παίζεις. Εκτός απο ντράμερς που μπορεί να το αναφέρουν και για λόγους ικανότητας/δυσκολίας ή ενδιαφέρουσας παραλλαγής έστω  (που και πάλι είναι τεχνικό θέμα και δεν αφορά άλλους μουσικούς) θα μπορούσες να το δεις σε συζητήσεις που αφορούν την τραγουδοποιεία. Όμως τέτοιες δεν γίνονται συχνά.

 

Μια χαρά είναι και το texas shuffle , όπως και το half, απλά όλα αυτά πρεπει να είναι "εργαλεία" στην αποθήκη ενός συνθέτη για να βγάλει πιο καλά τον χαρακτήρα ενός τραγουδιού. Και φυσικά πρεπει να είναι εργαλεία στη αποθήκη ενός ντράμερ  για να ανταπεξέλθει σωστά στις απαιτήσεις ενός προγράμματος που έχει τέτοια κομμάτια μέσα. Αν για παράδειγμα σου ζητηθεί να παίξεις ένα σετ που έχει μέσα 5-6 τραγούδια με half time, καλό θα ήταν να έχεις μερικές παραλλαγές ωστε να μην ακουστούν παραπλήσια.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι χρήσιμα, και εξαρτώνται απο την μουσική που παίζεις. Εκτός απο ντράμερς που μπορεί να το αναφέρουν και για λόγους ικανότητας/δυσκολίας ή ενδιαφέρουσας παραλλαγής έστω  (που και πάλι είναι τεχνικό θέμα και δεν αφορά άλλους μουσικούς) θα μπορούσες να το δεις σε συζητήσεις που αφορούν την τραγουδοποιεία. Όμως τέτοιες δεν γίνονται συχνά.

 

Μια χαρά είναι και το texas shuffle , όπως και το half, απλά όλα αυτά πρεπει να είναι "εργαλεία" στην αποθήκη ενός συνθέτη για να βγάλει πιο καλά τον χαρακτήρα ενός τραγουδιού. Και φυσικά πρεπει να είναι εργαλεία στη αποθήκη ενός ντράμερ  για να ανταπεξέλθει σωστά στις απαιτήσεις ενός προγράμματος που έχει τέτοια κομμάτια μέσα. Αν για παράδειγμα σου ζητηθεί να παίξεις ένα σετ που έχει μέσα 5-6 τραγούδια με half time, καλό θα ήταν να έχεις μερικές παραλλαγές ωστε να μην ακουστούν παραπλήσια.

 

Δεν νομίζω ποτέ να σου ζητηθεί να παίξεις σετ με 5-6 τραγούδια με half time shuffle. Αντίθετα το texas shuffle είναι πολύ πιο δημοφιλές και γι αυτό το θεωρώ πιο χρήσιμο παραπάνω. Το να καθόμαστε και να ξεπατικώνουμε ένα groove όπως το half time shuffle επειδή ακούγεται cool (θέμα γούστου αυτό ναι) και είναι "τεχνικό" αγνοώντας την αρχή του, το βρίσκω ανούσιο. Μάθε καλύτερα να παίζει ένα σωστό απλό shuffle.

 

Ξεφεύγοντας λίγο απο το αρχικό θέμα αυτή η νοοτροπία ακολουθεί και πέρα απο 1-2 grooves. Βλέπεις ντραμμερς να μελετούν και να σκοτώνονται να βγάλουν τα πιο τεχνικά licks που δεν θα κληθούν να παίξουν ποτέ μιας και δεν περιλαμβάνονται στο 90% της σύγχρονης μουσικής και η λέξη swing τους είναι σχεδόν άγνωστη.

 

Αλλά ναι, περι ορέξεως αν αναφερόμαστε σε χομπιστικό επίπεδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως το χρησιμοποιω καργα και μαλιστα σε ΕΛΛΗΝΙΚΑ τραγουδια...μαμει και δερνει.... ;)

 

To texas shuffle ,μια και,thank God  ;D, δεν εχω ουδεμια σχεση με τα ...μπλουζ, μου ειναι παντελως αχρηστο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rosanna εννοεις Χρηστο;

 

Ναι,ναι!!!Ειδικά με το original video που υπάρχει και στο youtube με τον Jeff στο στούντιο!Ίσως να υπερβάλω λίγο που λέω να γίνει βιβλίο :P αλλά ίσως φταίει οτι είναι απο τους αγαπημενους μου ντράμερ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου