Προς το περιεχόμενο

Kurzweil sp3x + laptop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας.

 

  Εχω ενα θεμα που δεν μπορω να λυσω και απευθυνομαι στο forum στους πιο εμπειρους που πιθανον θα σας φανει απλο.

 

Εχουμε και λεμε... φορτωνω στο cubase διαφορα vst's το καθενα προφανως σε διαφορετικο καναλι (channel 1 piano channel 2 pad κτλ).Απο κει και περα χρησιμοποιω το παραπανω πληκτρο ως master.Αυτο που θελω να κανω ειναι να αλλαζω τα καναλια του cubase (τους ηχους δλδ) απο το kurzweil πατωντας τα νουμερα που εχει πανω.Στα korg εφτιαχνα combinations οπου μεσα ανεθετα ενα Midi channel και διαλεγοντας απο το οργανο μου αλλαζε κανονικα..στο kurzweil δε μπορω να βγαλω ακρη..τι να κανω? (εχω διαβασει manual Κτλ...)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

...να αλλαζω τα καναλια του cubase (τους ηχους δλδ) απο το kurzweil πατωντας τα νουμερα που εχει πανω...

Έτσι όπως το έγραψες εννοείς: α) να στέλνεις Program Change από το Kurzweil ή β) να αλλάζεις - επιλέγεις διαφορετικά Midi κανάλια εκπομπής από το Kurzweil ?

 

Πιό πάνω είπες ότι τα VST τα έχεις φορτώσει στο Cubase και είναι σταθερά σε συγκεκριμένο Midi κανάλι το καθένα, οπότε το (β) αν κατάλαβα σωστά.

 

Ερώτηση, Fantom δεν έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση.

 

Το fantom το εχω δωσει.Για να γινω κατανοητος θελω να παταω το κουμπι με το νουμερο 1 στο kurzweil και να μου επιλεγει το channel 1 ανεξαρτητως τι εχω φορτωσει εκει.. μπορει να παιζω με διαφορα σετ.Γινεται αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχω παίξει με σειρά K & PC, το SP3x δεν το γνωρίζω.

 

Κοίταξε στα setups, λογικά θα μπορείς στα zone (layers) που διαθέτει να μπορείς να τα κάνεις on/off. Δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν τα κανω on/off τι κερδιζω?Η λογικη λεει οτι απο τα setup θα πρεπει να οριζω το midi channel αλλα δε μπορω να βρω πως..δε γραφει το manual απο οσο ειδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Απ'ότι θυμάμαι, εάν θυμάμαι καλά στη σειρά PC.

 

Ορίζεις από το setup, midi κανάλι για κάθε zone (layer) ξεχωριατά.

Τα zone (π.χ. 1-4) θα τα βάλεις όλα στο ίδιο keyboard range (full range), π.χ. από C2 - έως C7.

 

Ορίζεις στα κουμπιά να κάνουν on/off τις περιοχές (zones) που θες, ουσιαστικά κάνεις mute ON/OFF. Οπότε ανοίγεις/κλείνεις την περιοχή > zone > "midi channel" που θες κάθε φορά.

 

Αυτά με μεγάλη επιφύλαξη διότι ούτε κι εγώ το χρησιμοποίησα τότε διότι υπήρχε κάποιο πρόβλημα - μπέρδεμα με τα midi του και τελικά είχα βάλει άλλο όργανο να "καθαρίσει".

 

Περίμενε πάντως μήπως σου απαντήσει κάποιος που έχει ασχοληθεί με τη σειρά SP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω αυτο σκεφτηκα να καθαρισω με καποιο αλλο οργανο αλλα παει μακρια η βαλιτσα μετα. Ειχα σκεφτει τη λυση να κανω τις αλλαγες απο το edirol pcr m1 (εκει ηθελα αλλο κουφο... να αλλαζω ηχους - καναλια στο cubase- πατωντας νοτες) αυτο ξερω οτι γινεται αλλα δεν ξερω πως και απλα να επαιζα απο το kurzweil.Eιναι δυνατη μια τετοια συνδεση για να ξεμπερδευω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και γω αυτο σκεφτηκα να καθαρισω με καποιο αλλο οργανο αλλα παει μακρια η βαλιτσα μετα.

Εμ κι εσύ, είχες το G και το έδωσες. Το X και το G είναι ότι πρέπει καί γι'αυτά τα "παιδικά" πραγματάκια, θα είχαμε ξεμπερδέψει τόση ώρα.

 

Ειχα σκεφτει τη λυση να κανω τις αλλαγες απο το edirol pcr m1

όχι και τόσο καλή ιδέα το PCR γι'αυτό που θες να κάνεις έτσι όπως θες να το κάνεις.

 

(εκει ηθελα αλλο κουφο... να αλλαζω ηχους - καναλια στο cubase- πατωντας νοτες)

Sorry αλλά αυτό και όχι μόνο γίνεται από τα G & X στην κυριολεξία για πλάκα. Σε καταλαβαίνω :'(

Παλιά το είχα κάνει σε πελάτη custom κατασκευή αλλά κόστισε όσο ένα PCR.

Τι άλλα μηχανήματα έχεις διαθέσιμα;

 

αυτο ξερω οτι γινεται αλλα δεν ξερω πως και απλα να επαιζα απο το kurzweil.Eιναι δυνατη μια τετοια συνδεση για να ξεμπερδευω?

Υπάρχει τέτοια λύση αλλά δεν γνωρίζω αν θα σου λειτουργήσει σωστά καθ'ότι μπλέκει στη μέση το Cubase και τα VST.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι λιγο δραμα η κατασταση...  8)

 

Οπως ειπα στην αρχη σε αλλα οργανα μπορω να το κανω αλλα οχι στο kurzweil.

Τα υπολοιπα διαθεσιμα ειναι (Korg trinity plus, M3, Pa50, Kurzweil K2600s, Roland D-50  8) και Rs-5) + το Pcr m1

Δε θα ηθελα παρολα αυτα να χρησιμοποιησω κατι απο αυτα..ηθελα laptop+ kurzweil και στην εσχατη θα εβαζα και το Pcr αν ελυνε το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραία, αφού δεν θες άλλο hardware αλλά μόνο αυτά τα δύο, δοκίμασε για παράδειγμα τα παρακάτω.

 

Midi Translator Classic Edition είναι δωρεάν. Δεν ξέρω αν θα σου λειτουργήσει σωστά καθ'ότι Cubase κλπ.

 

Midi Translator Pro είναι επί πληρωμή. Δοκίμασε το trial.

 

midiox είναι δωρεάν. Κάπου έχει - κάνει και αυτή τη λειτουργία (midi translation).

 

Όμως... υπάρχει(ουν) όμως, και στις δύο περιπτώσεις αφού έτσι όπως θες να δουλέψεις θα πρέπει να παρεμβάλεις το πρόγραμμα στην midi αλυσίδα πριν το cubase. Δηλαδή Keyboard Midi Out > Laptop Midi In > Midi Translator > Cubase > Vst.

Αυτό σημαίνει ότι ίσως να χρειαστείς - εγκαταστήσεις κάποιο virtual midi patch cable στο laptop σου. Μεταξύ μας εγώ θα το απέφευγα κάτι τέτοιο ειδικά με Cubase και περίπτωση live.

 

Επίσης θα πρέπει να προγραμματίσεις μέσα στο πρόγραμμα τι να μεταφράζει και πως. Εσένα σε ενδιαφέρει να κάνει translation μόνο το midi κανάλι, δηλαδή ReChannelize.

 

Δες και ανάλογα αποφασίζεις.

Παρ'όλα αυτά περίμενε γιατί μπορεί κάποιος να σου απαντήσει σχετικά με το SP και όλα αυτά να μην χρειαστούν και να είναι κάτι απλό από το SP.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου