Προς το περιεχόμενο

Kurzweil sp3x + laptop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα που το καλοσκέφτομαι, ποτέ δε με βόλεψε το Cubase για ζωντανό παίξιμο, όπου θα χρησιμοποιούσα πολλούς ήχους από διάφορα VSTs. Κι αυτό για τον απλούστατο λόγο ότι δε δουλεύει όπως έχουμε συνηθίσει, π.χ. εκπέμπεις στο MIDI κανάλι 1, ακούει το Kontakt, εκπέμπεις στο MIDI κανάλι 2, ακούει το Albino, κλπ κλπ. Τουλάχιστον στην έκδοση 5 που δουλεύω εγώ, για να επιλέξω ένα συγκεκριμένο κανάλι/όργανο, απλά μετακινώ τον κέρσορα πάνω/κάτω. Κι αυτό σε αντίθεση με το Sonar που δούλευα πιο παλιά, ή ακόμα και με το απλό και ίσως «ταπεινό» για κάποιους Reaper.

 

Για live παίξιμο, το ιδανικό είναι προγραμματάκι σαν αυτά που συζητάμε τώρα, ένας ελαφρύς και πιο απλός στη χρήση VST host, χωρίς πολλά-πολλά, απλά να φορτώνεις τα αγαπημένα σου VST και να παίζεις, χωρίς να σε απασχολεί κάτι άλλο. ;)

 

Το Cantabile Performer πάντως είναι ιδανικό, έχει ακόμα και επεξεργαστή MIDI, μπορείς να φτιάξεις splits/layers, να οργανώσεις ομάδες από VSTs σε groups (Racks), να βάλεις να παίζει ταυτόχρονα και κάποιο clip ήχου, και πολλά άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνω απολυτα και με τους δυα σας απλα εμενα σαν πρωτη επαφη μου "εκατσε" καλυτερα το live professor.Τις δυνατοτητες αυτες που αναφερετε για την οργανωση της δουλειας απο το λιγο που διαβασα τις εχουν και τα 2.

Οσο για το kurzweil οντως 4 λεει οτι εχει αλλα δεν το βρηκα το 4το.

Ομως ετσι οπως λειτουργει απο οτι καταλαβα δλδ ειναι εστω 4 καναλια αλλα κλειδωμενα.Δλδ δεν μπορεις να φτιαξεις setup που να ακουει στο καναλι 15 πχ.. οποτε οτι και να κανω απο το software στα ιδια δεν καταληγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...απλα εμενα σαν πρωτη επαφη μου "εκατσε" καλυτερα το live professor...

Ότι σε βολεύει καλύτερα.

 

Οσο για το kurzweil οντως 4 λεει οτι εχει αλλα δεν το βρηκα το 4το.

Γιά κοίταξε μήπως το έχει στο midi channel 10. Δεν μπορεί, κάπου εκεί πρέπει να είναι, δεν μπορεί να χάθηκε ;D

 

Ομως ετσι οπως λειτουργει απο οτι καταλαβα δλδ ειναι εστω 4 καναλια αλλα κλειδωμενα.Δλδ δεν μπορεις να φτιαξεις setup που να ακουει στο καναλι 15 πχ..

Ανάλογα τον κατασκευαστή και φυσικά το μοντέλο. Σε άλλα - μεγαλύτερα Kurzweil δεν υπάρχει αυτό το """πρόβλημα""".

Είπαμε, κάθε μηχάνημα είναι κατασκευασμένο γι'αυτό που είναι, για συγκεκριμένα πράγματα, για συγκεκριμένο target group, με τις όποιες "αδυναμίες", με τους όποιους περιορισμούς. Το ότι εμείς ζητάμε πολλές φορές από ένα "φθηνό" ή προσιτό κατά την τσέπη μας προϊόν και άλλα πράγματα, δεν σημαίνει ότι είναι κακό το προϊόν αυτό.

 

οποτε οτι και να κανω απο το software στα ιδια δεν καταληγω?

Με την χρήση του software (του πρώτου τουλάχιστον που είδα) ξεπερνάς αυτό το πρόβλημα. Με άλλα λόγια μπορείς να κάνεις την δουλειά που θες και με ένα keyboard που εκπέμπει μόνο σε ένα - σταθερό midi κανάλι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακριβως στο channel 10 εκπεμπει.

Παλι με καλυπτεις απολυτα με οσα λες.Το sp3x ξερω οτι δεν υστερει για τη δουλεια που ειναι κατασκευασμενο..αλλαζω συχνα οργανα ιδιου τυπου επειδη τα βαριεμαι,θελω να αλλαζω ηχοχρωματα (ειχα το pc3x πριν απο αυτο) αλλα το συγκεκριμενο ως stage piano ειναι απο τα καλυτερα που ειχα η εχω δοκιμασει.

Μια απλη λυση ειναι να κανω την ιδια δουλεια στο κ2600 s αλλα με χαλαει το πληκτρο( 76αρι ημι-βαρυκεντρισμενο).

Αν υποθεσουμε πως δουλευω με το πρωτο host που βρηκαμε...εστω και με ενα midi channel διαθεσιμο..πως θα γινει η διαδικασια επιλογης καθε φορα απο το keyboard?(εστω οτι εχουν γινει split- layer απο το host)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι ακριβως στο channel 10 εκπεμπει.

o.k., βρήκαμε το 4ο κανάλι ;D

 

Παλι με καλυπτεις απολυτα με οσα λες.Το sp3x ξερω οτι δεν υστερει για τη δουλεια που ειναι κατασκευασμενο..αλλαζω συχνα οργανα ιδιου τυπου επειδη τα βαριεμαι,θελω να αλλαζω ηχοχρωματα (ειχα το pc3x πριν απο αυτο) αλλα το συγκεκριμενο ως stage piano ειναι απο τα καλυτερα που ειχα η εχω δοκιμασει.

Μια απλη λυση ειναι να κανω την ιδια δουλεια στο κ2600 s αλλα με χαλαει το πληκτρο( 76αρι ημι-βαρυκεντρισμενο).

Ότι σε βολεύει καλύτερα. Σ'αυτά τα μπλιμπλίκια, αυτό που είναι καλό για μένα μπορεί να είναι κακό για σένα και αντίστροφα. Σημασία έχει να κάνεις αυτό που θες σωστά και φυσικά να μπορείς να το δουλέψεις - προγραμματίσεις εύκολα και γρήγορα. Καλό είναι βέβαια να καταλαβαίνεις τι κάνεις και γιατί. Εννοώ τις συνδεσμολογίες και τις κινήσεις κατά τον προγραμματισμό.

 

Αν υποθεσουμε πως δουλευω με το πρωτο host που βρηκαμε...εστω και με ενα midi channel διαθεσιμο..πως θα γινει η διαδικασια επιλογης καθε φορα απο το keyboard?(εστω οτι εχουν γινει split- layer απο το host)

Αν και το έχω απ-εγκαταστήσει.

Θυμάμαι πολύ καλά ότι αφού βάλεις τα VST σου σε μορφή ξεχωριστών rack όπως τα ονομάζει, σου δίνει την δυνατότητα να κατασκευάσεις δικά σου layers/splits κλπ κλπ όπως τα θες, άσχετα αν από τις δυνατότητες του κλαβιέ σου.

 

Ότι κατασκευάσεις - ρυθμίσεις μέσα στο host πρόγραμμα, το αποθηκεύεις ως program (εάν θυμάμαι καλά κάπως έτσι το ονομάζει). Προγραμματίζεις διάφορα τέτοια programs (μνήμες - setups) και μετά τα καλείς με ένα απλό program change που θα στείλεις από το midi controller. Θυμάμαι πως έχει αυτή τη δυνατότητα μέσω ρύθμισης - επιλογής. Αν θυμάμαι καλά μάλιστα, υπάρχει και δυνατότητα μέσω άλλων controllers, μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Sorry αλλά το απ-εγκατέστησα καθ'ότι όπως σου είπα δεν τα χρησιμοποιώ αυτά.

 

Συμβουλή.

Εάν δεν έχεις την εμπειρία, πρώτα να ξεκαθαρίσεις το όλο concept - το στήσιμο του setup σου για το live και μετά ξεκίνα το στήσιμο στην πράξη. Διαφορετικά μπορεί να χαθείς μέσα στα midi και να μην βγάλεις άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και την καθοδηγηση γενικα.

 

Ο στοχος ειναι να αντικαταστησω τους ηχους που παιζω στο κατω οργανο (stage piano) με vst.Εκει συνηθως εχω ηχους all-arround χρησης( πιανο,ηλ πιανο,pad,sweeper,strings κτλ) σε μορφη quick access που με βολευει πολυ στα kurzweil.

 

Δεν υπαρχει φοβος να χαθω ουτε και βεβαια ειμαι στο ψαξιμο του τι θελω.Πριν λιγο δοκιμασα να κανω τη διαδικασια με το professor στο rs-5 και δουλευει κανονικα μεχρι 16 καναλια οποτε με Υπερ καλυπτει.Δοκιμασα και στο κ2600 με τα ιδια θετικα αποτελεσματα.

  Αφου κατεληξα στο προγραμμα και μου κανει υπαρχει καποιος controller που μπορω να παρω να μου κανει τη δουλεια που κανει το rs-5 η το k2600?Οσο το δυνατον μικροτερος..ακομη και χωρις πληκτρα.

Mε μια γρηγορη αναζητηση βρηκα αυτο http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Synthesizers/Master-keyboards/Fame-Tweak-25-USB-MIDI-Keyboard-Controller/art-SYN0003693-000

 

Εκτος του οτι ειναι πολυ φθηνο μου αρεσε που εχει και τα νουμερα δεξια οποτε λογικα φτιαχνοντας εκει τις μνημες κανεις recall και γινεται η ιδια διαδικασια,σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο στοχος ειναι να αντικαταστησω τους ηχους που παιζω στο κατω οργανο (stage piano) με vst.Εκει συνηθως εχω ηχους all-arround χρησης( πιανο,ηλ πιανο,pad,sweeper,strings κτλ) σε μορφη quick access που με βολευει πολυ στα kurzweil.

o.k. που σημαίνει ότι έχεις στα VST καλύτερους απ'αυτούς ή κάτι παρόμοιο που μπορείς να κάνεις την δουλειά σου. Τέλος πάντων. Τέλος μ'αυτό.

 

Δεν υπαρχει φοβος να χαθω ουτε και βεβαια ειμαι στο ψαξιμο του τι θελω.Πριν λιγο δοκιμασα να κανω τη διαδικασια με το professor στο rs-5 και δουλευει κανονικα μεχρι 16 καναλια οποτε με Υπερ καλυπτει.Δοκιμασα και στο κ2600 με τα ιδια θετικα αποτελεσματα.

Όποιο controler και να χρησιμοποιήσεις ως κλαβιέ με ή χωρίς splits/layers, θα έχεις ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα αφού αυτά τα αναλαμβάνει το πρόγραμμα, δηλαδή να τα μοιράσει (re-channelize, routing, split, layer) έτσι όπως εσύ θες στα VST.

 

   Αφου κατεληξα στο προγραμμα και μου κανει υπαρχει καποιος controller που μπορω να παρω να μου κανει τη δουλεια που κανει το rs-5 η το k2600?Οσο το δυνατον μικροτερος..ακομη και χωρις πληκτρα.

Αυτό δεν το κατάλαβα. Κλαβιέ δεν θα έχεις στο live ?

Γιατί δεν βάζεις π.χ. το SP ή το RS ?

Με ποιο κλαβιέ θα παίζεις στο live ?

Έχε υπ'όψη σου ότι το κλαβιέ που θα παίζεις, θα πρέπει να μπορεί να στέλνει program change για την αλλαγή των μνημών/setups που θα έχεις φτιάξει στο πρόγραμμα. Πως θα τα αλλάζεις, με το χέρι στο laptop ?

Τότε κράτα το Cubase, προς τι όλη αυτή η φασαρία  ::)

 

Κάνει απ'ότι δείχνει αλλά απάντησε στην πιο πάνω ερώτησή μου.

 

Εκτος του οτι ειναι πολυ φθηνο μου αρεσε που εχει και τα νουμερα δεξια οποτε λογικα φτιαχνοντας εκει τις μνημες κανεις recall και γινεται η ιδια διαδικασια,σωστα?

Δεν το έχω δουλέψει ποτέ, δεν το ξέρω το μηχάνημα αυτό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το μπερδεψα λιγο το θεμα.

Θα παιζω με το sp3x και σκεφτηκα οτι επειδη με αυτο δεν μπορω να κανω τη δουλεια με το professor(και το αλλο που προτεινες εσυ μου φαινεται δυσκολο ωστε να ασχοληθω) θα μπορουσα να βαλω το fame ας πουμε να ελεγχει το professor και απο το fame midi στο kurzweil οπου και θα παιζω.Δλδ χρησιμοποιω τις δυνατοτητες  ??? του fame (παταω τα νουμερα=επιλεγω ηχους) και παιζω απο το sp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι το μπερδεψα λιγο το θεμα.

Λιγάκι, κι εμένα μαζί  ;D

Παράλληλα κάνω δουλειά και φοβάμαι μην γίνει κανένα λάθος εκ μέρους μου σε αυτά που σου λέω - συμβουλεύω και τελικά με κυνηγάς.

 

Θα παιζω με το sp3x και σκεφτηκα οτι επειδη με αυτο δεν μπορω να κανω τη δουλεια με το professor(και το αλλο που προτεινες εσυ μου φαινεται δυσκολο ωστε να ασχοληθω) θα μπορουσα να βαλω το fame ας πουμε να ελεγχει το professor και απο το fame midi στο kurzweil οπου και θα παιζω.Δλδ χρησιμοποιω τις δυνατοτητες  ??? του fame (παταω τα νουμερα=επιλεγω ηχους) και παιζω απο το sp.

Το μπερδεύεις, βάζεις κι άλλο hardware στο setup σου. Λογικά, χωρίς να είμαι σίγουρος θα χρειαστείς midi merger, εκτός κι αν κάνει σωστό merge το SP. Δεν το έχω δοκιμάσει το SP, δεν το γνωρίζω. Επίσης δεν έχω δοκιμάσει το άλλο το μαραφέτι (Fame).

 

Προσοχή

Μιλάς για το professor. Εγώ μιλάω για το Performer της cantabilesoftware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχεις ετσι και αλλιως δεν προκειται να κανω καποια αγορα σημερα  8)

Οταν μιλαω για software αναφερομαι αποκλειστικα στο professor(το αλλο με τρομοκρατει καπως).Οσο για το merge δεν το δοκιμασα γιατι ειναι σε διαφορετικα σπιτια το rs και το sp.

Παντως με το pcr m1 που δοκιμασα να κανω κατι τετοιο το kurzweil Πηρε κανονικα τον ηχο.. οποτε ειναι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου