Προς το περιεχόμενο

Kurzweil sp3x + laptop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχαχα αυτο και αν θα ειναι ενδιαφερον..ετσι και αλλιως παντως δεν υπαρχει περιπτωση να ειμαι με ενα οργανο σε δουλεια που θα ειχα μαζι και τετοιο εξοπλισμο..

Και δεν ειναι τυχαιο που επιμενω στο kurzweil ας πουμε ως master (το θελω επειδη εχει ηχους και σε μια στραβη θα μπορουσε να με καλυψει αμεσα)..θα συνδεμενο εννοειται στο pa αλλα με κλειστη ενταση.

 

Ακριβώς αυτό. Πριν 1-2 χρόνια που έπαιζα πλήκτρα σε ένα rock/metal group, έκανα για πρώτη φορά το πείραμα να φέρνω και το laptop στις πρόβες και στα live, κυρίως λόγω του Native Instruments B4 II (virtual organ), αλλά και για ορχηστρικούς ήχους από το Kontakt κλπ. Ε λοιπόν, πάντα σαν controller είχα το Fantom-G6 μου (και φυσικά σαν κάρτα ήχου, αφού είναι ένα 2in/2out USB audio interface). Στις πρώτες 2-3 τράπεζες favorites είχα τους ήχους του laptop, στις επόμενες ακριβώς αντίστοιχους από το Fantom-G. Σαφώς όχι ίδιας ποιότητας, αλλά σε μία στραβή όπως λες, είχα άμεσα μία λύση που θα με έβγαζε ασπροπρόσωπο. Δε θα βασιζόμουν ποτέ να βγω επί σκηνής χωρίς "κανονικό" synth, και αντ' αυτού μόνο με ένα laptop. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι κατι τετοιο φανταζομαι και γω..το θεμα πιστευω ειναι ψυχολογικο περισσοτερο.. περυσι το ειχα το λαπτοπ σε ενα ενα μαγαζι και το χρησιμοποιουσα χωρις να εχω καν καρτα ηχου.. επαιζα με την onboard 16 ηχους στο cubase με ενα απλο usb to midi καλωδιακι και ποτε δεν ειχα θεμα.Αν ειναι σωστα στημενο το μηχανημα δεν εχει ιδιαιτερο φοβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κατι τετοιο φανταζομαι και γω..το θεμα πιστευω ειναι ψυχολογικο περισσοτερο.. περυσι το ειχα το λαπτοπ σε ενα ενα μαγαζι και το χρησιμοποιουσα χωρις να εχω καν καρτα ηχου.. επαιζα με την onboard 16 ηχους στο cubase με ενα απλο usb to midi καλωδιακι και ποτε δεν ειχα θεμα.Αν ειναι σωστα στημενο το μηχανημα δεν εχει ιδιαιτερο φοβο.

 

Είχε τόσο καλή κάρτα ήχου που δεν είχες latency (καθυστέρηση από το πάτημα του πλήκτρου μέχρι το άκουσμα της νότας); ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου