Προς το περιεχόμενο

χαλκόφυλλο, θωράκιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καταρχήν το θέμα αυτό ξέρω οτι έχει ξανασυζητηθεί, και οτι κάποιος πρόσφατα πριν ένα δύο μηνες είχε φτιάξει μια στρατ την οποία και είχε θωρακίσει με χαλκόφυλλο. Απλώς όμως μέσω του search δεν βρίσκω εκείνο το θέμα... σκέφτηκα λοιπόν να κάνουμε ένα θρεντ αφιερωμένο στη θωράκιση απο το θόρυβο για να τα έχουμε όλα μαζί.

 

Καταρχήν που βρίσκει κανείς χαλκόφυλλο στην Ελλάδα?Ξέρω οτι μπορείς να παραγγείλεις απο έξω, αλλά κάτι πιο άμεσα προσβάσιμο? Δεύτερον εκτος απο το χαλκόφυλλο, οι ίδιοι οι μαγνήτες μπορούν να θωρακιστούν έχουμε πει με βούτες σε παραφίνη, που τη βρίσκουμε που όμως? και είναι τόσο απλό? Τέλος πόσο ρόλο στο θόρυβο παίζουν οι κολήσεις, γιατι έχω ακούσει οτι μόνο στα ηλεκτρονικά που λειτουργούν σε μικρότερες τάσεις υπαρχει πρόβλημα και όχι στην κιθάρα (1-2 κολήσεις μου δεν είναι και τόσο λείες....)

 

Υ.Σ. αν και λίγο άσχετο ξέρει μήπως και κανείς να μου πει απο που μπορώ να αγοράσω παρτς απο Αθήνα? συγκεκριμένα θέλω 3-way switch και volume pot με push-pull διακόπτη για σπλιτάρισμα των μαγνητών

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eγώ έχω θωρακίσει την τέλε μου με το shielding kit της rockinger.

 

Ακολουθώντας αυτή την διαδικασία.

 

Επίσης θωράκησα και τον bridge τον μαγνήτη τυλίγοντας τον με φίλο χαλκού. Το έκανα στην αρχή σαν πείραμα και δεν βρήκα διαφορά στον ήχο. Φυσικά και η κιθάρα είναι κατά 90% αθόρυβη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Σ. αν και λίγο άσχετο ξέρει μήπως και κανείς να μου πει απο που μπορώ να αγοράσω παρτς απο Αθήνα? συγκεκριμένα θέλω 3-way switch και volume pot με push-pull διακόπτη για σπλιτάρισμα των μαγνητών

 

Δημ. Δήμου, στην Εμμανουήλ Μπενάκη, απέναντι από τον Καγμάκη ακριβώς. Φέρνει απ'όλα. Παρ'τον τηλ για να στα παραγγείλει όμως. Τα φέρνει άμεσα. 210-3813118

 

Σόρρυ, δεν το κάνω για διαφήμιση, απλά για να γλυτώσεις το ψάξιμο.

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία acanthor!Θα διαβάσω και τον οδηγό του flea για τη θωράκιση και θα επανέλθω με απορίες....

 

Ta pickup covers κάνουν δουλειά? το κιτ για όσους δεν το έχουν δει (εγώ τώρα το έψαξα που το είπε ο φλη δεν ήξερα οτι υπήρχε) κάνει μόνο 12 ευρώ!

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει και εγώ σε μια στρατ. Είναι η γνωστή μετατροπή του guitarnuts.com ("quieting the beast")

Εβαλα φύλο χαλκού (0,12 mm από το μοναστηράκι - 4 ευρώ και μου έμεινε άλλο τόσο) με βενζινόκολλα στο σώμα και στο pickguard ( η βενζινόκολλα μπήκε με το σκεπτικό οτί μπορεί να αφαιρεθεί αν κάτι πάει στραβα- μπορεί να αντικατασταθεί με εποξική που είναι αθάνατη!). Το 0,12 mm είναι πολύ χοντρό και δυσχρηστο, αν μπορείτε να βρείτε λεπτοτερο- εγώ δεν τα καταφερα.

Εντυπώσεις: Η μετατροπή έγινε σε μια στρατ, και τα επίπεδα θορύβου έπεσαν αρκετά.

Δεν εξαφανίστηκαν αλλά η διαφορά είναι αισθητή. Σε συνθήκες συναυλίας βέβαια με όλη τη βαβούρα ούτε που καταλαβα τίποτα :? Σε ηχογράφηση, ναι, έχει διαφορά

Συμπεράσματα: Η διαφορά είναι αρκετά μικρή, και αν και έχει πλακα να το κάνεις, δεν θα το προτινα σε κάποιον που δεν έχει το ζιζάνιο να ανοιγει την κιθαρα του για ψύλλου πήδημα. Η διαφορά δεν αξίζει το ρίσκο του να καταστρέψεις την κιθαρα σου (αν δεν ξέρεις τι έχει μέσα και τι κολλάς με τι..), ούτε το κόστος να στο κάνει κάποιος τεχνίτης (Μου πήρε ενα σαββατοκύριακο, άρα ένας τεχνίτης δεν θα το χρεώσει κάτω από 60-70 ευρω.)

Ουσιαστικά, ξεκολλάς και ξανακολλάς όλα τα ηλεκτρικά. Το πιο δύσκολο ήταν να τοποθετήσεις τη θωράκιση στιν κοιλότητες των ηλεκτρικών.

Και μερικές φωτο:

http://rapidshare.de/files/29866929/Shielding.zip.html

 

Αλλοι το έχουν κάνει με αγώγιμη μπογιά, άλλοι με απλό αλουμινόχαρτο. Υπάρχουν και κάποια άρθρα (ένα από τον Αbraxas νομίζω και ένα από τον superfunk)

Κάθε σχόλιο από εμπειρότερους καλοδεχούμενο, έχω άλλη μια υποψήφια στρατ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

andreoulis φαίνεται ότι έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά ;)

 

Θα είχε ενδιαφέρον βέβαια να ακούγαμε ηχογράφηση του θορύβου πριν και μετά τη θωράκιση (σκέτη ηχογράφηση δηλαδή της κιθάρας σε όλες τις θέσεις των μαγνητών χωρίς να παίζει καμία νότα) ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/postp53681.html&sid=c6a2ccc9275f92a52e4aa909ff11f947#53681

 

Χρησιμοποίησα αλουμινόφυλλο για το pickguard (2-3 φύλλα 'σάντουιτς') και shielding paint για τις κοιλότητες. Επίσης λεπτό φύλλο χαλκού για τις ακμές.

 

Τα ηλεκτρικά μπήκαν εκ'του μηδενός πράγμα που πιστεύω ότι είναι ο ευκολότερος τρόπος. Δηλαδή, παίρνεις ό,τι χρειάζεσαι + 1 ακόμα pickguard και τα συναρμολογείς... τα να προσπαθήσεις να αλλάξεις την υπάρχουσα συνδεσμολογία είναι πιο δύσκολο IMHO.

 

Όλα αυτά είχαν παραγγελθεί από Rockinger, αλλά φυσικά υπάρχουν και άλλες πηγές online.

 

Για το potting των μαγνητών αρκεί απλή παραφίνη... σαν αυτή που έχουν τα κεριά! Ωστόσο νομίζω ότι χάνεις κάτι από τον ήχο των μονοπήνιων... υποκειμενικό αυτό. Με το φύλλο χαλκού στους μαγνήτες θέλει προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Andreoulis τώρα είδα τις φωτό... πολύ καλή δουλειά πράγματι! :wink:

 

Δύο παρατηρήσεις:

 

1) Το φύλλο χαλκού καλό είναι να μπει και στις ακμές των κοιλοτήτων, ώστε να κάνει σίγουρα επαφή και να δημιουργεί κλωβό με το χαλκό στο pickguard

 

2) Κάνε το ίδιο και στην κοιλότητα του jack (νομίζω δεν έχει τώρα, έτσι?) θα δεις ακόμα μεγαλύτερη διαφορά. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να σημειώσω ότι η θωράκιση γίνεται ευκολότερα με σκληρό αλουμινόχαρτο. Για να έχει αποτέλεσμα το όλο θέμα πρέπει να καλυφθεί και το σώμα της κιθάρας, όπου υπάρχουν ηλεκτρονικά. Το clue είναι να φτιάξουμε ενα μεταλλικό "κουτί" που να περιέχει όλα τα ηλεκτρικά μας. Π.χ όπως είναι και τα πεταλάκια μας...

Το όλο θέμα παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο εξαιτίας του high impedance του σήματος των μαγνητών.

 

Καλό είναι να γίνει και νέα συνδεσμολογία των ηλεκτρικών με μια "σοβαρή" γείωση και όχι 6-7 καλώδια κολημένα πάνω στα ποτενσιόμετρα :lol:

 

 

Arpegio οι μαγνήτες που υπάρχουν στην αγορά εδώ και χρόνια δεν χρειάζονται κέρωμα. Αν πάντως θες να δοκιμάσεις, μπορείς να λιώσεις κερί και να καλύψεις τον μαγνήτη. Προσοχή μην χαλάσεις την πλαστική περιέληξη του πηνίου. Η παραφίνη χρησιμοποιείτε ως αντικατάστατο του κεριού και είναι σε υγρή μορφή. Δε νομίζω ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί...

Επίσης, το καλάι δεν παίζει ρόλο σε τέτοια θέματα. Το θέμα είναι να γίνουν σωστές και καθαρές κολήσεις. Παραπάνω ή λιγότερο καλάι μπορεί να θεωρηθεί ώς πρόβλημα αξιοπιστίας αλλά και "τριξίματος" στον ήχο. "Κρύες" κολλήσεις επίσης είναι πρόβλημα.

 

υγ.1 Ανδρέα χαιρετώ! Πολύ καλό το άρθρο... Κάπου διάβασα για εποξική κόλλα. Το αποτέλεσμα θα είναι μόνιμο με αυτό το τρόπο αλλά ...φορέστε γάντια! Όλες οι ρητίνες και οι "σκληρές" κόλλες είναι καρκινογόνες και μετά θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε εξίσου καρκινογόνα υγρά για να τα αφαιρέσετε απο τα χέρια σας.

 

υγ.2 Ρε παιδες μετά δεν θα έχουν πρόβλημα τα ξύλα :)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεχε μην καείς με την παραφίνη.

 

Οι εποξικές κόλες είναι επικίνδυνες και όταν τις εισπνεύσεις ή ερθουν σε επαφή με τα μάτια (μέσω του αέρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου