Προς το περιεχόμενο

TOTO Live at Paris 2007


pericles

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω κολλησει - ποια ειναι η πασιγνωστη μελωδια που παιζουν μετα το Rosanna?

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτο εννοουσε ο Odis? Μα αυτο δεν ειναι "μετα το Rosanna", ειναι "μεσα στο Rosanna". :P

Τεσπα το Birdland ειναι οντως.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, και οι Toto και οι Weather Report έχουν ένα κοινό μεταξύ τους: ποτέ δεν έφθασαν στις (καταγεγραμμένες) ζωντανές εμφανίσεις τους, το υψηλό επίπεδο των στούντιο πονημάτων τους. Περίεργη σύμπτωση, αγαπητέ odis.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι ΤΟΤΟ σίγουρα στο live τους μπορούν και προσθέτουν την ψυχή που περιμένει κανείς να βγει πάνω στο stage.

Και να επισημάνω ότι (για μένα) είναι χαρακτηριστική περίπτωση όπου οι καλοί μουσικοί (Greg F., L.Sklar κλπ) εύκολα με έκαναν να μη νιάζομαι για το ότι δεν βλέπω το κλασσικό σχήμα.

 

(Ούτως ή άλλως πάντα το είχα παράπονο που η τρισμέγιστη μουσική φάτσα που λέγετε Steve Porcaro δεν ήταν συνήθως στην κλασική ΤΟΤΟ σύνθεση...)

 

 

 

 

Επιτρέψτε και μία παρεμβολή για Steve Porcaro... Παίζει τις moog μπασιές στο παρακάτω δυνατό live του Gary Wright... Κακή ποιότητα video που δεν κρύβει μια πολύ δυνατή 70's στιγμή:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

να επαναφερω το θεμα στους Τοτο ...

 

σαν λαιβ , θεωρω καλυτερο τους το absolutely live , ενα διπλο λαιβ καπου στην δεκαετια του 90 .Εκει το hold the line το τραγουδα γυναικα . 

 

σιγουρα εχουν και καποιες κακες στιγμες , π.χ εχω δει ενα live σε καποια ν.αμερικανικη χωρα αν δεν κανω λαθος την Χιλη , οπου το ολο θεαμα 'playback'οφερνε . 

 

Απο τους τραγουδιστες που περασαν απο τους toto προτιμω τον joseph williams καθως και τον lukather .Ο Kimball δεν ειμαι ειδικος να ξερω τι autotuning μεσα χρησιμοποιει και ποσο , μου φαινεται λιγο 'υπερβολικη' η εκφραση του προσωπου σε σχεση με το αποτελεσμα . Φυσικα η αξια του δεν μειωνεται καθως αποτελει την original χροια καποιων κλασσικων κομματιων τους . Οχι ολων βεβαια ,π.χ η φωνη στο μεγαλυτερο μερος του africa ειναι του Paich , που ταιριαζει απολυτα .

Οπως και σε αρκετα ειναι ο lukather βασικη φωνη .

 

ενα απο τα αγαπημενα κομματια

 

οπως και

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου