Προς το περιεχόμενο

Κλείσιμο Δημοτικών ωδείων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.makthes.gr/news/reportage/93184/

 

Τι να πει κανείς?!Είμαι και εγώ σπουδαστής ωδείου που πρόκειται να κλείσει και πραγματικά μένω άναυδος με τις εξελίξεις...το άρθρο τα λέει όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λυπηρο.

 

Ειχα περασει και εγω καποτε απο ενα Δημοτικο ωδειο. Αν και εμφανιζε πολλες απο τις παθογενειες του δημοσιου τομεα και της δημοσιας εκπαιδευσης ωστοσο ηταν μια λυση ιδιαιτερα για οσους δεν ειχαν τη δυνατοτητα για κατι διαφορετικο.

 

Απο την εμπειρια μου θα πω οτι δεν ηταν και οτι καλυτερο, ηταν ομως σιγουρα καλυτερο απο το τιποτα.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά συμμετείχα σε δημοτικό ωδείο σε σύγχρονο τμήμα (ηλεκτρική κιθάρα)όπου πραγματικά γινόταν φοβερή δουλειά από τους καθηγητές.Δημιουργούσαν κάθε εξάμηνο διαφορετικά γκρουπάκια(ντραμς κιθάρα μπάσο φωνητικά)με διαφορετικά στυλ(μπλουζ φανκ ροκ διάφορα.)Δε ξέρω αν γίνονται τέτοια πράγματα σε όλα τα δημοτικά ωδεία γιατί είτε συμμετείχες είτε όχι δεν είχε κάποια χρηματική επιβάρυνση.Είναι πολύ λυπηρό πραγματικά και για τους καθηγητές που φαινόταν πως τους άρεσε αυτό που έκαναν και τώρα μένουν άνεργοι αλλά και για τους χιλιάδες μαθητές...κρίμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει οταν πηγαινα εγω (1996-1999) τα πραγματα ηταν εχμ ΟΚ. Παντως ηταν εντυπωσιακο οτι ηταν στην αρχη δωρεαν και μετα το τιμημα ηταν πολυ μικρο.  Πιο πολυ παντως λυπαμαι τους μαθητες που δεν εχουν τη δυνατοτητα να τα ακουμπησουν σε ενα ιδιωτικο ωδειο ή εναν ιδιαιτερα , παρα τους καθηγητες - δημοτικους υπαλληλους.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία έκπληξη πια... :-\

 

Η ποιότητα ζωής σε μια κοινωνία φαίνεται από διάφορες παραμέτρους διαβίωσης.

Όταν ακόμη και η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη που είναι ζωτικής σημασίας έχει πάει περίπατο, κανενός το αυτάκι δε θα ιδρώσει με το κλείσιμο των δημοτικών ωδείων.

 

Σίγουρα οι δήμοι σαν οργανισμοί έχουν κακοδιαχειριστεί χρήμα,είχαν τα δικά τους κριτήρια αξιολόγησεις σε υποψήφιους καθηγητές,βόλευαν τον δικό τους κόσμο..

Αλλά ξέρω παιδιά, που είτε από το ωδείο της μητρόπολης,είτε του δήμου, ήρθαν σε επαφή με την μουσική και αυτό έχει μεγαλύτερη σημασία.

 

Ο πολιτισμός και ο αθλητισμός σε τέτοιες εποχές μπαίνουν σε τελευταία μοιρα.

Πριν λίγα χρόνια έκλεισαν τα αθλητικά σχολεία,κάθε χρόνο στα Μουσικά σχολεία έχουμε προβλήματα με το κίνδυνο πάντα κάποιος βλαξ να τα λουκετάρει και τα 42 σε μια νύχτα.

 

Έτσι όπως πάνε τα πράγματα δεν ξέρω αν αυτή η γενιά θα έχει την ευκαιρία της στην εκπαίδευση σε οποιασδήποτε μορφή και βαθμίδα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγω εδώ έχω ένα μικρό πρόβλημα. Έχω, κι εγώ, περάσει από Δημοτικό ωδείο, και ως καθηγητής, και ως μαθητής. Ως μαθητής τα πράγματα ήταν μέτρια, αλλά υπάρχαν διαμάντια καθηγητές μέσα (στα Γιάννενα πάντα).

 

Ώς καθηγητής παρατήρησα το εξείς παράδοξο: Πληρωνόμουνα ΠΑΡΑΠΑΝΩ από όσα έδινε το μήνα ο κάθε μαθητής μου! Και είναι παράδοξο, γιατι, αφού έχεις δίδακτρα, είναι ΚΑΙ εμπορικού χαρακτήρα η επιχείρηση. Δεν είναι δυνατόν ο καθηγητής να παίρνει 60 ευρώ (λέμε τώρα) το μήνα, τον μαθητή, και ο μαθητής να δίνει 35!!!!! Δε μπορεί να λειτουργήσει έτσι.

 

Και, ναι, το κράτος, η επιχορηγήσεις, κλπ, μπλα μπλα, αλλά τελικά, ας το βάζανε 50 ευρώ τα δίδακτρα, να ρίξουν και τους μισθούς των καθηγητών στα 49 να βγαίνει κάπως πιο λογικά το νούμερο!

 

_______________________

 

Τα ίδια, βέβαια, γίνονται σε όλο το κόσμο, και με ορχήστρες. Υπάρχουν μεγάλες ορχήστρες που κλείνουν η μία μετά την άλλη... για τον ίδιο λόγο: Τα μαθηματικά, δεν τους βγαίνουν! Και βέβαια οι σπόνσορες αρχιζουν να σπανίζουν.

 

________________________

 

Όσο για τα μουσικά σχολεία, και από εκεί πέρασα και ήταν μια καταπληκτική εμπείρα. Μακάρι να μπορούσα να ξαναπάω γυμνάσιο εκεί!

 

ΟΜΩΣ δεν είναι όλα τα μουσικά γυμνάσια/λύκεια όπως αυτό της Παλλήνης! Τα υπόλοιπα στις περιφέρειες, πρακτικά λειτουργούν ως το τοπικό τους λύκειο, με ελαχιστοποιημένα κριτήρια εισαγωγής και χωρίς το ανθρώπινο δυναμικό που πάντα είχε η Παλλήνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΜΩΣ δεν είναι όλα τα μουσικά γυμνάσια/λύκεια όπως αυτό της Παλλήνης! Τα υπόλοιπα στις περιφέρειες, πρακτικά λειτουργούν ως το τοπικό τους λύκειο, με ελαχιστοποιημένα κριτήρια εισαγωγής και χωρίς το ανθρώπινο δυναμικό που πάντα είχε η Παλλήνη...

 

Θα διαφωνήσω εδώ..

Έχω δουλέψει σε δύο μεχρι τώρα και το "επαρχιακο" ήταν κλασεις ανώτερο σε όλους τους τομείς από αυτό της μεγαλούπολης.

Σίγουρα υπάρχουν μελανά σημεία και στα Μουσικά,σε κάποιο άλλο thread πρόσφατα είχαν αναφερθεί εκτενώς.

Απλά ο γεωγραφικός και το πληθυσμιακός παράγοντας δεν είναι καθοριστικός για την ποιότητα σπουδων.

Για παράδειγμα το Μουσικό Σχολείο του Βόλου(με το οποίο δεν έχω καμία σχέση)

ξεπερνά σε ποιότητα σπουδών και παραγώμενο έργο πολλά Μουσικά Σχολεία μεγαλουπόλεων.

 

 

Υ.Γ.Εννοείται ότι για ευνόητους λόγους,πολύ μικρές  ή απομακρυσμένες πόλεις με Μουσικά Σχολεία(Αμύνταιο,Ρόδος,κ.λ.π.) δεν μπορούν να έχουν την υλικοτεχνική υποδομή ή το μόνιμο ανθρώπινο δυναμικού ενός σχολείου μεγαλούπολης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθώς το προσωπικό ανταποδοτικού χαρακτήρα, το οποίο -όπως λένε- οδηγείται με μαθηματική ακρίβεια στην ανεργία, αμείβεται αποκλειστικά από τα δίδακτρα των παιδιών και δεν επιβαρύνει ούτε με ένα ευρώ τον κρατικό προϋπολογισμό ή τα δημοτικά ταμεία.

Διάβασα το άρθρο...και δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα.

Εάν το προσωπικό αμείβεται αποκλειστικά από τα δίδακτρα των παιδιών και δεν επιβαρύνει ούτε με ένα ευρώ τον κρατικό προϋπολογισμό ή τα δημοτικά ταμεία...που είναι το πρόβλημα των δήμων να το κάνουν μόνοι τους?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το άρθρο...και δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα.

Εάν το προσωπικό αμείβεται αποκλειστικά από τα δίδακτρα των παιδιών και δεν επιβαρύνει ούτε με ένα ευρώ τον κρατικό προϋπολογισμό ή τα δημοτικά ταμεία...που είναι το πρόβλημα των δήμων να το κάνουν μόνοι τους?

 

Δε θέλω να φανώ κακός αλλά ποιο θα είναι το κέρδος τους; 8)

Οι δήμοι είναι από τους πιο διεφθαρμένους μηχανισμούς εξουσίας σε τοπικό επίπεδο.

Κάθε "μπίζνα" που κάνουν πρέπει να έχει κάποιο όφελος οποιασδήποτε μορφής.

Αν είναι όσα μας δίνει ο μαθητής,να τα παίρνει ο καθηγητής,δεν έχει νόημα για αυτούς.

Τόσα λεφτά ξόδεψε κάθε υποψήφιος για να εκλεγεί,με το μισθό του θα μείνει;

Να μην δώσει και κανένα μεροκάματο στο μισό του σόι;

 

Το λάθος των κρατούντων είναι ότι αντί να τιμωρήσουν όσους δήμους κάνουν παρατυπίες,κόβουν σε όλους κάθε κοινωνική παροχή..

Είναι που έχουν πάρει το δρεπάνι και θερίζουν αδιακρίτως τελευταία.

Είναι που και τα παιδιά τους δεν έχουν περάσει καν, έξω από οτιδήποτε δημόσιο..

Λουκετάρουν τα πάντα και τελειώνει η υπόθεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το άρθρο...και δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα των δήμων να το κάνουν μόνοι τους?

Στην πρωτοβουλία.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου