Προς το περιεχόμενο

Ernie Ball Cobalt Strings - Απόψεις?


LamberBass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κυκλοφορήσει εδώ και καιρό αυτή η νέα σειρά χορδών από την Ernie Ball, που υπόσχεται πιο μαλακή αίσθηση, ευκολότερα bends, μεγαλύτερο output, καλύτερη απόκριση αρμονικών, κλπ.

Συγκεκριμένα αναφέρουν: "Cobalt strings provide an extended dynamic range, incredible harmonic response, increased low end, and crisp, clear highs. Cobalt provides a stronger magnetic relationship between pickups and strings than any other alloy previously available. Cobalt Slinkys are also soft and silky to the touch, making string bending a breeze."

Περισσότερα σε αυτό το video: youtu.be/nxyW5osj2IE

 

Τις έχει δοκιμάσει κανείς? Κιθαρίστες είτε μπασίστες! Ποιες ήταν οι εντυπώσεις σας? Είναι όντως μεγάλη η διαφορά, όπως υποστηρίζουν και οι διάσημοι μουσικοί που τις τεστάρανε? (θα τις δοκίμαζα, αλλά έχω αλλάξει πρόσφατα χορδές κι έχω ακόμη stock σε D'Addario - επίσης μου φαίνονται ακριβές για μπάσο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις εβαλα πριν 10μερες σε μια κιθαρα μου και......

Απο πλευρας παιξιματος ειναι ΣΟΥΠΕΡ σου δινουν μια μαλακη αισθηση βιλουδο ενα πραμμα... εβαλα τις 11αρες και σε καμια περιπτωση δεν εχεις αυτη την σκληραδα που εχουν οι κανονικες χορδες νομιζεις οτι παιζεις με 9αρες.  πολυ μα πολυ ανετο παιξιμο !!

 

Το output ειναι οντως μεγαλυτερο εχει διαφορα αισθητη !!

Ο ηχος ειναι διαφορετικος και εδω πιστευω οτι παιζεται ολη η φαση με τις χορδες αυτες.  Σε στρατοκαστερ λοιπον (eric johnson) μου εδωσε μια γενικοτερη αισθηση χαμπακεριλας Les Paul...αν μπορω να το πω ετσι, δηλαδη αυτο το ωραιο ομως "μεσαιο-μουντο" που βγαζουν οι Les Paul.  Στην αρχη με παραξενεψε πολυ και λεω ...α καλα λασπη ο ηχος...αλλα σε μεγαλυτερες εντασεις και λιγο παιξιμο με τον ενισχυτη βγαζεις πολυ ομορφους ηχους τελικα.  Αυτο που μ αρεσει ειναι ενα ιδιαιτερο "καμπανισμα" - σκασιμο που εχει στις μπασες χορδες.

Οβερολ...ειμαι πολυ ευχαριστημενος και αξιζει τον κοπο να τις δοκιμασεις !  Το μονο κακο ειναι τα 12-14 ευρα που κανει το σετ, οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να ειναι οι "μονιμες" χορδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον απο πάνω κύριο, αυτός άλλωστε με επηρέασε και τις δοκίμασα! Εγώ πήρα 10άρια και δηλώνω ικανοποιημένος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω δει αυτο το σετ και μου ειχε κανει εντυπωση

Το ψηνω να τις δοκιμασω στο εγγυς μελλον αλλα πειτε μου κατι ρε παιδια εσεις που τις εχετε ηδη - απο θεμα διαρκειας ειναι καλες ?

 

Π.χ. εγω στην ibanez μου λογω floyd rose ΔΕΝ θελω να αλλαζω συχνα χορδες - μεχρι τωρα ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενος απο τις elixir (16 ευρω το σετ) και μου κρατανε πανω απο 30 ωρες παιξιματος (φυσικα το δικο μου στανταρ ειναι οταν αρχισω και ακουω οτι χανουν την "γυαλαδα" στον ηχο θελουν και αλλαγη) - αυτες τελικα πως ειναι απο θεμα διαρκειας ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΜΙΑ σχέση με τις elixir αν μιλάμε για αντοχή... Ακόμα και εμφανισιακά έχουν αρχίσει σε κάποια σημεία να μαυρίζουν. Τις έχω 2 εβδομάδες, έχουν παίξει περίπου 10 ώρες. Οικονομικά δεν συμφέρουν, αλλά δοκίμασε μια φορά, αξίζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι λεει ο κατασκευαστης η αντοχη ειναι ιδια με τις κανονικες χορδες ! Δεν τις εχω τσεκαρει δυστιχως σε προβα ακομα να δω αντοχη σε σκληρες συνθηκες χεχε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου