Προς το περιεχόμενο

line level to instrument level adaptor??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ιδου το προβλημα μου, (σε εποχη κρισης)   ::)

 

δουλευω με μια strat καρφωμενη στην BOSS ME-70 και απο εκει στον MESA MARK III.

 

η πεταλιερα δουλευει σαν "χωριστα πεταλακια" , μονο για compresion, booster , delay, reverb, tuner.

 

ΘΕΛΩ να εχω διαθεσιμα στους ηχους μου , ενα rockman distortion generator και ενα stereo chorus....

...OMΩΣ.., αυτα τα μηχανηματα βγαζουν LINE εξοδο (+4 db) και ειναι σχεδιασμενα να οδηγουν τελικο ενισχυτη.

 

δοκιμασα να "ριξω" την ενταση με ενα reamp box της palmer, χωρις αποτελεσμα, διοτι λογω μεγαλης εξοδου, το distortion σφυριζει ακομα και με τερμα χαμηλωμενη την ενταση αμεσως μολις ενεργοποιηθει, ακομα και χωρις να παιξω, με κλειστο το volume της κιθαρας.

 

υπαρχει λοιπον καποια συσκευη που να κανει την αντιστροφη δουλεια απο ενα D.I. -αν το λεω σωστα?-

 

εν κατακλειδει, θελω να μετατρεψω την εξοδο του distortion generator κυριως, σε επιπεδο αντιστοιχο με ενα κοινο πεταλακι.

 

προτασεις??

 

υ.γ. η πεταλιερα δεν εχει fx loop , μπας και εκανα κατι απο εκει. αρα μοιραια πρεπει να μπαινουν τα 2 rockman μπροστα απο την ME-70.

 

ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας.

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος οτι με το re-amp θα μπορουσες να ριξεις την εξοδο? Εγω στη θεση σου θα δοκιμαζα ενα απλο passive volume, αν σου βρισκεται κανα volume pedal δοκιμασε να το παρεμβαλεις μεταξυ των effects και της εισοδου του ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω volume pedal, αλλα αν ειναι τοσο απλο, τοτε να δοκιμασω με ενα eq pedal που εχω, αφηνοντας το flat και ριχνοντας την ενταση του output.

 

αλλες γνωμες??

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιγράφεις είναι η τυπική χρήση ενός reamper. Pad είχε αυτό που χρησιμοποίησες; Αν πιάνει το χέρι σου μπορεί να φτιάξεις κάτι τέτοιο http://www.noiz.gr/index.php?topic=189341.0

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

(Το τελευταίο link δεν δουλεύει).

Το eq μάλλον θα δουλέψει.

επίσης, για να μην το δεσμεύεις, μπορείς να δοκιμάσεις ένα ικρίωμα με αντιστάσεις όπως αυτό που δείχνει ο χταπόδης ή να χρησιμοποιήσεις ένα απλό ποτενσιόμετρο (από 10 ως 500Κ) συνδεδεμένο όπως συνδέουμε το volume στις κιθάρες.

 

VolumePotDia.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου