Προς το περιεχόμενο

Αγορα Bedroom practice/Small live tube amp


metaxa13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ σου προτείνω για το  budget και για τη χρήση που το θέλεις, το Laney LC 30. Καθαρός και δυνατός για μικρό live.

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=100020

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=92219

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν θέλεις μπορείς να δεις και την περίπτωση του Fender Pro Junior, που είναι ελαφρύς, καθαρός, πολύ καλός σσυνεργάτης των πεταλιών σου και αν τον δυναμώσεις αρχίζει να δαγκώνει οπότε θα σε έβγαζε σε μικρά Live.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρόμοιο πρόβλημα με τον φίλο που άνοιξε το τόπικ. Έχω καταλήξει να αγοράσω ένα μικρό λαμπάτο για μελέτη και κάποια Live σε μικρό χώρο.

Συγκεκριμένα τον Blackstar HT5 H (την κεφαλή δλδ όχι τον combo). Ο combo είναι λίγο ακριβότερος και έχω επιπλέον πρόβλημα χώρου στο να προσθέσω αλλον ένα combo. Ωστόσο τυχαίνει 1ον να μην έχω καμπίνα 2ον δεν παίζουν γκαφρά στην παρούσα φάση για να πάρω.

Η λύση που βρήκα είναι να συνδέσω τον Marhall MG 50fx που έχω με την κεφαλή του Black star όποτε την αγοράσω. Το ηχείο του Marshall (10ιντσο να θυμάμαι καλά) έχει καλώδιο που συνδέεται και αποσυνδέεται από τον ενισχυτή και μπορεί χωρίς καμία άλλη μετατροπή να συνδεθεί στην αντίστοιχη υποδοχή (8Ω) του Blackstar. Έχει δοκιμάσει κάποιος στο παρελθόν κάτι παρόμοιο? Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα είτε στον έναν είτε στον άλλο ενισχυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου χρησιμοποιώντας τον μαρσαλάκο για καμπίνα.

Απο τη στιγμή που έχει κανονικό καλώδιο με jack να βγαίνει από το ηχείο δεν θα χρειαστείς και μόντες.

 

Μερικές γνώμες πάνω στην επιλογή σου.

Το κεφάλι που λές κάνει 390 περίπου και τόσο κάνει και ο κόμπο 1χ12 χωρίς το reverb. Μπορεί να σε συμφέρει να πάρεις το κόμπο και να πουλήσεις τον δικό σου. Εκτός αν μιλάμε για το παλιό ΗΤ5 κεφάλι και το ψάχνεις για μεταχειρισμένο.

 

Στην θέση σου θα έπαιρνα κάτι με περισσότερα βατ πχ τον Blackstar ΗΤ20 μεταχειρισμένο ή αν σου αρέσει το ηχόχρωμα των blackstar HT μπορείς να πάρεις μεταχειρισμένο ένα πετάλι HT-Dual και κάποιον τέτοιο για τελικό ενισχυτή και να κουμπώνεις απευθείας στην καμπίνα σου.

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_22_caliber.htm 

Και πιο φθηνά θα σου βγει και πιο μαζεμένα θα τα έχεις όλα μόνο πάνω στο pedalboard.

 

my 2 cents

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρόμοιο πρόβλημα με τον φίλο που άνοιξε το τόπικ. Έχω καταλήξει να αγοράσω ένα μικρό λαμπάτο για μελέτη και κάποια Live σε μικρό χώρο.

Συγκεκριμένα τον Blackstar HT5 H (την κεφαλή δλδ όχι τον combo). Ο combo είναι λίγο ακριβότερος και έχω επιπλέον πρόβλημα χώρου στο να προσθέσω αλλον ένα combo. Ωστόσο τυχαίνει 1ον να μην έχω καμπίνα 2ον δεν παίζουν γκαφρά στην παρούσα φάση για να πάρω.

Η λύση που βρήκα είναι να συνδέσω τον Marhall MG 50fx που έχω με την κεφαλή του Black star όποτε την αγοράσω. Το ηχείο του Marshall (10ιντσο να θυμάμαι καλά) έχει καλώδιο που συνδέεται και αποσυνδέεται από τον ενισχυτή και μπορεί χωρίς καμία άλλη μετατροπή να συνδεθεί στην αντίστοιχη υποδοχή (8Ω) του Blackstar. Έχει δοκιμάσει κάποιος στο παρελθόν κάτι παρόμοιο? Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα είτε στον έναν είτε στον άλλο ενισχυτή?

O MG50r έχει 12" μεγάφωνο από την Εminence και θα είναι μια χαρά καμπίνα 1Χ12"!

Για τη λαμπάτη κεφαλή, θα πρότεινα άνετα να επιλέξεις μια λύση head+dist pedal που είναι πολύ πιο ευέλικτη κι αν δε σ' αρέσει, αλλάζεις το πετάλι:

http://www.thomann.de/gr/vht_avsp6h_special_6_allvalve.htm

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_nano_pocket_metal_muff.htm

 

Έχοντας δοκιμάσει τόσο τον ΗΤ-5 όσο και το παραπάνω πακέτο, πιστεύω ότι το metal γκάζι του muff και άλλων παρόμοιων pedals είναι πιο ογκώδες και λιγότερο fuzzy/vintage απ του ht-5. Τα κανάλια του VHT είναι σαφώς πιο γλυκά και καθαρά(fender style) απ του ht-5 που έχει πιο crunch-καθαρό. Αν σκεφτούμε και την τιμή του πακέτου, νομίζω συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δοκιμάσει τόσο τον ΗΤ-5 όσο και το παραπάνω πακέτο, πιστεύω ότι το metal γκάζι του muff και άλλων παρόμοιων pedals είναι πιο ογκώδες και λιγότερο fuzzy/vintage απ του ht-5. Τα κανάλια του VHT είναι σαφώς πιο γλυκά και καθαρά(fender style) απ του ht-5 που έχει πιο crunch-καθαρό. Αν σκεφτούμε και την τιμή του πακέτου, νομίζω συμφέρει.

 

Ευχαριστώ και τους δύο για τις προτάσεις σας.

Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου γιατί distortion πετάλι έχω όποτε μένει μόνο το κόστος της κεφαλής.

Καλά παιξίματα παιδιά και σε εσάς και σε μένα.. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μένα.

Θα προσπαθήσω να αναφερθώ σε όσα περισσότερα διάβασα σε αυτό το θέμα.

Καταρχήν για τον φίλο που θέλει να κανει μελέτη, 1 βατ λάμπα είναι αρκετο, οπότε πας ακόμη και στον blackstar ht1r . Θα εκπλαγεις με τη δύναμή του, θα χαλαστείς με το 8ρι ηχείο του...οπότε αφού θες και για λάιβ, εστω μικρά θα πας στον 40ρη. Ούτε καν τον 20ρη. Το Σάββατο έπαιζα με έναν 50ρη engl και στη σκηνή γίνονταν τέτοιος πόλεμος που δεν άκουγα τίποτα (με τα gain και master στο μισό βέβαια για να μην ζορίζεται ο ενισχυτής-είμαι υπέρ της άποψης πολλά βάτ και το μηχάνημα στο ρελαντί). Λοιπόν όμως αφού το χρήμα μας περιορίζει στα 350 ευρώ, ξεχνάμε αυτα και πάμε σε κάτι πιο φτηνό. Κοίταξε για τον V22 αλλά εκτός του ότι κάνει προβληματακια είναι και ο μισός σε δύναμη απο τον 55ρη που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τον 22ρη. Εχω το κεφάλι και σου λέω ότι ο ενισχυτής είναι απίστευτος, πολύ δυνατός, και με καλύτερο ήχο καθότι χρησιμοποιεί άλλες λάμπες νομίζω στη προενίσχυση (δεν είμαι και σίγουρος-αυτα με τους πιο techno freaks!)O κόμπο νομίζω βγαίνει περίπου στα λεφτά που θες, οπότε εγώ αυτόν θα έπαιρνα. Πλέον με αυτόν κάνω πράκτις και αν θέλω να γκρεμίσω το οικοδομικό τετράγωνο ή να βγω λάιβ κάπου με αυτόν θα βγώ (ή με τον engl αλλά για άλλους λογους που δεν είναι της παρούσης)

 

Τώρα για το θέμα που ανέφερε ένας φίλος σχετικά με τον htr5 και τα πετάλια της blackstar, να σας πω ότι μετά απο τρελές αναζητήσεις σε πετάλια και πεταλιέρες για καλή παραμόρφωση απο τότε που έδωσα τον htr1 και μου έλλειπε τρελά το γκάζι αυτό δεν κατάφερα να το βρω πουθενά μέχρι πρότεινως που....αγόρασα το λαμπάτο πετάλι της blackstar (όχι το dual, το μονό το απλό) και έχω απλά το καλύτερο γκάζι που έχω ακούσει ποτέ, χωρίς να χρειάζεται να αλλάξω ενισχυτή, (το έχω σε σειρά πριν τη boss me70 που χρησιμοποιώ πλέον μόνο για τα εφφέ της και απο εκεί καρφι μπροστά στο ίνπουτ του μπουγγέρα), χωρίς να κουβαλάω στα λάιβ άλλο ενισχυτή απο αυτόν που ήδη γουστάρω να παίζω ζωντανα (engl) και όλα αυτά με 150 ευρώ. Εν ολίγοις έχεις τον ήχο που γουστάρεις στη πεταλιέρα σου. Πάρτο με κλειστά τα μάτια και βάλτο στον ήδη υπάρχοντα ενισχυτή σου (αν είναι καλός λαμπάτος) , αλλιώς αν είναι ούτως η άλλως να αλλάξεις ενισχυτή, πάρε τον 5ρη της blackstar σε κόμπο να μην ψάχνεις και για καμπίνες κτλπ και είσαι άρχοντας. Στα λάιβ νομίζω όμως θα χρειαστείς πιο πολύ δύναμη εκτός αν επιλέξεις να παίρνεις τον ήχο του απο μικρόφωνο και να ακούς απο μόνιτορ.

 

Αυτά απο μένα και καλές αγορές σε όλους!

 

ΥΓ το πετάλι αυτό ΔΕΝ θα το βρεις μεταχειρισμένο...κανείς δεν είναι τόσο....εχμ...περίεργος που θα το πούλαγε αυτό...εγώ βρήκα ένα στο Λίβερπουλ και το έφερα απο ιμπευ και γλύτωσα καμιά πενηνταριά ευρώ. Αν το βρεις γενικά θα είσαι πολύ τυχερός. Μην σκας. Παρτο καινούριο...Πιστεψέ με τα αξίζει...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα κατα την γνώμη μου και επειδή ήμουν ακριβώς στην ίδια φάση με εσένα,

 

όπως προανέφερα κοίταξε τον super champ x2.

 

Εχει την καταπληκτική μόντα που συνδεέις τον ενισχυτή με το Pc

 

και παραμετροποιείς όλα και τα δυο κανάλια του (fender Fuse).

 

Πραγματικα για practice και ηχογράφηση στο σπίτι σου λυνει όλα τα προβλήματα.

 

Κοίταξε το γιατί μπορεί με 350 ευρώ να κάνεις αυτό που ακριβώς θέλεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε αφού θες και για λάιβ, εστω μικρά θα πας στον 40ρη. Ούτε καν τον 20ρη. Το Σάββατο έπαιζα με έναν 50ρη engl και στη σκηνή γίνονταν τέτοιος πόλεμος που δεν άκουγα τίποτα (με τα gain και master στο μισό βέβαια για να μην ζορίζεται ο ενισχυτής-είμαι υπέρ της άποψης πολλά βάτ και το μηχάνημα στο ρελαντί).

 

Συμφωνω σε γενικες γραμμες με αυτα που γραφεις εκτος απο την περιπτωση του engl Που αναφερεις... Οι engl ενισχυτες εχοντας ενα κεντραρισμα πολυ ιδιατερο στα μπασοπριμα και ελλειψη των μεσσαιων οπου δεν ειναι το φορτε τους ειναι ο λογος οπου δεν ακουγονται μεσα στα πλαισια μια μπαντας... Θα μπορουσες με ενα μικροτερο ενισχυτη και με το βολιουμ πολυ πιο χαμηλα να βγανεις πολυ πιο μπροστα...Οσος πολεμος και να γινεται... Ειναι ζητημα συχνοτητων και οχι εντασης...

 

Θελω να καταληξω οτι και ο 20αρης ο μπλακσταρ ειναι αρκετος με το σκεπτικο οτι θα παιζεις με μικροφωνο μπροστα απο τον ενισχυτη... Αν περιμενεις να βγαλεις τον ηχο απο τον ενιχυτη και μονο δεν φτανει αλλα πιστευω σε ολα τα λαιβ υπαρχει μικροφωνο μπροστα απο τους ενισχυτες εκτος σπανιων περιπτωσεων... Ας μην ξεχναμε και το θεμα του βαρους το οποιο αυξανεται κατα πολυ οταν αυξανονται τα βατ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω σε γενικες γραμμες με αυτα που γραφεις εκτος απο την περιπτωση του engl Που αναφερεις... Οι engl ενισχυτες εχοντας ενα κεντραρισμα πολυ ιδιατερο στα μπασοπριμα και ελλειψη των μεσσαιων οπου δεν ειναι το φορτε τους ειναι ο λογος οπου δεν ακουγονται μεσα στα πλαισια μια μπαντας... Θα μπορουσες με ενα μικροτερο ενισχυτη και με το βολιουμ πολυ πιο χαμηλα να βγανεις πολυ πιο μπροστα...Οσος πολεμος και να γινεται... Ειναι ζητημα συχνοτητων και οχι εντασης...

 

Θελω να καταληξω οτι και ο 20αρης ο μπλακσταρ ειναι αρκετος με το σκεπτικο οτι θα παιζεις με μικροφωνο μπροστα απο τον ενισχυτη... Αν περιμενεις να βγαλεις τον ηχο απο τον ενιχυτη και μονο δεν φτανει αλλα πιστευω σε ολα τα λαιβ υπαρχει μικροφωνο μπροστα απο τους ενισχυτες εκτος σπανιων περιπτωσεων... Ας μην ξεχναμε και το θεμα του βαρους το οποιο αυξανεται κατα πολυ οταν αυξανονται τα βατ...

 

Σωστός!

Καταρχήν να σου πω ότι τον συγκεκριμένο ενισχυτή τον χρησιμοποιώ για καθαρά πρακτικούς λογους του στύλ δεν γίνεται να μεταφέρω και ενισχυτη κάθε φορά που παίζω στην Αθήνα γιατί πολύ απλά μένω...Καβάλα...ο ενισχυτής είναι δανεικός πλην λατρεμένος εξαιτίας ίσως αυτού που λες. Μου αρέσει που του λείπουν τα μεσαία, αν και απαραίτητα για να βγει η κιθάρα εμπρός εμένα δεν είναι του γούστου μου. Τωρα στο συγκεκριμένο στέιτζ υπήρχε μικρόφωνο μπροστά στον ενισχυτή αλλά μάλλον έδινε τον ήχο μονο έξω και πάνω έπρεπε να ακούω απο το μεγάφωνό του ενισχυτή. Δεν μου έδωσε κιθάρα στο μόνιτορ και δεν άκουγα καλά. Και με τον εικοσάρη θα παίξεις αλλά εγώ θέλω να μην ανεβαίνει το γκέιν και το μάστερ πάνω απο τη μέση. Έχω αυτό το σκάλωμα για να δουλεύει στο ρελαντί το μηχάνημα. Θα πρέπει να γίνει καλό μόνιτορινκ απο τον ηχολήπτη και κατα τα άλλα είσαι όκ και παίζεις και στο οακα. Αρκεί όπως είπες να μην χρειάζεται να ακούς απο τον ενισχυτή σου. Τέλος για το βάρος να σου πω πως όσο δεν είμαι επαγγελματίας και θα κάνω 3-5 λάιβ το χρόνο δεν με πειράζει καθόλου να κουβαλήσω λίγο και να έχω ακριβώς τον ήχο που χρειάζομαι για να γουστάρω να περάσω καλά και να μην ξενερώνω σε κάθε νότα.  Αυτά! ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου