Προς το περιεχόμενο

Δυναμικές παιξίματος και κομπρεσάρισμα μαγνητών


comealot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερώτηση-θέμα είναι η εξής:

 

Κατά πόσο επηρεάζουν οι μαγνήτες και το πόσο compressed ήχο βγάζουν την τεχνική του κιθαρίστα?

 

Για παράδειγμα, αν δύο αρχάριοι πάρουν ως πρώτη κιθάρα από μία τελεκάστερ και μία μεταλοκιθάρα με hot humbuckers, θα έχουν διαφορά στο δεξί χέρι μετά από κάποιο καιρό (δεδομένου ότι υποθετικά έχουν τις ίδιες ικανότητες και την ίδια πιθανότητα εξέλιξης)?

 

Υποθέτω ότι αυτός με την τελεκάστερ θα έχει αναπτύξει περισσότερο δυναμικό παίξιμο, θα χει μάθει να ελέγχει καλύτερα τις δυναμικές, αλλά κατά πόσο νομίζετε (εάν νομίζετε)?

 

Τώρα που το σκέφτομαι, η ερώτηση ισχύει και για το αριστερό χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εξαρτάται μάλλον από τον ανθρώπινο παράγοντα κατά 80% και ελάχιστα από τους μαγνήτες. Από το gear του αρχάριου εξαρτάται μάλλον το υπόλοιπο 20% ως εξής:

10% ενισχυτής(fender champ 600 ή line6 spiderIV?...), 9% από το μπράτσο και σετάπ της κιθάρας του και 1% απ τους μαγνήτες του.

Αυτές είναι ψευδο-εκτιμήσεις και πιθανότητες με μεγάλη διασπορά βέβαια καθώς τελικά τα χέρια του κιθαρίστα κάνουν όλη τη δουλειά. Έχουμε όλοι δει μικρά ταλέντα να ελέγχουν άριστα τις δυναμικές σε κιθάρες που είναι περίπου στο ίδιο βάρος και ύψος με εκείνα... Το πως θα μάθει ο κιθαρίστας να ελέγχει τις δυναμικές του είναι άλλο θέμα(ταλέντο, κίνητρα, μελέτη, εξάσκηση, καθηγητής κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους μονούς μαγνήτες αναγκάζεσαι και παίζεις πιό καθαρά(κατά την άποψή μου) και ίσως πιό smooth γιατί ακούγονται όλα!(αναφέρομαι στους clean ήχους και λιγότερο σε high gain) οπότε είναι πιό εύκολο να ελέγξεις τις δυναμικές σου.Πριν μερικούς μήνες πέρασα από τους διπλούς (μετά από πολλά χρόνια) σε μονούς μαγνήτες και έχω αλλάξει  κατά πολύ το παίξιμό μου,πιό απαλά και καθαρά πατήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εξαρτάται μάλλον από τον ανθρώπινο παράγοντα κατά 80% και ελάχιστα από τους μαγνήτες. Από το gear του αρχάριου εξαρτάται μάλλον το υπόλοιπο 20% ως εξής:

10% ενισχυτής(fender champ 600 ή line6 spiderIV?...), 9% από το μπράτσο και σετάπ της κιθάρας του και 1% απ τους μαγνήτες του.

Αυτές είναι ψευδο-εκτιμήσεις και πιθανότητες με μεγάλη διασπορά βέβαια καθώς τελικά τα χέρια του κιθαρίστα κάνουν όλη τη δουλειά. Έχουμε όλοι δει μικρά ταλέντα να ελέγχουν άριστα τις δυναμικές σε κιθάρες που είναι περίπου στο ίδιο βάρος και ύψος με εκείνα... Το πως θα μάθει ο κιθαρίστας να ελέγχει τις δυναμικές του είναι άλλο θέμα(ταλέντο, κίνητρα, μελέτη, εξάσκηση, καθηγητής κλπ).

 

Το θέμα αφορά 100% τον ανθρώπινο παράγοντα, απομονώνοντας τα υπόλοιπα μέσα-κίνητρα του παίκτη (για χάρη της σύγκρισης) και επικεντρώνοντας στον ρόλο των μαγνητών ως δάσκαλο. Είναι για το feedback που παίρνει (νοητικά) ο παίκτης από την αντίδραση των μαγνητών της κιθάρας του. Εξετάζουμε το κατά πόσο επηρεάζουν οι μαγνήτες το παίξιμο.

 

Η άποψη του cigaret13 είναι και η δικιά μου μέχρι στιγμής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι αυτός με την τελεκάστερ θα έχει αναπτύξει περισσότερο δυναμικό παίξιμο, θα χει μάθει να ελέγχει καλύτερα τις δυναμικές, αλλά κατά πόσο νομίζετε (εάν νομίζετε)?

 

Και πολυ καλά κανεις και το νομιζεις... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι 100% ο ανθρώπινος παράγοντας... ένα ποσοστό όντως ανήκει στους μαγνήτες (σόρι κσυλομάχοι) και πιθανόν λίγο και στο σχήμα, στη μάζα του σώματος και στη γέφυρα (πχ. αν μια στρατ πατάει σε old school τρέμολο ή είναι fixed). Σύμφωνα με τη δικιά μου πείρα, ένας καλοφτιαγμένος low output singlecoil συνήθως θα είναι λίγο πιο δυναμικός από έναν humbucker ακριβώς της ίδιας κατηγορίας και θέσης (μιλάμε πάντα για καθαρό ήχο), και οι διαφορές αυτές υπάρχουν και μεταξύ των ίδιων κατηγοριών (πχ. άνετα βρίσκονται single coils που είναι πιο responsive από άλλους).

 

Βέβαια, τέτοιες συγκρίσεις είναι κάπως ουτοπικές γιατί θα έπρεπε να γίνουν αλλάζοντας μόνο έναν παράγοντα σύγκρισης κι όχι πολλούς ταυτόχρονα (πχ. είναι ουτοπικό να συγκρίνεις έναν humbucker σε μια LP με έναν singlecoil σε μια στρατ). Πάντως, κι εγώ πιστεύω πως ο κύριος παράγοντας είναι ο ανθρώπινος.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι τόσο θέμα μαγνήτη. Το συχνότερο, με διαφορά, κομπρεσάρισμα που "επιβάλουν" οι κιθαρίστες στο παίξιμό τους είναι ο βρώμικος ήχος είτε παίζουν με μονούς είτε με διπλούς είτε με οτιδήποτε ενδιάμεσο. Και παίζοντας μονίμως με παραμόρφωση (έχω γνωρίσει ανθρώπους που μελετούν κλίμακες με distortion), είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να μάθει κανείς να παίζει με δυναμικές.

 

Βέβαια, υπάρχουν και κιθαρίστες που, πολύ απλά, δεν ενδιαφέρονται για το θέμα δυναμικές και συνειδητοποιημένα δεν ασχολούνται. Απολύτως σεβαστό.

 

Οι μαγνήτες μπαίνουν πολύ περισσότερο στην εξίσωση όταν μιλάμε για καθαρό ήχο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά, πείτε μου λίγο(η δείξτε μου ακόμα καλύτερα), τι ακριβώς είναι οι δυναμικές...

πρόσφατα απέκτησα έναν πιβι μπάντιτ, και έχει ενα ποτ, που λέγεται t dynamics..

το λοιπόν αυτό το σκατουλάκι, όταν το έχεις χαμηλά, ακούγεται απο την κιθάρα αυτός ο σκαστός που λέμε ήχος ''στρατ'', ακόμα και αν δεν παίζεις με στρατ, και όταν τις χτυπάς απαλά, ακούγεται λιγότερο ντιστόρτεντ ο ήχος, απο το αν τις χτυπάς πιο δυνατά...

 

αυτό ισχυεί τόσο στο καθαρό, όσο και στο βρώμικο.

 

οταν δε το έχεις τέρμα, μου θύμιζε την ιμπανεζ μου οταν είχα σούπερ ντιστόρσιον επάνω, που ακούγονταν όλα σούπα..

 

παρ'ολα αυτά, εγώ ως δυναμικές έχω στο μυαλό μου, την απόκριση που μπορεί να έχει ένας λόου άουτπουτ μαγνήτης, σε σχέση με τη δύναμη που χτυπάμε τις χορδές, όπου και έχουμε και διαφορετικό αποτέλεσμα..

 

ασφαλώς ο μαγνήτης παίζει ρόλο, αλλά εγω πιστεύω όχι σε αυτά που νομίζουν οι περισσότεροι.. τι θα πεί δηλαδή μαγνήτες για μέταλ, και ολ αραουντ, δηλαδή ΚΑΙ για μέταλ?  νομίζω ότι οι απάντηση είναι οι δυναμικές, που καλό θα ηταν αν μας έλεγαν οι πιο ψαγμένοι, για να ξέρουμε κ εμεις ο απλός κόσμος τι μας γίνεται...

 

τελικά τι πραγματικά συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυναμικές είναι το πόσο απαλά ή δυνατά θα χτυπήσουμε την χορδή της κιθάρας με το δεξί χέρι.

Φυσικά οι δυναμικές δεν ισχύουν μόνο για την κιθάρα, αλλά για όλα τα μουσικά όργανα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου