Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με jimmy page wiring!!!


noe13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμπλεξα με αυτο το wiring για χαρη ενος φιλου και μαλλον θα βλεπω εφιαλτες για ολη μου τη ζωη!!!Το κιτ παραγγελθηκε απο την axetec.co.uk και για την υλοποιηση του χρησιμοποιω το σχεδιαγραμμμα της εταιρειας που θα δειτε παρακατω.Το προβλημα ειναι οτι αφου εκανα τις βασικες κολλησεις,εφτασα στο σημειο να κολλησω τις γειωσεις.Το διαγραμμα λεει οτι πρεπει ολα τα καλωδια των γειωσεων να κολληθουν μεταξυ τους.Το προβλημα ειναι οτι μαζι με τις γειωσεις των μαγνητων και της γειωσης της κιθαρας με τη γεφυρα μαζευονται 10 καλωδια.Πως θα κολληθουν αυτα μεταξυ τους και αφου τα ενωσω,δε πρεπει να κολληθουν μετα καπου,σε καποιο ποτ πχ?

 

Σορρυ αν οι ερωτησεις φαινονται σε καποιους χαζες...!

1760652759_kit_lpkit02_mr_page_04_watermarked_-_.thumb.gif.34a278c03595364ce3c247bcb1ea141a.gif

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπορείς να τα κολλήσεις όλα μαζί, χώρισε τα στα δύο ή και στα τρία και κόλλησε τα σε ένα ποτενσιόμετρο δίπλα δίπλα. Και σε ξεχωριστά ποτενσιόμετρα να τα κολλήσεις δεν πειράζει, αρκεί όλα τα ποτ να γειώνονται καλά μεταξύ τους, κάτι το οποίο πρέπει ούτως ή άλλως να συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βάζω ένα κομμάτι από vero Πλακέτα για πολλές κοινές κολήσεις.

 

Δες και αυτό

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=dlattach;topic=195224.0;attach=38171;image

 

ο φίλος εδώ τα έχει βάλει σε μία ροδέλα(είναι πίσω από το μεσαίο τρανζίστορ)

 

Αυτή η ροδέλα μπορεί να βρεθεί από ηλεκτρολογηκό εξάρτημα(από την μια μπαίνει το καλώδιο και πρεσάρεται και από την άλλη είναι η ροδέλα ώστε να μπαίνει βίδα)

ή ακόμα και σε κάποιο συνεργείο αν πας έχουν χάλκινες ροδέλες για στεγανωποίηση που χρησιμοποιούν την καθαρίζεις λίγο με γυαλόχαρτο τυλίγεις τα καλώδια με την ησυχία σου κι στην συνέχεια τα κολλάς.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βάζω ένα κομμάτι από vero Πλακέτα για πολλές κοινές κολήσεις.

 

Δες και αυτό

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=dlattach;topic=195224.0;attach=38171;image

 

ο φίλος εδώ τα έχει βάλει σε μία ροδέλα(είναι πίσω από το μεσαίο τρανζίστορ)

 

Αυτή η ροδέλα μπορεί να βρεθεί από ηλεκτρολογηκό εξάρτημα(από την μια μπαίνει το καλώδιο και πρεσάρεται και από την άλλη είναι η ροδέλα ώστε να μπαίνει βίδα)

ή ακόμα και σε κάποιο συνεργείο αν πας έχουν χάλκινες ροδέλες για στεγανωποίηση που χρησιμοποιούν την καθαρίζεις λίγο με γυαλόχαρτο τυλίγεις τα καλώδια με την ησυχία σου κι στην συνέχεια τα κολλάς.

υπαρχει καποια ονομασια-τροπος να το ζητησω?Θα χωρεσουν εκει και τα 10 καλωδια?Αν υποθεσουμε οτι καταφερνω και τα ενωνω,που θα τα κολλησω μετα?Τα συγκεκριμενα ποτς που εχω χρησιμοποιησει εχουν πολυ μικρη επιφανεια!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να βάλεις ροδέλες και τέτοια πράματα μέσα στην κιθάρα?! Αν δεν μπορείς να τα πιάσεις όλα μαζί, πιάσε όσα μπορείς και όπως σε βολεύουν και κόλλησε τα σε διαφορετικά ποτ.

 

Στην τελική δεν έχεις και πολλές γειώσεις. Κατ'αρχάς τα ποτ γειώνονται καλά μεταξύ τους? Γιατί έτσι γλιτώνεις τουλάχιστον τις μισές γειώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να βάλεις ροδέλες και τέτοια πράματα μέσα στην κιθάρα?! Αν δεν μπορείς να τα πιάσεις όλα μαζί, πιάσε όσα μπορείς και όπως σε βολεύουν και κόλλησε τα σε διαφορετικά ποτ.

 

Στην τελική δεν έχεις και πολλές γειώσεις. Κατ'αρχάς τα ποτ γειώνονται καλά μεταξύ τους? Γιατί έτσι γλιτώνεις τουλάχιστον τις μισές γειώσεις.

επειδη τα ηλεκτρικα τα φτιαχνω 'παπαγαλια' ειναι ακριβως οπως το δειχνει το σχημα.Δεν εχω περαιτερω γνωσεις για να κρινω.Αρα λοιπον μου λες να μοιρασω τα καλωδια σε 3αδες πχ οπως θελω και να τα βαλω σε οποια ποτ θελω?

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποια ονομασια-τροπος να το ζητησω?Θα χωρεσουν εκει και τα 10 καλωδια?Αν υποθεσουμε οτι καταφερνω και τα ενωνω,που θα τα κολλησω μετα?Τα συγκεκριμενα ποτς που εχω χρησιμοποιησει εχουν πολυ μικρη επιφανεια!!!

 

Τσάμπα θα στο έδεινα αν μου το ζητούσες.

 

Μια απλή ροδέλα έχει σε διάφορα μεγέθη,αρκεί να μην είναι η μαύρη να είναι νίκελ δηλαδή και να είναι αγώγημη αν βάλεις το μπιπερ του πολυμέτρου θα φανεί,αν και όλες αυτές είναι αγώγημες.

 

Αν θες από χαλκό σε συνεργείο για νταλίκες έχει,πας λες μια χάλκινη ροδέλα βλέπεις τι μέγεθος θες και καθάρισες.

 

Αν θες τα βάζεις όλα εκεί επάνω και μετά με ένα καλώδιο τα πας για γείωση ή πρώτα στο volume pot και από εκεί γείωση να είναι γειωμένο και το volume.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα μπορούν να γίνουν πολύ απλά, αλλά θέλω να μου πεις πρώτα από όλα αν τα ποτενσιόμετρα γειώνονται καλά μεταξύ τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γνώμη που ακούω από πολλούς είναι πως οι γειώσεις πρέπει να έχουν όσο το δυνατόν κοινό σημείο.

 

Αν δεις σε σχήματα το tone και οι υπόλοιπες γειώσεις καταλίγουν στο volume pot και από εκεί στη γείωση μέσο του jack.

 

Έτσι είναι γειωμένα όλα τα pot και όλα τα υπόλοιπα.

 

Αν θες τα βάζεις όλα εκεί επάνω και μετά με ένα καλώδιο τα πας για γείωση ή πρώτα στο volume pot και από εκεί γείωση να είναι γειωμένο και το volume.

 

Για αυτό που σου γράφω στην παράθεση ξέχνα το θα το κάνουμε πιό εύκολο

 

Δες ένα σχηματάκι

 

http://s1175.photobucket.com/albums/r621/kbasilis/?action=view&current=111-1.jpg

 

Οι γραμμές στο σχήμα είναι οι γειώσεις pots γέφυρας κτλ.

 

Αντί για το volume pot ως κοινό σημείο γιατί μας δυσκολεύει στην κόλληση εμείς το πάμε στην ροδέλα και μετά στην γείωση μέσο του jack πάντα.

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα μπορούν να γίνουν πολύ απλά, αλλά θέλω να μου πεις πρώτα από όλα αν τα ποτενσιόμετρα γειώνονται καλά μεταξύ τους.

 

Επειδη ακομα δεν εχω παρει πολυμετρο,δε μπορω να σου απαντησω σε αυτο...θα φανει μονο στη πραξη...Δεν ξερω μονο αν μπορεις να το καταλαβεις κοιτωντας το διαγραμμα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου