Προς το περιεχόμενο

hss strat-τί συνδεσμολογια/pots ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια. Εχω το εξης θεμα: Φτιαχνω νεο pickguard για τη στρατ μου. Απο sss την κανω hss με εναν suhr dsv για bridge! Το θεμα ειναι, ο μαστορας μου ειπε να βαλουμε 500άρι pot στο volume, και 250άρια στα tone. Φοβαμαι ομως οτι θα πριμαρουν πολυ οι μονοί μαγνητες, λογω του 500 στο volume. Ποια ειναι η λυση για συνδεσμολογια hss (με κλασσικό πενταθεσιο επιλογεα), ετσι ωστε οι μονοί να "βλεπουν" 250 ΚΩ ενω ο διπλος να "βλεπει" 500 ΚΩ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα ειναι στις θέσεις Midle-Bridge και Bridge. βάλε 500άρι, με 250 8α πεσει πολυ μουντικλα ;)

 

και αν θες κοβεις απ τα tone ;)

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Ποια ειναι η λυση για συνδεσμολογια hss (με κλασσικό πενταθεσιο επιλογεα), ετσι ωστε οι μονοί να "βλεπουν" 250 ΚΩ ενω ο διπλος να "βλεπει" 500 ΚΩ ??

 

Ο Suhr εχει αυτο το διαγραμμα για αυτο που θες.

hss.thumb.jpg.bdd5d956da9ee4361ef70eeff1198f07.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yannis εννοεις να βαλω 500άρι volume, 500άρι tone του bridge humbucker και 250άρι tone στους middle/neck?

 

Kostas το εχω δει το διαγραμμα, αν δεν κανω λαθος ομως ο 5θεσιος αυτος που δειχνει δεν ειναι ο κλασσικος που εχω, ειναι καποιος τυπος superswitch ή κατι τετοιο; γιατι εχει πολλες εξοδους που νομιζω δεν εχει ο δικος μου.

 

Θα ηθελα οποτε καποια λυση για κλασσικο 5θεσιο επιλογεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ εμε..ΒΟΥΡ για τη συνδεσμολογια του Suhr,το αποτελεσμα ειναι..ακριβως αυτο που πρεπει!Oι μονοι και οι ενδιαμεσες θεσεις "βλεπουν" 250αρι vol και 250αρι tone με 47nF πυκνωτη,ενω ο φουλ humbucker 'βλεπει' αντιστιοχα 500αρια,με 22 nF πυκνωτη στο tone!

Θα πρεπει βεβαια να αλλαξεις και τον διακοπτη με super switch,αλλα το αποτελεσμα θα σε αποζημιωσει..ετσι ειχα καλωδιωσει τις στρατο μου τον καιρο που επαιζα με HSS,με αψογα αποτελεσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Θα ηθελα οποτε καποια λυση για κλασσικο 5θεσιο επιλογεα.

 

Αν βρεις διαγραμμα χωρις superswitch δωστο και σε μενα, εγω δε γνωριζω. Προσωπικα θα αλλαζα και τον πενταθεσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@noe13, το εχω δει αυτο το σχεδιαγραμμα, αλλα αν βαλω 500αρι volume θα πριμάρουν οι μονοί...Μήπως να βαλω volume-tone 250άρια και ένα 500άρι tone στον διπλό; Θα τον σώσει απ'τη μουντίλα;

 

@slowhand, ξέρεις από που μπορω να παρω αυτον τον superswitch (Αθήνα μένω) και ποσο εχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..ψαξε στα κιθαρομαγαζα του κεντρου (για αλλη περιοχη δεν κατεχω) και καπου θα βρεις..αν δεν απατωμαι εχει γυρω στα 20-25 εουρα (δεν θυμαμαι ακριβως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου