Προς το περιεχόμενο

...πως μαθαίνει κανείς κιθάρα ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ειπες τωρα...Περναω εξω! :arrow:

 

8O

Όχι βρε Μητσάρα' date=' κάτσε... θα βγάλουμε το παγωτό τώρα!!! :lol: :lol:

 

Κάτι που ξέχασα πριν: δεν είναι επίδειξη μετριοφροσύνης, με την οποία έχω πολύ επιδερμική σχέση, αλλά [b']όλοι είμαστε αρχάριοι[/b]. Πάντα για κάτι πρέπει να παλεύουμε για κάτι που δεν το κατέχουμε, στο επίπεδό του ο καθένας, αλλιώς έφυγε το πλοίο... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μήπως μπορείτε να προτείνετε και κάποιο βιβλίο?

Προσωπικά έχω κάνει κάποια μαθήματα αλλά είμαι ακόμα στην αρχή...

 

Τι παίζεις, τι θες να παίξεις και πόσα μαθήματα? Παίζουν πολύ τα βιβλία του MI (Musicians Institute), εμένα μου φαίνονται απο τα πιο γενικά και ολοκληρωμένα, αλλά αυτά που έχω δεν είναι για τελείως αρχάριους.... Επίσης "γενιές και γενιές" ροκάδων και μεταλάδων έχουν χρησιμοποιήσει stetina, αλλά μόνο για αρχή και μόνο για lead, δεν είναι και για πολύ βάθος (όχι οτι εγώ παίζω τέλεια όλες τις ασκήσεις πχ στο speed mechanics, αλλά δεν ρίχνει σε κανένα βιβλίο του καθόλου βάρος στον αυτοσχεδιασμό)...

Ας πει όμως και κανένας άλλος τη γνώμη του για βιβλία για αρχάριους που μπορεί να το έχει ψάξει παραπάνω, εγώ μόνο αυτά και 6-7 άλλα της Hal Leonαrd έχω δει.

 

¶σχετο με την τεχνική στο παίξιμο, αλλά άμα δεν έχεις καμμία θεωρητική κατάρτιση πάρε οπωσδήποτε (τουλάχιστον, αλλιώς κάτι καλύτερο) το Harmony&Theory του ΜΙ, είναι πολύ μικρό, και έχει μόνο τα απολύτως απαραίτητα για κιθαρίστες απο θεωρία, αλλά ακριβώς εκει είναι το θέμα...

 

--

είμαι ψαγμένος

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως μπορείτε να προτείνετε και κάποιο βιβλίο?

Προσωπικά έχω κάνει κάποια μαθήματα αλλά είμαι ακόμα στην αρχή...

 

Από ελληνικά το βιβλίο του τουρκογιώργη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ειναι τα βιβλια,cd,tabs.κλπ , στο στυλ που εβδιαφερει καποιον.υπαρχει πληθωρα βιβλιων απ οτι εχω δει ,αλλα για να φτασει καποιος να παιζει πραγματικα χωρις γνωσεις στοιχειωδους θεωριας(κλιμακες διαστηματα,συγχορδιες),ειναι αδυνατον σχεδον.μπορει καποιος να παιζει παπαδες αλλα μονο απο παρτιτουρα και απο ενα σημειο και μετα θα ειναι ''εξαρτημενος'' απο αυτη.αποψη μου εκ πειρας...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία ευχαριστώ για την "ανταπόκριση" …δεν είμαι αρχάριος παίζω 5 χρόνια απλά νομίζω ότι εμείς οι αυτοδίδακτοι κάποια στιγμή νοιώθουμε μια στασιμότητα. Πάντως η ερώτηση ήταν γενική , πιο πολύ να διαβάσω κάποιες απόψεις μια και που συχνά πυκνά κάνω αυτήν την συζήτηση με φίλους

 

μπορει καποιος να παιζει παπαδες αλλα μονο απο παρτιτουρα και απο ενα σημειο και μετα θα ειναι ''εξαρτημενος'' απο αυτη.

 

..Spimav συμφωνώ μαζι σου

 

 

…Επίσης ένας καλός τρόπος είναι να μαζευτείς με 2 φίλους και να αρχίσεις να παίζεις (διασκευες κτλ ) ..ε κάποια στιγμή που θα παει κάτι θα μάθεις

 

Πάντως σίγουρα πρέπει να αρχίσεις με κάποιον δάσκαλο φίλο κτλ και καλό είναι που και που να κάνεις και κανά μάθημα ( να ξέρεις που βρίσκεσαι )

 

Α και το δύσκολο νομίζω δεν είναι να παίξεις αλλά να παίξεις αυτό που θέλεις καθώς και να εκφραστείς μέσα από αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ηδη παιζεις 5 χρονια,λογικο ειναι να εχεις μια ανεση με την πενα και με την ταστιερα.Προσωπικη μου αποψη ειναι πως αυτο που χρειαζεσαι ειναι να ακουσεις πραγματα που σου αρεσουν και σου ταιριαζουν κιθαριστικα και να προσπαθησεις να τα βγαλεις,ή καλυτερα να τα λιωσεις!Να δεις ποιες τεχνικες και ποια σημεια ειναι αυτα που σε δυσκολευουν να φτιαξεις ασκησεις για την παρτη σου και να λιωσεις πανω σε αυτες!

 

Η εμπειρια μου (οποια και αν ειναι αυτη τελος παντων :lol: ) μου εχει δειξει πως τιποτα στην κιθαρα δεν ειναι μαγικο,εντυπωσιακες τεχνικες οπως tapping,sweep picking,διαστημικο alternate (τον πουστη τον petrucci πως παιζει ετσι το παλικαρι :?: ) δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο αυτο που βλεπεις,συν ενα τριψηφιο νουμερο σε ωρες μελετης πανω σε αυτο που βλεπεις βεβαια :lol: :lol: :lol:

 

Αυτα και απο μενα,ελπιζω να σε βοηθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφέρθηκε ο Δάσκαλος (the Master, the Guru, the Great Yoda etc) :lol:

 

O δάσκαλος δεν είναι για να σου δείξει τόσο τεχνικές, κλπ.

 

Η βασική του αρμοδιότητα είναι να προσέξει να μην αποκτήσεις κακές συνήθειες. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφέρθηκε ο Δάσκαλος (the Master' date=' the Guru, the Great Yoda etc) :lol:

 

O δάσκαλος δεν είναι για να σου δείξει τόσο τεχνικές, κλπ.

 

Η βασική του αρμοδιότητα είναι να προσέξει να μην αποκτήσεις κακές συνήθειες. :wink:[/quote']

 

Βασιλη.....τετοια λες...και φοβαμαι οτι σε ερωτευομαι........ :D :D :D

Αληθεια εσυ κανεις ιδιατερα να ερθω;;;; :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασιλη.....τετοια λες...και φοβαμαι οτι σε ερωτευομαι........ :D :D :D

 

Σοβαρέψου γιατί καραδοκεί η... αρρώστια του φόρουμ. :wink: :lol:

 

Αληθεια εσυ κανεις ιδιατερα να ερθω;;;; :D :D

 

Ιδιαίτερα... σε τι πράγμα; :P :lol: :lol:

 

Για πες ρε Αντώνη όμως, από τη δική σου εμπειρία με το δάσκαλο (δεν χρειάζεται να πεις ονόματα) τι είναι το σημαντικότερο που κέρδισες; :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου