Προς το περιεχόμενο

...πως μαθαίνει κανείς κιθάρα ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρομαι που μου δινεις αφορμη να αναλυσω μερικα πραγματα Βασιλη:

 

Καταρχας εχω περασει απο 3 δασκαλους ολους και ολους μεσα στα 9 χρονια που παιζω.

1.Ο Πρωτος δασκαλος ηταν πατερας μου πραγματικος...τοτε επαιζε και σε γνωστη μπαντα και μαγαζι και εφοσον εγω τοτε ξεκινουσα ειχα κανει μια παραξενη συνδεση Πατρικου Συνδρομου με Κιθαριστικου ειδωλου.Πηρα απο αυτον πολλα πραγματα και δεν θα σου μιλησω γενικα αλλα ειδικα..πηρα bends,vibrato,phrasing..τοτε δεν το καταλαβα αλλα αργοτερα αφου εφυγα..Εκατσα μαζι του 5 χρονια...Ναι ναι..ειναι πολλα...αλλα σε εμενα τα μαθηματα και η συνεχης εξεταση λειτουργουσε σαν εφαλκτηριο...γουσταρα να πηγαινω να μου βαζει ασκησεις...να με ελεγχει...ενιωθα οτι ημουν σε μια πορεια-γραμμη και καπου στοχευα-πιεζομουν και αυτο μου αρεσε,μου στενευε τα περιθωρια για τεμπελια...για την γνωστη ατακα-Ελα μωρε παιζω αυριο!!Το ξερω κρυβει μαζοχιστικες τασεις αλλα...με ξερετε!!!!Αποχωρησα γιατι τελματωσα...δεν εβλεπα να μου δινει κατι αλλο.

2.Ο Δευτερος ηταν μια ιδιαζουσα περιπτωση....με την εννοια--Ηθελα να γινω κιθαριστας μεγαλος αλλα το συστημα,οι γονεις,η κοινωνια δεν με

αφησε...ας κανω κανα μαθηματακι να βγαλω και τπτ φραγκα...

Οποτε εκει κυριολεκτικα την πατησα..εκατσα μερικους μηνες και απλα την εκανα..Εκεινος δεν με αφησε και ευκολα να την κανω αφου με επαιρνε τηλ και μου ελεγε-Αντωνακη σου εκανα τιποτα;;;Δεν σου εχω δειξει οτι σε αγαπαω και οτι θελω να σε φτασω ψηλα;;Εχεις προβλημα με τα λεφτα;;Αν ειναι σου κανω δωρο μερικα μαθηματα!!!

:D :D 3.Ο τελευταιος μου δασκαλος(τον ξερεις εσυ Basilh)ηταν και ειναι παθιασμενος με την τεχνικη....Προσπαθησα και εγω να μπω σε αυτο το τρυπακι αλλα δεν τα καταφερα..δεν μου εβγαινε...ωσπου κατεληξα να χειροτερεψω το χερι μου και χωρις να το καταλαβω εδω και κανα χρονο δεν μπορω να παιξω κιθαρα κατα 60%..Φυσικα δεν εφταιγε ο δασκαλος αλλα η εμμονη η δικια μου,,,,Δυστυχως απο Σεπτεμβρη θα βρισκομαι στο χειρουργειο... :cry: :cry:Παρολα αυτα ειναι εξαιρετος κιθαριστας και πανω απο ολα φανταστικο παιδι.....

 

Καταληγοντας η μαγκια ειναι να πηγαινεις(εαν θες βεβαια) σε καποιο δασκαλο να παιρνεις αυτο που θες και να την κανεις με ελαφρα πηδηματακια(εκτος αν καταληξετε φιλαρακια...οπως εγω με τον τελευταιο)

.. δεν εχω μετανιωσει για κανενα μαθημα που εκανα και παντα θα λεω με ποιους και ποια περιοδο εκανα μαθηματα...

Αλλα επειδη ειμαι Ελληνας και θεωρω οτι στην νοοτροπια μας βασιλευει η τουρλα του σαββατου..σε εμαν προσωπικα η πιεση των μαθηματων λειτουργουσε αψογα ως προς την προοδο μου...

Τωρα πια μετα απο τοσα χρονια....ξερω τι θα μελετησω..ποτε και γιατι...

Ολα ειναι μια..προσωπικη υποθεση...

 

Αυτο που κερδισα Βασιλη τελικα ειναι η γνωριμια με τον μουσικο μου εαυτο και τα θελω μου...Ολα ειναι εμποριο και φυσικα και η προσφορα της γνωσης!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχην να "μαθεις" κιθαρα ειναι αδυνατον!

Παντα θα υπάρχει κατι που δεν ξερεις,καποιος που θα σε "κουφανει" με αυτα που παιζει & παντα θα πρεπει να αναζητας το επομενο επιπεδο.

 

Απο εκει και περα σιγουρα το ΠΡΩΤΟ που θα πρεπει να κανεις ειναι να ακους ΠΟΛΛΗ & ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ μουσικη.

 

Το κολλημα σε ενα-δυο ειδη ειναι κατα την ταπεινη μου γνωμη ο κυριος λογος που καποιοι κιθαριστες "απελπιζονται" ή "κολλανε".

 

Επισης θα πρεπει να ακους και να εμπνεεσαι απο ΑΛΛΑ οργανα εκτος απο κιθαρα (π.χ. οι μεγαλυτεροι κιθαριστες της τζαζ σπανια εμπεονταν απο ..κιθαριστες,περισσοτερο εψαχναν την εμπνευση στους..πνευστους συναδελφους τους) μη ξεχνας αλλωστε οτι το funk παιξιμο το οποιο σημερα θεωρουμε δεδομενο ξεκινησε μονο & μονο επειδη "του εκοψε" του μακαριτη του Jimmy Nolen να "κανει"¨το hi-hat με την κιθαρα του :wink:

 

Επισης μη κολλας στην "τεχνικη για την τεχνικη" καλυτερα να ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΟΥΣΙΚΗ παρα να σπαταλάς ολο σου το χρονο σε ασκησεις .

 

Τελος (και αυτο ειναι το σημαντικοτερο) ΠΑΙΖΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ανθρωπους,δεν υπάρχει τιποτα πιο λυπηρο απο εναν closet guitar player που μελεταει μονος του για χρονια & οταν ερθει η ωρα να παιξει με αλλους ανθρωπους κολωνει.

Οι αλλοι μουσικοι ειναι που θα σε κανουν να παιξεις καλυτερα.. :wink:

 

Τωρα αν χρειαζεται ο δασκαλος η οχι ειναι δικη σου υποθεση,καποιοι μεγαλοι κιθαριστες ειναι "σπουδαγμενοι",αλλοι ομως ειναι εντελως αυτοδιδακτοι..

 

Απο προσωπικη πειρα ομως σου λεω οτι εχω μετανοιωσει που δεν εχω κανει εστω και ενα βασικο μαθημα με καποιον "παιχταρα" μια και συγκρινοντας το επιπεδο μου στην κιθαρα εν αντιθεση με αυτο στο πιανο (εχω πτυχιο ανωτερας) ειναι αστειο,απο την αλλη ομως παρα πολλοι "παιχταραδες" μου εχουν πει πως αν ηξερα "κανονικη" κιθαρα δεν θα επαιζα με τον "δικο" μου τροπο,οποτε ψαξτο :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα..αν 8ες να κανεις μια χαρη στον εαυτο σου...αν ειναι ακομα αρχη και εισαι υγιης κ χωρις τον ε8ισμο ΜΗ ΞΕΚΙΝΙΣΕΙΣ ΝΑ ΜΑ8ΑΙΝΕΙΣ ΚΙ8ΑΡΑ!!!

8α μπεις σε μια απιστευτα φουρτουνιασμενη 8αλασσα και 8α πνιγεις!8α μπεις σε πολυ μεγαλο μπελα!και αμα πεις` νταααα..8α γινω οσο ποιο καλος μπορω ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!εκει να δεις προβληματα που 8α προκυψουν..αντε τωρα να διαλεξεις τι σου αρεσει να παιζεις...ΑΝ καταφερεις να σου αρεσει το παιξιμο σου ποτε...που δε προκειτε εκτος αν 8ες να μα8εις κι8αρα κ μονο για να παιζεις διακευες φριξ λαξ στην παραλια διπλα απο την φωτια να γουσταρουν τα γκομενακια κτλ..τοτε ναι ξεκινα.αλλα αν 8ες να φτιαχνεις κ δικα σου κοματια...γαμα τα...

Η μαλακια ειναι οτι οσο μα8αινεις,μα8ηματα κτλ ειναι ολα οκ αλλα μολις πεις οκ..ωρα να προχωρισω μονος μου(γιατι μονο τοτε μα8αινεις(αφου δηλ πρωτα μα8εις την λογικη να ...μα8αινεις))τοτε δε προκειται να βρεις ησιχια..

 

στανταρ συμφωνουν ολοι απλα ...παντως αν δεις οτι επαναπαυεσαι με αυτα που παιζεις τοτε κατι κακο συμβαινει..

i hate you,the pigs who turn the screws...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα..αν 8ες να κανεις μια χαρη στον εαυτο σου...αν ειναι ακομα αρχη και εισαι υγιης κ χωρις τον ε8ισμο ΜΗ ΞΕΚΙΝΙΣΕΙΣ ΝΑ ΜΑ8ΑΙΝΕΙΣ ΚΙ8ΑΡΑ!!!

8α μπεις σε μια απιστευτα φουρτουνιασμενη 8αλασσα και 8α πνιγεις!8α μπεις σε πολυ μεγαλο μπελα!και αμα πεις` νταααα..8α γινω οσο ποιο καλος μπορω ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!εκει να δεις προβληματα που 8α προκυψουν..αντε τωρα να διαλεξεις τι σου αρεσει να παιζεις...ΑΝ καταφερεις να σου αρεσει το παιξιμο σου ποτε...που δε προκειτε εκτος αν 8ες να μα8εις κι8αρα κ μονο για να παιζεις διακευες φριξ λαξ στην παραλια διπλα απο την φωτια να γουσταρουν τα γκομενακια κτλ..τοτε ναι ξεκινα.αλλα αν 8ες να φτιαχνεις κ δικα σου κοματια...γαμα τα...

Η μαλακια ειναι οτι οσο μα8αινεις' date='μα8ηματα κτλ ειναι ολα οκ αλλα μολις πεις οκ..ωρα να προχωρισω μονος μου(γιατι μονο τοτε μα8αινεις(αφου δηλ πρωτα μα8εις την λογικη να ...μα8αινεις))τοτε δε προκειται να βρεις ησιχια..

στανταρ συμφωνουν ολοι απλα ...παντως αν δεις οτι επαναπαυεσαι με αυτα που παιζεις τοτε κατι κακο συμβαινει..[/quote']

Κατσε ρε μανιακε...Γιατι να μην ξεκινησει και γιατι να μην φτασει σε ενα

πολυ καλο επιπεδο και να παιζει κιτς-πλατς στην παραλια?Γιατι το να

μαθει κιθαρα ειναι προβλημα?Δεν καταλαβαινω τη λογικη σου.Ναι,ειναι

ενα δυσκολο(ολα αλλωστε)οργανο αλλα περα απο αυτο...?Με αυτο το

σκεπτικο(το σεβομαι φυσικα)να μη μαθαινε κανεις μουσικη...Και ολα τα

προβληματα δηλαδη λυθηκαν,απλα του ανθρωπου του μενει η απορια

"τι στυλ θελω να παιξω?".Αυτο το βρισκει στην πορεια αν δει οτι γουσταρει.

+100000 στον SF...

Το να κολλας σε 2-3 ειδη ειναι οτι χειροτερο σ εναν μουσικο.Η στασιμοτητα

δεν βοηθησε ποτε και κανεναν.

Η αποψη μου ειναι να βρεις εναν δασκαλο που να μπορει να σε

κανει ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ...Αυτη ειναι η ουσια του,αλλωστε.

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι..οχι..βασικα δε λεω να μη μα8ει απλα..βασικα η μουσικη ειναι κατι που πραγματικα σωζει αλλα απο την αλλη ταλαιπωρει.δηλ οχι με την κακη εννοια απλα μπαινεις σε ενα αλλο κοσμο τελειως διαφορετικο..ειναι κατι το οποιο σε ανεβαζει αλλα και σε κατεβαζει,απο τη μια εκφραζεσαι απο την αλλη δε σε εκφραζει,τουλαχιστον εγω δεν ειμαι,ημουν κ 8α ειμαι ποτε ευχαριστιμενος με το παιξιμο.Το να μα8ει παντως κανεις να παιζει ειναι το πολυ ποιο ευκολο απ`οτι φαινεται..βασικα γελοιο ειναι απλα υπαρχει ενα σημειο οπου κ η παραμικρη βελτιωση γινεται με λογαρι8μικη δυσκολια!!(αλλα κ παλι το ευχαριστιεσαι..)

 

 

απο τα λεγομενα μου φαινεται ο μαζοχισμος του κα8ε μουσικου...ναι ειμαστε κ μας αρεσει

i hate you,the pigs who turn the screws...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω γνωρίσει ανθρώπους που έχουν ρίξει πολλές ώρες σε μελέτη και έχουν φάει βιβλία και βιβλία, και όταν τους βάζεις να αυτοσχεδιάσουν σε ένα σόλο κολλάνε.. πιο πολύ κολλάνε γιατί έχουν στο μυαλό τους το τέλειο σόλο, την τέλεια κλίμακα, το τέλειο πέρασμα και δεν ξέρω τους πιάνει άγχος όταν αρχίζουν να παίζουν live σε κάτι που χρειάζεται να αυτοσχεδιάσουν....

 

Στην κιθάρα μεγάλη σημασία παίζει ο αυτοσχεδιασμός, για αυτό ότι και να διαβάζεις πρέπει να είσαι σε θέση να το χρησιμοποιήσεις.. εγώ είμαι πάτος στην κιθάρα, και γενικότερα η τεχνική μου έχει μειωθεί πάρα πολύ....

 

για να ξεσκουριάσω έχω σκεφτεί ότι πρέπει να συνδυάσω την θεωρία με τον αυτοσχεδιασμό....

 

Να ανοίξω το sequencer μου να φτιάξω μια λούπα απο δωδεκάμετρο που να εναλλάσει κλειδιά απο C σε D σε E και να παίζω τπ.χ. πεντατονικές κλίμακες αυτοσχεδιάζοντας.. το ίδιο και με άλλα μουσικά είδη....

 

έτσι πιστεύω οτι αποκτάς μια οικειότητα όταν πρέπει να αυτοσχεδιάσεις ή να συνθέσεις ή να τέλοσπαντων να επέμβεις σε ένα κομμάτι...

 

Το δυσκολότερο όλων είναι η σκέψη και το χέρι.. Μπορεί να ξέρεις την κλίμακα απ 'εξω αλλά πρέπει σε χρόνο μηδέν να την αποτυπώσεις απο το μυαλό σου στα δάχτυλά σου να σκεφτείς πριν παίξεις την επόμενη νότα το τι θα παίξεις και να σε ακολουθήσουν και τα χέρια σου....

 

Για αυτό μετα απο κάθε άσκηση, σε κλίμακες, arpegios κτλ. ρίξε το Playback στο tempo που νιώθεις ασφαλής και ρίχτα....

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες....εδω θα ηθελα εαν καποιοι γνωριζετε...να μου πειτε τι να πραξω τελικα τον Σεπτεμβρη.....το χερι μου εχει ερθει σε μια κατασταση στην οποια δεν μπορω να πιασω στυλο να γραψω....

 

Κατοπιν αλλεπαλληλων ηλεκτρομυογραφηματων και ηλεκρτονευρογραφηματων σε χερια και ποδια..διαγνωστηκε η Νοσος Του Γραφεα(ναι...ουτε εγω ηξερα τι ειναι...να που εμαθα...και με πληροφορησαν οτι ειναι μια παο τις παλιοτερες νοσους των νευρων)..

Μου ειπαν οτι οι λυσεις ειναι 2..

 

1.Ναρθηκας για 1 με 2 μηνες και το χερι σε πληρη ακινησια

 

:cry: 2.Μικροχειρουργικη Επεμβαση στα νευρα :?

 

Εχω πελαγωσει....τι να κανω δεν ξερω....μηπως να βαλω νυστερι να τελειωνω μια κα καλη γιατι υποπτευομαι με 2 μηνες ακινησια δεν λυνεται προβλημα 2 ετων.. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μαντεψω οτι εχεις παρει οτι αντιφλεγμωνικο υπαρχει στην αγορα εε?

γνωριζω εναν χειρουργο(μην φανταστεις πως ειμαστε κολλητοι) τον οποιο εχουν εμπιστευτει πολλοι κιθαριστες για προβληματα στα χερια,μαλιστα ειναι και ο ιδιος κιθαριστας,αν θες σου δινω το τηλ του να παρεις και μια δευτερη γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλα φιλε Σταυρακα.... :D

 

Βασικα δεν προκειται για φλεγμονη απο οσο ξερω δηλ...αλλα για μια ανισοροπια στην θεση των νευρων...σκεψου μια κιθαρα με χορδες ολες στην ιδια θεση εκτος απο τα 2 καντινια τα οποια ειναι μερικα εκατοστα πανω η κατω σε αντιθεση με τις αλλες χορδες..... 8O 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου