Προς το περιεχόμενο

πως μπορεις να βγαλεις ''μεγαλο'' ηχο με πεταλακια???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα SF !

Αν ο Σπύρος (?) ακολουθήσει τη δικιά σου πρακτική (αυτή του gain-dividing / gain stacking) τα δύο ή τρία πεταλάκια που θα στακάρει θα κομπρεσσάρουν εξαιρετικά, οπότε δεν χρειάζεται τον κομπρέσσορα.

Το ίδιο ισχύει κι αν βάλει hotplate.

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση μπορεί και να τον χρειαστεί :wink:

 

(Μεταξύ μας τώρα, πότε θα μου πουλήσεις το Stamps αφού δεν "σου κάνει" πλέον και μαζεύει σκόνη ? :D :D :D

Κάνε ένα συνάνθρωπο σου χαρούμενο ...!!!!)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα οταν παιζει ΚΑΘΑΡΑ (ξερω οτι εσυ δεν παιζεις ποτε :lol: αλλα υπάρχουν και ανθρωποι που παιζουν! :lol: :lol: :lol:) ο κομπρεσσορας θα του φτιάνει :lol: αρχοντικο ηχο!

 

Το stamps δεν το πουλαω με τιποτα μια και δεν βγαινει πια ,ειναι ΤΟ overdrive πεταλι (βασικα 90% του χρονου που παιζω βρωμικα αυτο χρησιμοποιω τα αλλα ειναι για...μοστρα :oops: ) & οσο & να εχω ψαξει κανενα πεταλι δεν το εχει ξεπερασει.... :wink: κριμα που αυτη η εταιρεια εκλεισε....

 

Παντως στο ebay εχει αρκετα & σε λογικες τιμες ευτυχως δεν το κυνηγανε πολυ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε να ακουσεις ενα οποιοδηποτε κομματι της Bonnie Rait,το χρησιμοποιει συνεχεια :wink:

 

Βεβαια μονο αν το ακουσεις ζωντανα με τον ενισχυτη σου θα καταλαβεις τον ηχο του απολυτα.

 

Υποψιν οτι "προτιμα" Fender style ενισχυτες με 6L6 ,6V6 σε ενισχυτες τυπου VOX/MARSHALL δεν ακουγεται το ιδιο καλα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xmmmm!!!!

 

παρα πολυ χρησιμες ολες οι πληροφοριες σας! μου ανοιξαν τα ματια (και τα αυτια) κι αλλο!

σας ευχαριστω ολους!

παντως η αληθεια ειναι οτι ακομα δεν εχω την ξυλινη κατασκευη που σκεφτομαι ωστε να χωραει ολα τα πεταλακια και ετσι δεν χρησιμοποιω το κομπρεσορακι της μαρσαλ και αναγκαστικα , για βρωμικο παιξιμο, εχω πρωτο στη σειρα το metal master - digitech.... :roll:

 

δεν ειναι και οτι καλυτερο μπροστα στο διδυμο των μαρσαλ (ed-1/bb-2)

 

αρα οπως καταλαβαινετε δεν εχω και κομπρεσορα στα καθαρα....

 

φιλτατε νικο , προβλημα εντασης δεν υφισταται.παιζω στο input 2 ,με το volume1 off /volume 2 στο 3 και master στο 4.5 στην εσχατη των περιπτωσεων.

 

α!και πεταλιερα δεν εχω πλεον.(σκεφτομαι να ξανα-αποκτησω...)

8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μια συμπληρωματικη πληροφορια για μενα....κατα 99% λατρευω τον πεντακαθαρο ηχο!!!! ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ!! και σε αυτο εκτος του Boogie ,συμβαλλουν και οι haeussel πανω στην rockinger στρατ μου.

οποτε πρεπει να χρησιμοποιησω Σ Ι Γ Ο Υ Ρ Α & Α Μ Ε Σ Α το κομπρεσορακι της μαρσαλ.

 

και μαλλον συνφωνα με οσα διαβασα μεχρι τωρα , αυτη την απλα που εννοω την εχω στο σολο-βρωμικο παιξιμο εξαιτιας της χρησης του digidelay.

 

νικο , αν χρησιμοποιησω για ρυθμικο ''ΚΑΘΑΡΟ'' παιξιμο τις ρυθμισεις που προανεφερες , δεν θα μπερδευεται ο ηχος της καθε συγχορδιας με την προηγουμενη?

εννοω δηλαδη, θα λειτουργει σαν ενα ειδος ''γρηγορου'' reverb???

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου