Προς το περιεχόμενο

Boss gt-10 vs Zoom G9.2 t


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μένεις Αθήνα μπορείς να έρθεις να δοκιμάσεις και το Pod X3 Live άμα θες, έχω φτιάξει 3-4 high gain ήχους πολύ καλούς κατά τη γνώμη μου (και διαφορετικούς ο ένας από τον άλλον, για όλα τα γούστα)!

 

Ευχαριστω αλλα ειμαι κατοικος θεσσαλονικης πλεον..  ;D ;D ;D

 

Πάντως για γκάζια, ανάμεσα στη Boss και τη Zoom που ανέφερες θα διάλεγα τη Zoom!

 

Ωραια  ;D ;D ;D

 

Παντως δοκιμασα απο ενα φιλο και το hd300 και εμεινα πολυ ευχαριστημενος ηχητικα.. Καποια εφε δεν μου αρεσαν αλλα ανταποκρινοταν παρα πολυ ωραια ειδικα στις παραμορφωσεις..

 

Ευαχριστω

Κιπ ροκινγκ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από πλευράς εφέ είναι όπως το είπες, ανάλογα τα γούστα! Στις Line6 δεν είναι άσχημα αλλά ούτε τίποτα το τρελό! Πιστεύω πως οι RP500/1000 και το GSP1101 έχει καλύτερα εφέ από το Pod X3 Live πάντως! Από παραμορφώσεις όμως σκίζουν και τα 2! Δόκιμασε και την RP1000 εφόσον μπορείς και πες μας μετά τις εντυπώσεις σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HD300 ιδίως με το νέο update είναι πολύ καλό για τη δουλειά που το θες.

και συν οτι εχει και γαμω τα software για διαχειριση των patches

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γραψω λοιπον και γω...

Αρχικα δεν μπορω να αντιληφθω το "τζιτζικιζει" μια πεταλιερα..Ε χαμηλωστε τα πριμα! ή πειραξτε το onboard EQ...

 

Εν συνεχεια, οσοι εχετε διαβασει τα ποστ μου ξερετε οτι ειμαι οπαδος της Line 6, ομως περα απο αυτο κατα καιρους ειχα μια digitech (δεν θυμαμαι μοντελο), μια zoom (απτις φτηνιαρικες), δοκιμασα αυτες τις μερες μια gt -8 που πηγαινε για επισκευη (ελπιζω να μην το διαβαζει ο φιλος που μου την εδωσε να του την παω για επισκευη!) και θελω να καταληξω οτι μετα απο αυτες τις εμπειριες συμπερανα οτι δεν μπορεις να μην φτιαξεις εναν καλο ηχο με αυτα τα μηχανηματα. Μετα φταις εσυ και οχι το μηχανημα!  :P

Ομως πριν με κραξετε να θυμησω οτι εγραψα πιο πανω "καλο ηχο" και οχι τελειο ηχο!!  :P

 

Περα απτην πλακα, φιλε AstralWind, δοκιμασε τες απο κοντα, δες τι παιζει στις αγγελιες, μαθε για το ποιος κανει/που ειναι το σερβις σε καθε εταιρια (μην παθεις κανα χουνερι αν χαλασει τιποτα) και παρε μετα οτι σου αρεσει.

Ξαναλεω οτι με τετοια μηχανηματα δυσκολα δεν θα βγαλεις ηχο. (Φυσικα θα σου παρει καιρο μεχρι να τα μαθεις!  :P :P)

 

Κατα ταλλα παρε Line 6.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να αναφέρω πως δεν πρέπει να κρίνουμε μια εταιρία για ένα προιόν της σε σχέση με τα προηγούμενα που έχει βγάλει, είναι απαραίτητο να το δοκιμάσουμε! Τρανό παράδειγμα η Zoom, όπου η ηχητική βελτίωση στα πολυεφέ της σε σχέση με τα παλαιότερα είναι κατακόρυφη! Όπως επίσης και της Digitech και της Line6. Μόνο τα drives των πολυεφέ της Boss παραμένουν το ίδιο χάλια (αν δεν το έλεγα θα έσκαγα :P), αν και τα εφέ τους σκίζουν! Αυτό το λέω γιατί κατά καιρούς βλέπω άτομα να εκφέρουν γνώμη πχ. για τις Digitech RP500/1000 και να τις θάβουν μόνο και μόνο επειδή κάποια παλιά μοντέλα της Digitech δεν ήταν καλά (και τα οποία έχουν τραγική διαφορά από τα καινούργια)! Ή να κρίνουν κάποιες καινούργιες πεταλιέρες της Line6 σχολιάζοντας το γνωστό "fizz" που είχαν κάποιες παλιές της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι έχει ειπωθεί παραπάνω για την ποιότητα της Gt10 στα εφφέ της (αλλά όχι στα γκάζια) ισχύει επίσης και η κατακόρυφη άνοδος της ποιότητας της G9.2 tt . Θα σου περιγράψω λοιπόν τις εντυπώσεις μου απο την συμβίωσή μου με την τελευταία...

Έχω την ZOOM τα τελευταία 4 χρόνια και μπορώ να πώ ότι έχω βρεί την υγειά μου. Αφού πέρασα μια μακρά περίοδο βρίζοντας κατέληξα στο ότι τελικά με λίγο ψάξιμο μπορεί να σου προσφέρει έναν αξιοπρεπή ήχο βάσης (ας πούμε τον προσωπικό σου ήχο) και απο κεί και πέρα να χτίσεις.

Τα καλά…

Έχει καλές προσωμειώσεις ενισχυτών και πεταλιών...και ορισμένα καλά γκάζια του τύπου που σε ενδιαφέρουν. Προσωπικά κάνω ένα συνδυασμό προσωμείωσης και real πεταλιού. Έχω συνδέσει στην FXloop ένα RAT που με συνοδεύει τα τελευταία 26 χρόνια. δεν θα το έφτυνα έτσι για μια πεταλιέρα. τα αποτελέσματα είναι άκρως ενδιαφέροντα ως προς την αληθοφάνεια του ήχου...μιξάρεται υπέροχα με την προσωμείωση ενός marshall και δίνει ένα  σκάσιμο στο RAT που το αναζητούσα.

Στα σημαντικά προτερήματα της ZOOM έναντι όλων των άλλων συστημάτων είναι το Z pental. Είναι απίστευτη η χρηστικότητά του ειδικά στα live. Εαν είσαι και σύ φανατικός των εφφέ τύπου (reverb delays κ.α.) με το μαραφέτι αυτό μπορείς σε real time να κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις που απαιτεί ο χώρος  και το κομμάτι που παίζεις εκείνη την στιγμή.

Στα προτερήματα επίσης και η ύπαρξη όχι μίας αλλά 2 λυχνιών on board. το αποτέλεσμα στην προενίσχυση είναι εμφανές. Εκεί χάνονται όλα τα τζιτζιρίσματα και ο ήχος γίνεται πλούσιος και ζεστός.

Στην ηχογράφηση....εκεί I rest my case...οτι ρυθμίσεις έχεις κάνει στα διάφορα patches αποτυπώνονται επακριβώς...συνεργάζεται άψογα με ότι κάρτα ήχου ακόμα και τις φτηνές Onboard.

Τέλος, αλλά όχι τελευταίο, τα υλικά κατασκευής της είναι σούπερ. Μέταλλο..μέταλλο  και μέταλο…έχει κάποιο βάρος βέβαια αλλά λειτουργεί και ως καρυοθραύστης… έχει σκάσει πάνω στη πεταλιέρα μου καρέκλα από καστανιά και την έστειλα για να ανασύσταση…την καρέκλα φυσικά!

Και τα κακά…

Αυτό που δεν έχει η Zoom είναι πολύ πειστικά εφφέ.. ένας πάρα πολύ έμπειρος στο αυτί θα το καταλάβει. Ωστόσο...μόνο ένας πολύ έμπειρος είπαμε....όταν παίζεις LIve παίζεις σε κανονικό κοινό και δεν κάνεις εμφανίσεις τύπου guitar clinic (εκτιμώ). Κι όταν λέμε για μη πειστικά εφφέ εννοώ ορισμένα τύπου octaver. Τα βασικά εφφε τρώγονται.

Επίσης, και το έχω σχολιάσει σε παλαιότερο θρέντ εδώ, είναι λίγο δύσκολο να μεταβεί κανείς στο Wah ..σε εκείνη τη φάση του σόλαρίσματος θα σε δούνε να σκαρφαλώνεις στη πεταλιέρα και να πατάς με δύναμη την παντόφλα με τίμημα να χαραμίζεις τις ευαίσθητες ρυθμίσεις του Zpedal… είναι λίγο άχαρο αλλά ίσως να το έχουν κάνει και για καλό…

Το άλλο αρνητικό που έχω επισημάνει είναι το μενού πάνω στη πεταλιέρα....Δεν βοηθάει για πολύ ψάξιμο στο φτερό… εάν είναι να κάνεις ήχο την τελευταία στιγμή πριν το τραγούδι ενώ το πλήθος απο κάτω περιμένει τις θεϊκές σολιές σου...ξέχνατο...θα μπλέξεις του μηρούς σου. Στο σπίτι βέβαια τα πράγματα είναι διαφορετικά και σε αυτό συμβάλει το software που σου παρέχεται μαζί με την πεταλιέρα. Το Librarian είναι αρκετά χρηστικό (δεν διαθέτει πολλά εικονικά προτερήματα τύπου εικόνα του τάδε ενισχυτή ή του δείνα πεταλιού όπως άλλες πεταλιέρες τύπου DIGITECH) αλλά την δουλειά του την κάνει μια χαρά.

Αυτά λοιπόν με τις εμπειρίες μου με την Zoom…τέτοιο απολογισμό βέβαια δεν έχω κάνει ακόμα για την γυναίκα μου που την έχω και κάποια χρόνια περισσότερο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιαβάζω το πόστ όλο απο την αρχη για να βεβαιωθώ...ναι λοιπόν , θελεις να ηχογραφήσεις κιθάρα με γκαζια και έχεις ένα μπάτζετ 700-800 ευρώ. Όπως βλέπεις κρατάω το ρεζουμε, το αποτέλεσμα, και δεν θα μείνω συγκεκριμένα στις πεταλιέρες που αναφέρεις ως επιλογές, γιατί πολύ απλά δεν τις έχω δοκιμάσει. Οπως είπε και καπιος πρίν, αυτά εξελίσονται τόσο που αν εγώ κρίνω απο τις Digitech και τις zoom κτλπ που εχω ακούσει στο παρελθόν, κλάφτα χαράλαμπε...οπότε η πρότασή μου είναι η εξής.

 

Παίρνεις αυτό http://www.thomann.de/gr/shure_sm57_lc.htm και το βάζεις μπροστά απο ένα οποιοδήποτε αξιόλογο λαμπάτο ενισχυτή αξίας έως 400 ευρώ (για να είσαι οκ με το ποσό που έχεις διαθέσιμο το λέω όχι τίποτε άλλο.) Δεν χρειάζεσαι πολλά βατ, απλά καλό θα ήταν ένα 12ρι ηχείο. Ας πουμε τον http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_5cr_combo.htm. Aν σου αρέσει το γκάζι του (που το πιθανότερο είναι ότι θα ξετρελαθείς) είσαι έτοιμος. Αν όχι ψάξου να βρείς το πεταλι που θα σου αρέσει, βάλτο πάνω και ρόκαρε ελεύθερα. Θα καλυφθείς με ένα ποσό απο 50-200 ευρώ.  Βάλε το sm57 on axis δηλαδή στον νοητό άξονα - κέντρο του μεγαφωνου στα 5εκ. και καληνύχτα σας....Τι πεταλιέρες μου λες τώρα... Αν θες πραγματικό ήχο αυτό θα κάνεις. Οι πεταλιέρες είναι για τα εφέ τους, για την πολυχρηστικότητά τους σε ένα λάιβ κτλπ. Φοβερά μηχανήματα και φυσικά είμαι και εγώ κάτοχος μίας, αλλά αν το μόνο που σε νοίαζει είναι η καλύτερη δυνατή ηχογράφηση για γκάζι, κάντο όπως σου λέω.

 

Τώρα αν σώνει και καλά θες να το κάνεις καρφί πεταλιέρα στη κάρτα ήχου η vox tonelab θεωρείται το καλύτερο εργαλείο για αυτή τη δουλειά. Πρόσφατα τη χρησιμοποίησα έτσι σε μία ηχογράφηση και πραγματικά ήταν πολύ κοντά στο real thing ο ήχος της...Βέβαια μετά όταν ηχογράφησα τα ίδια μέρη με μικρόφωνο, λαμπάτο ενισχυτή και ένα blackstar distx πάτησα το delete σε όλα τα παραπάνω χωρίς δεύτερη σκέψη....its up to you....καλές αγορές ότι και να αποφασίσεις! ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

 

Metalmike τελικα δεν μπορεσα να δοκιμασω την digitech οποτε ακομα δεν εχω αποψη.. :-\

 

Ξαναδιαβάζω το πόστ όλο απο την αρχη για να βεβαιωθώ...ναι λοιπόν , θελεις να ηχογραφήσεις κιθάρα με γκαζια και έχεις ένα μπάτζετ 700-800 ευρώ. Όπως βλέπεις κρατάω το ρεζουμε, το αποτέλεσμα, και δεν θα μείνω συγκεκριμένα στις πεταλιέρες που αναφέρεις ως επιλογές, γιατί πολύ απλά δεν τις έχω δοκιμάσει. Οπως είπε και καπιος πρίν, αυτά εξελίσονται τόσο που αν εγώ κρίνω απο τις Digitech και τις zoom κτλπ που εχω ακούσει στο παρελθόν, κλάφτα χαράλαμπε...οπότε η πρότασή μου είναι η εξής.

 

Παίρνεις αυτό http://www.thomann.de/gr/shure_sm57_lc.htm και το βάζεις μπροστά απο ένα οποιοδήποτε αξιόλογο λαμπάτο ενισχυτή αξίας έως 400 ευρώ (για να είσαι οκ με το ποσό που έχεις διαθέσιμο το λέω όχι τίποτε άλλο.) Δεν χρειάζεσαι πολλά βατ, απλά καλό θα ήταν ένα 12ρι ηχείο. Ας πουμε τον http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_5cr_combo.htm. Aν σου αρέσει το γκάζι του (που το πιθανότερο είναι ότι θα ξετρελαθείς) είσαι έτοιμος. Αν όχι ψάξου να βρείς το πεταλι που θα σου αρέσει, βάλτο πάνω και ρόκαρε ελεύθερα. Θα καλυφθείς με ένα ποσό απο 50-200 ευρώ.  Βάλε το sm57 on axis δηλαδή στον νοητό άξονα - κέντρο του μεγαφωνου στα 5εκ. και καληνύχτα σας....Τι πεταλιέρες μου λες τώρα... Αν θες πραγματικό ήχο αυτό θα κάνεις. Οι πεταλιέρες είναι για τα εφέ τους, για την πολυχρηστικότητά τους σε ένα λάιβ κτλπ. Φοβερά μηχανήματα και φυσικά είμαι και εγώ κάτοχος μίας, αλλά αν το μόνο που σε νοίαζει είναι η καλύτερη δυνατή ηχογράφηση για γκάζι, κάντο όπως σου λέω.

 

Τώρα αν σώνει και καλά θες να το κάνεις καρφί πεταλιέρα στη κάρτα ήχου η vox tonelab θεωρείται το καλύτερο εργαλείο για αυτή τη δουλειά. Πρόσφατα τη χρησιμοποίησα έτσι σε μία ηχογράφηση και πραγματικά ήταν πολύ κοντά στο real thing ο ήχος της...Βέβαια μετά όταν ηχογράφησα τα ίδια μέρη με μικρόφωνο, λαμπάτο ενισχυτή και ένα blackstar distx πάτησα το delete σε όλα τα παραπάνω χωρίς δεύτερη σκέψη....its up to you....καλές αγορές ότι και να αποφασίσεις! ;)

 

Η αρχικη μου σκεψη ειναι να παρω μια πεταλιερα ετσι ωστε να με βοηθησει σε τυχον λαιβ αλλα και να μπορει να ηχογραφησει αξιοπρεπως.. Ο ενισχυτης μου ειναι αυτος  http://www.voxshowroom.com/korean/amp/nu_camb30_twin.html.

Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος με τα καθαρα του οποτε προς το παρον δε σκεφτομαι την αλλαγη του.

Για την ηχογραφηση σκεφτομουν να συνδεω την πεταλιερα στον ενισχυτη και απο κει το μικροφωνο που μου ειπες κι εσυ στην καρτα ηχου.. Βεβαια εννοειται οτι ως αρχαριος στο θεμα δεν εχω και πολυ εμπειρια για να ειμαι σιγουρος τι θα ειναι καλυτερο.  8)

 

Τελικα οπως πανε τα πραγματα κλεινω στο hd 300/400 αλλα λιγο περισσοτερο στη zoom (sd40  ;D)..

Αναμενω και μια ακροαση απο τη digitech αν ειμαι τυχερος..  ;D

 

Ευχαριστω

Κιπ ροκινγκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το link του ενισχυτη δεν δουλεύει. Αν θες ανέβασε κάτι άλλο να το δούμε.

 

Τώρα απο κει και περα εγώ σου είπα πως έχουν τα πράγματα. Αν είσαι οκ με αυτό που έχεις (βεβαια για να καταλάβεις πάντα αν είσαι ικανοποιημένος με κάτι -κιθάρα-ενισχυτής-αμαξι-γυναικα..τα παντα-πρεπει να δοκιμασεις και κάτι άλλο If you know what i mean) τότε χτύπα μια καλή παραμόρφωση. Απο πεταλιέρες εγώ η καλύτερη που έχω ακούσει ποτέ και όλοι στα λαιβ με κοιτάνε σαν εξωγήινο λες και έχω κανένα κρυμμένο ρακ απο πισω απο τη σκηνή είναι η boss me 70, αρκει βέβαια όπως χιλλιοειπόθηκε εδω μέσα να τη ρυθμίσεις σωστα (πανευκολη στο χειρισμό) και να έχεις "αυτί" για να απαγορεύσεις τυχον τζιτζικια στον ήχο σου...και να καταλήγει σε έναν ποιοτικό λαμπάτο ενισχυτή..Στον valvstate  που είχα παλιά και αυτή χάλια ακούγονταν...

 

Βάζοντάς τα πλαι πλαι με το λαμπάτο blaxkstar distx , σε ένα ήρεμο δωμάτιο οι διαφορες είναι χαώδεις (άρα και στην ηχογράφηση). Στα λάιβ , με τις συνθήκες "πολέμου" που επικρατούν πάνω στη σκηνή, χρησιμοποιώ και τα 2. Βλέποντάς τα μετά σε βίντεο με ήχο απο τη κονσόλα του μαγαζιού δεν καταλαβαίνω διαφορά...

Ελπίζω να σε βοήθησα....(κοινώς να σε έπεισα να παρεις blackstar τζιμπράγκαλα να σωθείς...χαχαχαχαα)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου