Προς το περιεχόμενο

Boss gt-10 vs Zoom G9.2 t


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την zoom την εχω ενας φιλος μου που πιο πριν ειχε την GT10  ;D

 

Στα ερωτηματα σου:

Για τους ηχους που θες ΚΑΙ οι 2 πεταλιερες εχουν ΠΟΛΥ αξιολογα presets και ηχους ΑΛΛΑ η zoom εχει πιο καλα καθαρά και ειναι και πιο ευελικτη.

Επισης αν ΔΕΝ εχεις ιδεα απο πεταλιερες η zoom θα σου φανει παιχνιδακι να την μαθεις ενω η GT10 οχι και τοσο

Αν η καρτα σου εχει midi τοτε ΜΟΝΟ με midi μπορεις να περασεις patches και να κανεις backup τα δικα σου

Η usb που διαθετει η zoom λειτουργει ως καρτα ηχου

 

Αυτα και απο μενα  :)

κιπ ον ντανσινγκ

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν εχω ψαξει οσο θα ηθελα την zoom αλλα εχω λιωσει την gt-10 οποτε δεν θα κανω συγκριση αλλα θα σου πω την γνωμη μου για την boss.

 

Εχει πολυ βαθυ μενου που θελει αρκετο ψάξιμο αλλα εχει και ενα τυπου wizard το "EZ Tune" με το οποιο θα φτιαξεις τους περισσοτερους ηχους πανευκολα. Μπορει να βγαλει πραγματικα οτι ηχο θελεις, καθαρα-crunch-gain-hi gain χωρις παρατραγουδα (σε λογικα πλαισια για ψηφιακη πεταλιερα) και με πολυ καλη αποδοση χωρις να σε ενοχλισει κατι (ειδικα στα πρωτα σου μουσικα βηματα). Τελος εχει usb με το οποιο χρησιμοποιεις για backup, φορτωμα και editing presets αλλα και για να συνδεσεις την gt-10 στο pc σαν καρτα ηχου (οποτε δεν θα χρειαστεις αλλη καρτα τουλαχιστον για ακουστικα κομματια).

 

Πιστευω οτι για τη δουλεια που την θες ειναι μανα....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριε μανωλη ευχαριστω ηταν αυτο που ηθελα να ακουσω  ;D

 

Για τους ηχους που θες ΚΑΙ οι 2 πεταλιερες εχουν ΠΟΛΥ αξιολογα presets και ηχους ΑΛΛΑ η zoom εχει πιο καλα καθαρά και ειναι και πιο ευελικτη.

 

Αυτο με τα καθαρα το παρατηρησα κι εγω μου φαινεται..  ::)

Και οντως την ζουμ μπορεις να την ελεγξεις καλυτερα ορθιος..

Σκοραρε ο μεσσαλιον..

 

Μπορει να βγαλει πραγματικα οτι ηχο θελεις, καθαρα-crunch-gain-hi gain χωρις παρατραγουδα 

Σκοραρε κι o kkmspm..

                                                  Ζουμ    1 - 1    Μπος

                                                            :D :D :D

 

 

 

Ευχαριστω πραγματικα για τις απαντησεις σας

Κιπ ροκινγκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

                                                  Ζουμ    1 - 1    Μπος

                                                            :D :D :D

+ Εγγύηση ?

+ Υποστήριξη ?

 

Τώρα πόσο είναι το σκορ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η boss νομιζω εχει 3 χρονια εγγυηση ενω η ζουμ 1.

Διορθωστε με αν κανω λαθος

 

Για υποστηριξη δεν ξερω μιας και δεν εχω αγορασει τιποτα αλλο απο αυτες τις εταιριες.

Αν μπορουσατε να μου πειτε...  :-\

 

Ευχαριστω και

Κιπ ροκινγκ  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από από τον καιρό ενασχόλησης μου με πολλές πεταλιέρες, τις οποιές έχω χρησιμοποιήσει αρκετά και στο σπίτι αλλά και σε live, θα έλεγα πως καμία από τις 2 στα λεφτά που κοστίζουν δεν είναι οι καλύτερες σε αυτό που θες, δηλαδή στο "παραμορφωσεις lead και rhythym χωρις να τζιτζικιζει"! Επειδή κι εγώ το ίδιο ζητάω κυρίως από μια πεταλιέρα μιας και παίζω μέταλ, θα σου έλεγα να πας για μια από τις παρακάτω:

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=97549

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=100351

 

(δεν έχω καμία σχέση με τους πωλητές)

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Metalmike μου εκανες την καρδια περιβολι..  ??? ???

 

Παντως εγω με τη ζουμ ειδικα δεν προσεξα καθολου τζιτζικισμα και ειχα συνεχεια το νου μου για αυτο το διαολο  ;D ;D.

 

Η αληθεια ειναι οτι εχω τη δυνατοτητα να δοκιμασω και την rp 1000..

Θα προσπαθησω και βλεπουμε..  ;)

 

Ευχαριστω

Κιπ ροκινγκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από από τον καιρό ενασχόλησης μου με πολλές πεταλιέρες, τις οποιές έχω χρησιμοποιήσει αρκετά και στο σπίτι αλλά και σε live, θα έλεγα πως καμία από τις 2 στα λεφτά που κοστίζουν δεν είναι οι καλύτερες σε αυτό που θες, δηλαδή στο "παραμορφωσεις lead και rhythym χωρις να τζιτζικιζει"! Επειδή κι εγώ το ίδιο ζητάω κυρίως από μια πεταλιέρα μιας και παίζω μέταλ, θα σου έλεγα να πας για μια από τις παρακάτω:

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=97549

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=100351

 

(δεν έχω καμία σχέση με τους πωλητές)

 

:)

Σορρυ αλλα αμα την zoom την ειχες δοκιμασει με την κιθαρα μου (σου) τοτε λογικο να σου τζιτζικιζε μιας και οπως θυμασαι ειχε γινει μαλακια με τους μαγνητες  ;)

Αν παλι την δοκιμασες με την edwards τοτε σε εμπιστευομαι  ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Metalmike μου εκανες την καρδια περιβολι..  ??? ???

 

Παντως εγω με τη ζουμ ειδικα δεν προσεξα καθολου τζιτζικισμα και ειχα συνεχεια το νου μου για αυτο το διαολο  ;D ;D.

 

Η αληθεια ειναι οτι εχω τη δυνατοτητα να δοκιμασω και την rp 1000..

Θα προσπαθησω και βλεπουμε..  ;)

 

Ευχαριστω

Κιπ ροκινγκ

 

Σορρυ αλλα αμα την zoom την ειχες δοκιμασει με την κιθαρα μου (σου) τοτε λογικο να σου τζιτζικιζε μιας και οπως θυμασαι ειχε γινει μαλακια με τους μαγνητες  ;)

Αν παλι την δοκιμασες με την edwards τοτε σε εμπιστευομαι  ;D

 

Πιστεύω πως και οι 2 με παρεξηγήσατε! Δεν είπα πως είναι χάλια οι πεταλιέρες ή τζιτζικίζουν τρελά, είπα πως σε αυτό το εύρος τιμής, έχοντας δοκιμάσει πολλές πεταλιέρες (τη συγκεκριμένη Zoom την είχα δοκιμάσει σε έναν φίλο για αρκετή ώρα με μια schecter), κατ' εμέ αυτές οι 2 που ανέφερα είναι ότι καλύτερο για γκάζια! Προσωπικά έχω το Pod X3 Live εδώ και καιρό και πριν λίγο καιρό πήρα και το GSP1101 που είναι ηχητικά ίδιο με τις RP500/1000 και σχεδόν το ίδιο σε γκάζια με το X3 (απλά πήρα το GSP για άλλους λόγους)! Αν μένεις Αθήνα μπορείς να έρθεις να δοκιμάσεις και το Pod X3 Live άμα θες, έχω φτιάξει 3-4 high gain ήχους πολύ καλούς κατά τη γνώμη μου (και διαφορετικούς ο ένας από τον άλλον, για όλα τα γούστα)! Πάντως για γκάζια, ανάμεσα στη Boss και τη Zoom που ανέφερες θα διάλεγα τη Zoom!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου