Προς το περιεχόμενο

Boss gt-10 vs Zoom G9.2 t


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το link του ενισχυτη δεν δουλεύει. Αν θες ανέβασε κάτι άλλο να το δούμε.

 

Βγάλε την τελεία --> "." από το τέλος του link και θα δουλέψει, μάλλον την πήρε καταλάθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι οντως σορρυ το λινκ που δουλευει ειναι εδω http://www.voxshowroom.com/korean/amp/nu_camb30_twin.html

 

Δεν ειναι λαμπα αλλα εχει πολυ ομορφο καθαρο ηχο αν και η παραμορφωση δεν κανει καθολου για τα πραγματα που το θελω εγω..

 

Σιγουρα η επομενη μεγαλη αγορα θα ειναι ενισχυτης και μαλλον blackstar  ;D ;D.

 

Δόκιμασε και την RP1000 εφόσον μπορείς και πες μας μετά τις εντυπώσεις σου :)

 

Δοκιμασα σημερα την 500αρα και οι εντυπωσεις μου ειναι οι εξης:

Εχει τα καλυτερα εφφε νομιζω απο ολες τις πεταλιερας που δοκιμασα και τους περισσοτερους και καλυτερους καθαρους ηχους στα ετοιμα presets. Κοινως ειναι οτι πρεπει για ατομα που πειραματιζονται με τα εφφε..

Ωστοσο ηταν ο ορισμος του τζιτζικισματος στις παραμορφωσεις. Σιγουρα επαιζε ρολο ολο το σεταπ (κιθαρα vox ενισχυτης randall 50αρης) αλλα ειχε τις χειροτερες παραμορφωσεις που δοκιμασα ουτε γκαζια ουτε τιποτα (προσωπικη αποψη φυσικα)

 

Ετσι εχοντας δοκιμασει τις

Boss gt 10

Boss me 70

Digitech rp 500

Zoom g9.2tt

Line 6 pod HD 300

 

Νομιζω κατεληξα στην ζουμ  ;D ;D ;D. Ε τι να κανουμε ειναι και πως θα σου κατσει στο αυτι  :P :P

Δευτερη καλυτερη επιλογη ηταν σιγουρα το pod αλλα δεν ειχε τοσο καλα εφφε και η ζουμ ειχε εξισου καλες παραμορφωσεις

 

Ευχαριστω

Κιπ ροκινγκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστοσο ηταν ο ορισμος του τζιτζικισματος στις παραμορφωσεις. Σιγουρα επαιζε ρολο ολο το σεταπ (κιθαρα vox ενισχυτης randall 50αρης) αλλα ειχε τις χειροτερες παραμορφωσεις που δοκιμασα ουτε γκαζια ουτε τιποτα (προσωπικη αποψη φυσικα)

 

Κάτι πρέπει να έκανες λάθος ρε συ, δε μπορεί...για να σου λέω τα distortion της είναι στα επίπεδα του Pod X3 Live και ίσως πιο πάνω δεν το λέω έτσι (και το εκτιμώ ιδιαίτερα το Pod για γκάζια). Άν περίμενες από έτοιμα presets να ακούσεις καλό ήχο την πάτησες γιατί δεν έχεις ιδέα τι μπορείς να πετύχεις πειράζοντας λίγο τις ρυθμίσεις! Προσωπικά στο GSP1101 έχω φτιάξει τουλάχιστον 4 διαφορετικούς high gain ήχους που σκίζουν! Καθαρά θέμα κάποιας ρύθμισης ή ρύθμισης γενικότερα θα ήταν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντως σορρυ το λινκ που δουλευει ειναι εδω http://www.voxshowroom.com/korean/amp/nu_camb30_twin.html

 

Δεν ειναι λαμπα αλλα εχει πολυ ομορφο καθαρο ηχο αν και η παραμορφωση δεν κανει καθολου για τα πραγματα που το θελω εγω..

 

Σιγουρα η επομενη μεγαλη αγορα θα ειναι ενισχυτης και μαλλον blackstar  ;D ;D.

 

Δοκιμασα σημερα την 500αρα και οι εντυπωσεις μου ειναι οι εξης:

Εχει τα καλυτερα εφφε νομιζω απο ολες τις πεταλιερας που δοκιμασα και τους περισσοτερους και καλυτερους καθαρους ηχους στα ετοιμα presets. Κοινως ειναι οτι πρεπει για ατομα που πειραματιζονται με τα εφφε..

Ωστοσο ηταν ο ορισμος του τζιτζικισματος στις παραμορφωσεις. Σιγουρα επαιζε ρολο ολο το σεταπ (κιθαρα vox ενισχυτης randall 50αρης) αλλα ειχε τις χειροτερες παραμορφωσεις που δοκιμασα ουτε γκαζια ουτε τιποτα (προσωπικη αποψη φυσικα)

 

Ετσι εχοντας δοκιμασει τις

Boss gt 10

Boss me 70

Digitech rp 500

Zoom g9.2tt

Line 6 pod HD 300

 

Νομιζω κατεληξα στην ζουμ  ;D ;D ;D. Ε τι να κανουμε ειναι και πως θα σου κατσει στο αυτι  :P :P

Δευτερη καλυτερη επιλογη ηταν σιγουρα το pod αλλα δεν ειχε τοσο καλα εφφε και η ζουμ ειχε εξισου καλες παραμορφωσεις

 

Ευχαριστω

Κιπ ροκινγκ

Εδω εισαι λαθος.ή μαλλον δεν την δοκιμασες αρκετα...την ειχα μια ωρα στη κατοχη μου και εβγαλα απο τις καλυτερες παραμορφωσεις που εχω ακουσει...στο λεω για να μην βιαστεις να καταληξεις

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα κατι εκανες λαθος...για αρχη να σου πω οτι ολοι δοκιμαζουν τα πολυεφε μπροστα απο τον ενισχυτη πραγμα λαθος αν ενεργοποιεις τα preapms τους...

 

για χρηση preamps μονο στη λουπα του ενισχυτη....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα κατι εκανες λαθος...για αρχη να σου πω οτι ολοι δοκιμαζουν τα πολυεφε μπροστα απο τον ενισχυτη πραγμα λαθος αν ενεργοποιεις τα preapms τους...

 

για χρηση preamps μονο στη λουπα του ενισχυτη....

 

Ακόμα κι έτσι τζιτζίκια δεν θα έβγαζε, απλά ο ήχος θα ήταν πιο πνιγμένος, γιατί η προενίσχυση της πεταλιέρας θα έπεφτε πάνω στην προενίχυση του ενισχυτή! Πίσω από την πεταλιέρα υπάρχει επίσης ένα κουμπάκι amp/mixer που κάνει μεγάλη διαφορά! Σκέφομαι μήπως ήταν κι αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα κι έτσι τζιτζίκια δεν θα έβγαζε, απλά ο ήχος θα ήταν πιο πνιγμένος, γιατί η προενίσχυση της πεταλιέρας θα έπεφτε πάνω στην προενίχυση του ενισχυτή! Πίσω από την πεταλιέρα υπάρχει επίσης ένα κουμπάκι amp/mixer που κάνει μεγάλη διαφορά! Σκέφομαι μήπως ήταν κι αυτό!

 

Όσο αφορά τα τσιτσίκια θέλει κάποιο ψαξιματάκι πρώτα και μετά να κρίνει κάποιος.

 

έχω την TONELAB LE και υπήρχε καλό τζιτζίκι,χαμήλονα tone ή treble και ο ήχος γινόταν τελείως μουντός.

 

Η tonelab έχει και ένα γενικό EQ που έχει Hi gain mid low κτλ.

 

Αφέρεσα από εκεί(γενικό EQ) Hi και έδεινα πρίμα από την προσομοίοση του ενισχυτή,είδα διαφορά κάποια τζιτζίκια τα έχει ακόμα και σε αληθινούς ενισχυτές άμα τσιτώσεις τα gain θα έχει τζτζίκια απλά είναι πιο υποφερτά στο αυτί,ακούς πρώτα την νότα και κατά δεύτερο λόγο ακούς τζιτζίκια.

 

Στο αυτί μου ξαναλέω πως τα τζιτζίκια το βουλώσανε,τώρα το γενικό EQ της πεταλιέρας μπορεί να είναι ενισχύση για την κάθε συχνότητα(γιατί γράφει gain π,χ, hi gain,mid gain, κτλ.) γι'αυτό και κατευθείαν τζιτζικίζουν τα πρίμα.

 

Οπότε χαμήλωσα την ενίσχυση των Hi συχνοτήτων από το γενικό ΕQ και όταν ανεβάζω πρίμα από την προσομοίοση του ενισχυτή δεν τζιτζικάρει τόσο και βγαίνει πιο καθαρό.

 

Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω αλλά μπορεί να είμαι και λάθος.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν νομιζω να εκανα κατι λαθος γιατι ακριβως με το ιδιο σεταπ δοκιμασα και τη ζουμ και τη boss. Metalmike αυτο με το κουμπι το εκανα ειχε διαφορα οντως αλλα οχι ιδιατερη.

 

Ενννοειται οτι δεν ειχα χρονο στο μαγαζι να ψαξω παραπανω την πεταλιερα αν και απο οτι καταλαβα εχει πολυ ευκολο χειρισμο και μονο απο τα ετοιμα preset ειπα την αποψη μου.

 

Παντως και ο καταστηματαρχης με τον οποιο δοκιμασα και τις αλλες το ιδιο μου ειπε για το τζιτζικισμα αν και ειναι οπαδος της digitech. Δεν ξερω ισως να ετυχε ετσι αλλα ειναι δυσκολο να αγορασω μια πεταλιερα που δε μου αρεσε..  ??? ???

 

Ευχαριστω

Κιπ ροκινγκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου