Προς το περιεχόμενο

Alegria rock edition


messalion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην παρεα

Πρωτα απ'ολα θελω να ευχαριστησω δημοσια τον nikola για την πολυτιμη βοηθεια του σε αυτο που του ζητησα (ξερει αυτος) και που ανοιξε εναν καινουργιο κοσμο μπροστα μου.

Thnx ψηλέ  :)

 

Εν ολιγης

Ειχα παει τον Μαρτη οταν ειχε ερθει το περιφημο αυτο τσιρκο (cirque de soleil) εδω στην Ελλαδα και παρακολουθησα αποσβολωμενος ενα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ θεαμα με δεκαδες χρωματα και μουσικη.Να μην τα πολυλογω οσοι δεν εχετε ακουσει το soundtrack αυτου του ΥΠΕΡθεαματος να το ακουσουν ΠΑΡΑΥΘΑ  ;D

Εφαγα σκαλωμα λοιπον και επειδη το συγκεκριμενο ηθελα να το κανω λιιιιιιιιγο πιο "ροκ" και για τον λογο οτι εχει κοντα στα 7-8 διαφορετικα οργανα (χωρις τις φωνες) ηταν δυσκολο εως αδυνατο να τα παιξω ολα με την κιθαρα και το μπασο ;D,ετσι αποφασισα να παρακολουθησω μαθηματα πιανου (τα βασικα δλδ οχι τιποτα σπουδαιο) για να μπορεσω να το εμπλουτισω και να μην ακουγεται "ξερο"

 

Με χαρα λοιπον σας παρουσιαζω την δικη μου εκδοχη απο το alegria με την φωνη της Francesca Gagnon και σε ολα τα υπολοιπα εγω  ;D

 

Υ.Γ. Απαιτω (χαριτολογωντας) απο τους γνωστες του ειδους να μου υποδειξουν διάφορα πραγματα που θα μπορουσαν να με βοηθησουν στο μελλον και το κομματι θελω να το κρινετε με ειλικρινεια

http://soundcloud.com/inferno_f1/alegria-rock-edition/s-gpcOI

soundcloud γιατι ηταν πολυ μεγαλο.......

 

Ευχαριστω Πολυ

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λινκ έχει πρόβλημα.... :-\

 

Oops, looks like we can't find that page!

 

(ΥΓ.και ο τίτλος...εκτός αν έκανες ροκ διασκευή της Αλγερίας :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λινκ έχει πρόβλημα.... :-\

 

Oops, looks like we can't find that page!

 

(ΥΓ.και ο τίτλος...εκτός αν έκανες ροκ διασκευή της Αλγερίας :P )

χαχα εχεις δικιο....Για ξανατσεκαρε για το λινκ.εμενα μου το βγαζει σωστα

Το φτιαχνω το λινκ και επιστρεφω - σορρυ

Για ξαναδοκιμασε.νομιζω οτι ειναι ενταξει τωρα. (οι πολλες ωρες editing τα εχουν αυτα ;D)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Messalion η διασκευή σου μου άρεσε πάρα πολύ.

Η μουσική επένδυση ήταν πολύ ωραία και με ταξίδεψε.

Η εισαγωγή με το μπάσο ήταν φανταστική προσθήκη.

Επίσης πιστεύω ότι πολύ καλά έκανες και εμπλούτισες το κομμάτι με πλήκτρα - τα οποία παρεμπιπτόντως ήταν απίστευτα - γιατί ειδάλλως κατά τη γνώμη μου θα ακουγόταν αρκετά "φτωχό".

Το σόλο και αυτό πολύ ωραίο, αλλά θα προτιμούσα κάποιον διαφορετικό ήχο στην κιθάρα (πάλι με παραμόρφωση, άλλα πιο κλασική), γούστα βέβαια είναι αυτά.  ;)

Εν κατακλείδι, συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως τα πλήκτρα "δίνουν" πολύ στο κομμάτι!!

 

η φωνή είναι το κανάλι του αρχικού κομματιού?

 

το μπάσο θυμίζει κοντραμπάσο με δοξάρι... ;)

 

δε θυμίζει τόσο ροκ η διασκευή αλλά είναι ωραία!

 

τα ντραμς δε μου φαίνονται τόσο καλά, ειδικά η εισαγωγή τους και κάποια brakes...

 

ωραία τα strings, πολύ reverb στο solo....

 

παρατηρήσεις προς διόρθωση, όπως ζήτησες, αλλά το κομμάτι ζει και χωρίς αυτές! ;D

 

μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Messalion η διασκευή σου μου άρεσε πάρα πολύ.

Η μουσική επένδυση ήταν πολύ ωραία και με ταξίδεψε.

Η εισαγωγή με το μπάσο ήταν φανταστική προσθήκη.

Επίσης πιστεύω ότι πολύ καλά έκανες και εμπλούτισες το κομμάτι με πλήκτρα - τα οποία παρεμπιπτόντως ήταν απίστευτα - γιατί ειδάλλως κατά τη γνώμη μου θα ακουγόταν αρκετά "φτωχό".

θελω να πω οτι οταν ΔΕΝ ξερεις απο πληκτρα ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να συνθεσεις ή ακομα και να παιξεις along με κατι ευκολο οποτε φανταστειτε τι τραβηξα εγω  :)

Το σόλο και αυτό πολύ ωραίο, αλλά θα προτιμούσα κάποιον διαφορετικό ήχο στην κιθάρα (πάλι με παραμόρφωση, άλλα πιο κλασική), γούστα βέβαια είναι αυτά.  ;)

Εν κατακλείδι, συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου.  :)

Οντως το σολο ειναι ΠΟΛΥ "αδυνατο" λογω τεχνικων δυσκολιων οχι για κανενα αλλο λογο (η εγγραφη εγινε με ενα μικροφωνο των 5 ευρω ;D ξεφτιλα το ξερω)

Σε ευχαριστω πολυ geodimitri

 

όντως τα πλήκτρα "δίνουν" πολύ στο κομμάτι!!

 

η φωνή είναι το κανάλι του αρχικού κομματιού?

:) Ναι

το μπάσο θυμίζει κοντραμπάσο με δοξάρι... ;)

παιζω πολυ την ροδελα και κανει αυτο το εφφε

δε θυμίζει τόσο ροκ η διασκευή αλλά είναι ωραία!

δεν ηξερα πως αλλιως να την ονομασω.σορρυ

τα ντραμς δε μου φαίνονται τόσο καλά, ειδικά η εισαγωγή τους και κάποια brakes...

δεν ηθελα να "εμπλουτισω" πολυ την ντραμς και να την "φορτωσω" καθοτι δεν ειμαι ντραμερ απλως μπορω να φτιαχω ρυθμους.ενας ντραμερ πιστευω θα εκανε ΠΟΛΥ καλυτερη δουλεια ειναι αληθεια

ωραία τα strings, πολύ reverb στο solo....

 

παρατηρήσεις προς διόρθωση, όπως ζήτησες, αλλά το κομμάτι ζει και χωρίς αυτές! ;D

 

μπράβο!

Να'σαι καλα φιλε hotsauce.μετραει πολυ η γνωμη σου ;)

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος μπράβο! :D

 

Θα μου επιτρέψεις να συμφωνίσω με τον geodimitri για τον ήχο στο σόλο(όπως ακούγεται από 5 ευρό μικρόφωνο,μην το λες ξεφτίλα αυτό μπορείς αυτό έχεις),είναι θέμα γούστου πιο πολύ.

 

Θα τον φανταζόμουν πιο γλυκό με λιγότερα πρίμα και λίγο βάθος ώστε να μην βγαίνει τόσο ξερός(πάντα θέμα γούστου).

 

Και στο τέλος θα πρόσθετα διάλογο μεταξύ κιθάρας-τραγουδίστριας η κιθάρα ένα τσακ πιο χαμηλή ώστε τον κύριο λόγο να τον έχει η τραγουδίστρια αλλά και να μην χρειάζεται να στήσεις αυτί για να διακρίνεις την κιθάρα.

 

Και πάλι μπράβο για την επιλογή σου και πιο πολύ για την ωραία σου δουλειά.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Messalion, μπράβο για το κομμάτι, σηκώνει πολύ βελτίωση κατα τη γνώμη μου αλλά είσαι σε πολύ καλο δρόμο :) Στα περισσότερα με κάλυψε ο Kbasilis, ειδικά στα πρώτα του points, τα υπόλοιπα στα γραψα στο soundclound (η νέα μόδα λολ  ::))

 

Γερά :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ωραία μέχρι που μπήκε η κιθάρα.. :D

Ο ήχος και το παίξιμο του σόλου δεν κολλάνε καθόλου με το υπόλοιπο κομμάτι. Αν ήθελες να κρατήσεις το gain ήθελε κάτι πιο αέρινο και πιο paddy, αλλά κατά τη γνώμη μου ήθελε τελείως διαφορετική προσέγγιση.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ωραία μέχρι που μπήκε η κιθάρα.. :D

Ο ήχος και το παίξιμο του σόλου δεν κολλάνε καθόλου με το υπόλοιπο κομμάτι. Αν ήθελες να κρατήσεις το gain ήθελε κάτι πιο αέρινο και πιο paddy, αλλά κατά τη γνώμη μου ήθελε τελείως διαφορετική προσέγγιση.

Η κιθαρα εννοεις ή ολο το κομματι ?

 

Γεια σου Messalion, μπράβο για το κομμάτι, σηκώνει πολύ βελτίωση κατα τη γνώμη μου αλλά είσαι σε πολύ καλο δρόμο :) Στα περισσότερα με κάλυψε ο Kbasilis, ειδικά στα πρώτα του points, τα υπόλοιπα στα γραψα στο soundclound (η νέα μόδα λολ  ::))

 

Γερά :)

Οντως σηκωνει ΠΟΛΥ βελτιωση αλλα δεν ειμαι αυτου του ειδους φαν οποτε δεν μπορω να επειρεαστω και να εχω διάφορες ιδεες επανω στο κομματι.Γι'αυτο και ζηταω απο εσας εδω μεσα πως σας ακουγεται,γνωμες, κ.τ.λ. :)

 

@basilis

Σε ευχαριστω πολυ για την αποψη σου.δεκτη,σεβαστη και παρατηρηταία  :)

Υ.Γ. Η κιθαρα θα ξαναγραφτει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

Ωραίος μπράβο! :D

 

Θα μου επιτρέψεις να συμφωνίσω με τον geodimitri για τον ήχο στο σόλο(όπως ακούγεται από 5 ευρό μικρόφωνο,μην το λες ξεφτίλα αυτό μπορείς αυτό έχεις),είναι θέμα γούστου πιο πολύ.

Μα εκει ειναι το θεμα φιλε μου,εχω μικροφωνα αξιας 2500 ευρω απλως ειναι ολα στο στουντιο και το μονο προχειρο που ειχα ηταν αυτο  ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου