Προς το περιεχόμενο

Έμμονο Γκρίζο - Λάβα


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλο ένα track από τη δουλειά που κυκλοφορήσαμε τον Φεβρουάριο (με τίτλο "Βραδύτητα")...ελεύθερα σχολιάστε ή απλά ακούστε...κάθε παρατήρηση είναι και ένα λιθαράκι ώστε να γίνουμε καλύτεροι ή απλά να πάρουμε ευχαρίστηση από ένα θετικό σας σχόλιο...Enjoy and STAY ROCK!

 

MG_3317.jpg

EmmonoGrizo_Lava.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας ευχαριστήσω λέγοντας ότι είστε μια πολύ καλή μπάντα με εξαιρετικό ήχο, πολύ καλούς μουσικούς εκτελεστές, ενδιαφέροντα μουσικά σημεία, αλλά θα σας στενοχωρήσω παρατηρώντας ότι ενω ο τραγουδιστής είναι σωστός, η μελωδική γραμμή του τραγουδιού είναι κάτω από αδιάφορη. Επίσης ο στίχος δεν μου έδωσε αυτό το "ρέον" που χαρακτηρίζει ένα σπουδαίο τραγουδι και το κάνει να ξεχωρίζει από το αδιάφορο. Να υποθέσω ότι κάνατε πρώτα τη μουσική (εννοώντας τα όργανα) και μετά βάλατε τα λοιπά (φωνή, μελωδία, στίχο);

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε αρκετά και ο στίχος. Στο 3:20 μεγάλη χαμένη ευκαιρία για διαφορετική προσέγγιση και αν μου επιτρέπεται κάτι γενικό. Μην επαφίεστε πάντα σε ότι σας βγαίνει εύκολα. Όπως θα ανακαλύψετε σε μελλοντικές ακροάσεις, παλιώνει γρήγορα.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας ευχαριστήσω λέγοντας ότι είστε μια πολύ καλή μπάντα με εξαιρετικό ήχο, πολύ καλούς μουσικούς εκτελεστές, ενδιαφέροντα μουσικά σημεία, αλλά θα σας στενοχωρήσω παρατηρώντας ότι ενω ο τραγουδιστής είναι σωστός, η μελωδική γραμμή του τραγουδιού είναι κάτω από αδιάφορη. Επίσης ο στίχος δεν μου έδωσε αυτό το "ρέον" που χαρακτηρίζει ένα σπουδαίο τραγουδι και το κάνει να ξεχωρίζει από το αδιάφορο. Να υποθέσω ότι κάνατε πρώτα τη μουσική (εννοώντας τα όργανα) και μετά βάλατε τα λοιπά (φωνή, μελωδία, στίχο);

 

Γεια χαρά Νέστωρ...δεν με πειράζει που σου φαίνεται αδιάφορη η μελωδική γραμμή (εκτός αν εννοείς και το τραγούδι στο σύνολό του, οπότε δεν θα ήταν και το πιο ευχάριστο  ;D) γιατί ούτε και μένα με ενθουσιάζει...νομίζω ότι το κομμάτι πέρασε στο cd γιατί έχει μια συγκεκριμένη ατμόσφαιρα (σκοτεινή) και ίσως ήθελε ακόμη πιο αδιάφορη μελωδία για να επικρατήσει ακόμη περισσότερο αυτό...who knows? H μουσική, αν θυμάμαι καλά, προήλθε από jam και μπήκαν μετά οι στίχοι.

Σε ευχαριστώ πολύ για την κριτική και τα καλά που ανέφερες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε αρκετά και ο στίχος. Στο 3:20 μεγάλη χαμένη ευκαιρία για διαφορετική προσέγγιση και αν μου επιτρέπεται κάτι γενικό. Μην επαφίεστε πάντα σε ότι σας βγαίνει εύκολα. Όπως θα ανακαλύψετε σε μελλοντικές ακροάσεις, παλιώνει γρήγορα.

 

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά η συγκεκριμένη μπάντα δεν θέλει (και δεν μπορεί ίσως?) να μπαίνει στα χωράφια του διαφορετικού, του σώνει και καλά προοδευτικού κλπ...μας αρέσει να παίζουμε απλά και με ενέργεια...όντως στο συγκεκριμένο κομμάτι, ίσως μας "έπαιρνε" να πειραματιστούμε...και μένα μου λείπει πολλές φορές το κάτι παραπάνω....αλλά, από την άλλη, υπάρχει και η λεγόμενη αίσθηση του ανολοκλήρωτου...που ενώ σου λέει πως το κομμάτι ήθελε άλλα πράγματα, σαν μαζοχιστής ξαναπάς και το ακούς και το ξανακούς κλπ...να είσαι βέβαιος πως τις μελλοντικές ακροάσεις τις έχω κάνει ήδη.. ;D ;D....το να παλιώσει κάτι, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά είναι πολύ δύσκολο γιατί υπάρχει η ...αδυσώπητη επιθυμία, ότι βγαίνει από τα χέρια μου να είναι τσεκαρισμένο ότι θα κρατήσει για πολλά χρόνια φρέσκο (στα αυτιά μου βεβαίως αναφέρομαι και εύχομαι ότι θα ισχύει και για όποιον ακούει τραγούδια μας), εξ ου και το όνομα του στούντιο (Timeless Recording) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κομμάτι μπαίνει υπέροχα με ωραία τύμπανα-μπάσο και μετά έρχεται η κλασική αθάνατη singlecoiliιλα που ξεχωρίζει! Το κομμάτι φαίνεται ότι έχει βγεί μέσα απο τζαμ. Έχει πολύ ωραία παραγωγή και η φωνητική μελωδία αν και όχι τίποτα το ιδιαίτερο ταιριάζει στο ύφος του κομματιού.Ως λάτρης του ελληνικού ροκ (μαζί με 1002 άλλα) μπορώ να πω ότι μου αρέσει και θα ήθελα το δίσκο σας στη δισκοθήκη μου. Που θα το βρώ?

 

ΥΓ Πολή ωραία φωτογραφία παίδες!!!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κομμάτι μπαίνει υπέροχα με ωραία τύμπανα-μπάσο και μετά έρχεται η κλασική αθάνατη singlecoiliιλα που ξεχωρίζει! Το κομμάτι φαίνεται ότι έχει βγεί μέσα απο τζαμ. Έχει πολύ ωραία παραγωγή και η φωνητική μελωδία αν και όχι τίποτα το ιδιαίτερο ταιριάζει στο ύφος του κομματιού.Ως λάτρης του ελληνικού ροκ (μαζί με 1002 άλλα) μπορώ να πω ότι μου αρέσει και θα ήθελα το δίσκο σας στη δισκοθήκη μου. Που θα το βρώ?

 

ΥΓ Πολή ωραία φωτογραφία παίδες!!!

 

 

Φίλε degdekis σε ευχαριστώ πολύ!! Δυστυχώς δεν έχουμε εταιρεία διανομής, οπότε μέσω ..προσωπικής επαφής μπορώ να σου το στείλω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρεσαν σχεδον ολα...

 

τον ηχο τον χαρακτηριζω οαση στην ερημο για την χωρα μας!!!

 

ηχητικα και συνθετικα πιστευω ειναι στα ιδια επιπεδα με μπαντες του εξωτερικου που παιζουν στο ιδιο στυλ...ισως η μποτα την ηθελα να εχει παραπανω pressence...γενικα στον ηχο το εχετε διοτι εχω ακουσει και αλλα κομματια σας!!

 

τα παραπανω σχολια ειναι η γνωμη καποιου που ασχολειται με μουσικη και ακουσε το κομματι σας...

 

το τελευταιο σχολιο ειναι η πλευρα του απλου ακροατη....

 

η μελωδια και εμενα δε με τραβηξε οσο με τραβηξε η μουσικη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρεσαν σχεδον ολα...

 

τον ηχο τον χαρακτηριζω οαση στην ερημο για την χωρα μας!!!

 

ηχητικα και συνθετικα πιστευω ειναι στα ιδια επιπεδα με μπαντες του εξωτερικου που παιζουν στο ιδιο στυλ...ισως η μποτα την ηθελα να εχει παραπανω pressence...γενικα στον ηχο το εχετε διοτι εχω ακουσει και αλλα κομματια σας!!

 

τα παραπανω σχολια ειναι η γνωμη καποιου που ασχολειται με μουσικη και ακουσε το κομματι σας...

 

το τελευταιο σχολιο ειναι η πλευρα του απλου ακροατη....

 

η μελωδια και εμενα δε με τραβηξε οσο με τραβηξε η μουσικη

 

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!! Η μπότα είναι 24άρα και κάνει λίγο σε 70's όγκο μου φαίνεται, αλλά μου πήγαινε και με το κομμάτι που δεν θα έλεγα ότι κινείται σε μοντέρνα μοτίβα. ;D...η μελωδία της φωνής φαίνεται τελικά ότι σας αφαιρεί πόντους από το κομμάτι...next time ίσως προκύψει κάτι καλύτερο. Ξανά ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα haryy αν και δεν σας εχω δει live (δεν αξιωθηκα ακομα) η ενεργεια που εκπεμπετε ειναι εμφανης (δεν χρειαζεται να το γραψω).Το κομματι παικτικα και εν μερει απο υφος με παραπεμπει στους HUMBLE PIE του συγχωρεμενου Steve Marriot .Οχι δεν εισαστε αντιγραφη αλλα εκει μου φερνετε τις μνημες ( στην φαση που ειχαν και τον Peter Frampton )

Eιναι αληθεια οτι εχετε κατι το ιδιαιτερο σαν μπαντα και κρατηστε το οσο μπορειτε,Αλλα θα συμφωνησω με τον  Nestora για την μελωδικη γραμμη της φωνης .Η γνωμη μου ειναι να το ξανακανετε γιατι ετσι ενα βαρβατο ροκ κομματι παει χαμενο.Καλη συνεχεια και πιστευω να τα πουμε συντομα απο κοντα. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου