Προς το περιεχόμενο

Πως θα αποφύγω τον θόρυβο σε High Gain καταστάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλησπέρα παιδιά!Πριν μερικές μέρες πήρα έναν Blackstar HT-5R,όσο έπαιζα σε εντάσεις δωματίου δεν είχα κανένα πρόβλημα,ίσα ίσα είχα μείνει απόλυτα ικανοποιημένος.Χθες όμως έκανα πρόβα με τη μπάντα μου και είδα ότι σε High Gain καταστάσεις βουίζει του κερατά (παίζω με μια Schecter Hellraiser C-1).Χρήμα δεν υπάρχει ούτε για αστείο και το μόνο που διαθέτω είναι ένα POD XT.Μήπως μπορώ μέσω αυτού να φτιάξω ένα Noise Gate?Αν ναι,πώς?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δοκίμασε το εξής: Χαμήλωσε το gain του ενισχυτή...δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις θέμα...έχω παίξει με άπειρους high gain ενισχυτές και τη σειρά της blackstar και δεν είχα προβλημα. Το gain είναι υπεραρκετο για τριγαμοσταυρέιτορ απο το ....5. Μην το βάλεις παραπάνω.

Δεν σου κάνει? Χαμήλωσε και άλλο gain.

Δεν σου κάνει? Χαμήλωσε το volume της κιθάρας σου λίγο, τόσο ώστε να μην ουρλιάζει η κιθάρα. Επιπρόσθετα, αν σου ουρλιάζει απλά σε σημεία που δεν παίζεις, παυσεις κτλπ, δοκίμασε κάτι που εμένα με έχει σώσει εδώ και 10 χρόνια. Volume pedal για να κλείνεις τον ήχο σου στις παύσεις σου.

 

Είμαι αντίθετος στο noiz gate γιατί όπως έχω πει χιλλιάδες φορές, προσωπικά με ενοχλεί ο τρόπος που "κόβει" το τρισαγαπημένο ιερό δισκοπότηρο της ηλεκτρικής κιθάρας (κατεμε) που λέγεται sustain...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δοκίμασε το εξής: Χαμήλωσε το gain του ενισχυτή...δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις θέμα...έχω παίξει με άπειρους high gain ενισχυτές και τη σειρά της blackstar και δεν είχα προβλημα. Το gain είναι υπεραρκετο για τριγαμοσταυρέιτορ απο το ....5. Μην το βάλεις παραπάνω.

Δεν σου κάνει? Χαμήλωσε και άλλο gain.

Δεν σου κάνει? Χαμήλωσε το volume της κιθάρας σου λίγο, τόσο ώστε να μην ουρλιάζει η κιθάρα. Επιπρόσθετα, αν σου ουρλιάζει απλά σε σημεία που δεν παίζεις, παυσεις κτλπ, δοκίμασε κάτι που εμένα με έχει σώσει εδώ και 10 χρόνια. Volume pedal για να κλείνεις τον ήχο σου στις παύσεις σου.

 

Είμαι αντίθετος στο noiz gate γιατί όπως έχω πει χιλλιάδες φορές, προσωπικά με ενοχλεί ο τρόπος που "κόβει" το τρισαγαπημένο ιερό δισκοπότηρο της ηλεκτρικής κιθάρας (κατεμε) που λέγεται sustain...

Θα δοκιμάσω όλα όσα λες και λογικά δε θα χρειαστεί ούτε το volume pedal.Με τις προτάσεις σου δε θα χάσω σε ήχο και θα κερδίσω από την άποψη ότι δε θα έχω αυτό το βουητό!Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koίταξε να δεις...ειλικρινά θεώρώ ότι μπορούμε να παίξουμε μουσική καλή με καλό ήχο με μία κιθάρα και έναν ενισχυτή. Καλό είναι να μάθουμε πρώτα καλά τη κιθάρα μας, τί κάνει το tone, τι ήχο βγάζει με το volume σε ΚΑΘΕ θέση, και μετά να πιάσουμε τον ενισχυτή μας. Ειδικά ο ενισχυτής σου έχει άπειρα ηχοχρώματα με το gain και το isf. Εκμεταλλεύσου τα στο έπακρο. Σιγουρα μπορείς να ελέγξεις τον μικροφωνισμό απο τη κιθάρα σου χωρίς τίποτε άλλο, παρά το volume της κίθάρας, και τη στάση του σώματός σου απέναντι στον ενισχυτή και τη κιθάρα (βασικό). Εγώ τραγουδάω, παίζω, παλέυω με πεταλιέρα και volume pedal και πάλι μόλις πάει λίγο να τσιμπίσει κόβω λίγο απο τη κιθάρα και τελειώνει το θέμα. Για να μην του αφήσεις όμως κανένα περιθώριο έχε στο νού σου ότι το gain δεν πρέπει να είναι στο 8 στο 9 ή στο 10...στα λέω γιατί τα έχω δει αυτά να συμβαίνουν...και αν θελήσεις επίτηδες να μικροφωνήσεις κάποια στιγμη, γύρνα προς το μεγάφωνο και "παίξε" πάλι με τη γωνία μεταξύ των μαγνητών και του μεγάφωνου, και της μεταξύς του απόστασης, κάτι που το ξεχνάς οριστικά σε περίπτωση που μπλέξεις με αυτά τα διαβολεμένα μηχανάκια που σου κόβουν μεν θόρυβο αλλά και σαστέιν όταν το θες. Αυτά, ελπίζω να μη σε κούρασα (πολύ). Εισαι blackstarικος και σε πάω!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Koίταξε να δεις...ειλικρινά θεώρώ ότι μπορούμε να παίξουμε μουσική καλή με καλό ήχο με μία κιθάρα και έναν ενισχυτή. Καλό είναι να μάθουμε πρώτα καλά τη κιθάρα μας, τί κάνει το tone, τι ήχο βγάζει με το volume σε ΚΑΘΕ θέση, και μετά να πιάσουμε τον ενισχυτή μας. Ειδικά ο ενισχυτής σου έχει άπειρα ηχοχρώματα με το gain και το isf. Εκμεταλλεύσου τα στο έπακρο. Σιγουρα μπορείς να ελέγξεις τον μικροφωνισμό απο τη κιθάρα σου χωρίς τίποτε άλλο, παρά το volume της κίθάρας, και τη στάση του σώματός σου απέναντι στον ενισχυτή και τη κιθάρα (βασικό). Εγώ τραγουδάω, παίζω, παλέυω με πεταλιέρα και volume pedal και πάλι μόλις πάει λίγο να τσιμπίσει κόβω λίγο απο τη κιθάρα και τελειώνει το θέμα. Για να μην του αφήσεις όμως κανένα περιθώριο έχε στο νού σου ότι το gain δεν πρέπει να είναι στο 8 στο 9 ή στο 10...στα λέω γιατί τα έχω δει αυτά να συμβαίνουν...και αν θελήσεις επίτηδες να μικροφωνήσεις κάποια στιγμη, γύρνα προς το μεγάφωνο και "παίξε" πάλι με τη γωνία μεταξύ των μαγνητών και του μεγάφωνου, και της μεταξύς του απόστασης, κάτι που το ξεχνάς οριστικά σε περίπτωση που μπλέξεις με αυτά τα διαβολεμένα μηχανάκια που σου κόβουν μεν θόρυβο αλλά και σαστέιν όταν το θες. Αυτά, ελπίζω να μη σε κούρασα (πολύ). Εισαι blackstarικος και σε πάω!

Σιγά μη με κούρασες!!Δε χορταίνω να ακούω τέτοιες γνώσεις,ώστε να μαθαίνω κι εγώ σιγά σιγά!!Η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά ασχολούμαι τόσο ενδελεχώς γιατί προέκυψαν μερικά lives!Θα κοιτάξω λεπτομερώς τις συμβουλές σου! *Αγαπάμε Blackstar γιατί το ''the sound in your head'' ισχύει 100%,είτε με τον 1w,είτε με τον 100w!  ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δεν έχω σχέση με blackstar ούτε με pod αλλά θα συμφωνίσω με τον φίλο που σου έγραψε.

 

Δηλ. όσο το δυνατόν να αποφύγεις τον N,G και μένα βουίζει λίγο(tonelab Le)και άμα κάνω παύσεις το χαμηλώνω από το volume pedal και τελείωσε.

 

Χαμίλωσε τα Gain από ένα σημείο και μετά είναι και περιτά αλλά και σου "σαπίζουν" τον ήχο ακόμα και σαπίλες αν παίζεις,αν γουστάρεις όγκο δοκίμασε να δώσεις λίγο μπάσο παραπάνω παρά gain.

 

Θα σου δώσει όγκο και χωρίς πολλά τσσσσ,τζζζζ.

 

Βέβαια δεν λέμε να τα χαμηλώσεις τελείως αλλά πειραματίσου και πιστεύω κάτι θα καταφέρεις.

 

Καλή ευκολία  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλε δεν έχω σχέση με blackstar ούτε με pod αλλά θα συμφωνίσω με τον φίλο που σου έγραψε.

 

Δηλ. όσο το δυνατόν να αποφύγεις τον N,G και μένα βουίζει λίγο(tonelab Le)και άμα κάνω παύσεις το χαμηλώνω από το volume pedal και τελείωσε.

 

Χαμίλωσε τα Gain από ένα σημείο και μετά είναι και περιτά αλλά και σου "σαπίζουν" τον ήχο ακόμα και σαπίλες αν παίζεις,αν γουστάρεις όγκο δοκίμασε να δώσεις λίγο μπάσο παραπάνω παρά gain.

 

Θα σου δώσει όγκο και χωρίς πολλά τσσσσ,τζζζζ.

 

Βέβαια δεν λέμε να τα χαμηλώσεις τελείως αλλά πειραματίσου και πιστεύω κάτι θα καταφέρεις.

 

Καλή ευκολία  ;)

Όχι δεν παίζω σαπίλες!  ;D Από hard rock μέχρι power metal το πιο βαρύ!  :P Θα πειραματιστώ όσο πάει και θα ''καταθέσω'' τις εμπειρίες μου!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν παίζω σαπίλες!  ;D Από hard rock μέχρι power metal το πιο βαρύ!  :P Θα πειραματιστώ όσο πάει και θα ''καταθέσω'' τις εμπειρίες μου!

 

Και γω γουστάρω να έχω πλούσιο gain πολύ παλιά τα έβαζα όλα στην τσίτα και το αποτέλεσμα? :P

 

Τελικά χρειαζόταν gain δεν λέω,αλλά πολύ λιγότερο και ρέγουλα από το EQ για να υπάρχει πλoύσιο gain αλλά ταυτόχρονα και "κυριλέ" να το πω,δηλαδή να το γουστάρω και όχι να μου κουράζει τα αυτιά,δεν ξέρω αν το εξήγισα καλά.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και γω γουστάρω να έχω πλούσιο gain πολύ παλιά τα έβαζα όλα στην τσίτα και το αποτέλεσμα? :P

 

Τελικά χρειαζόταν gain δεν λέω αλλά πολύ λιγότερο και ρέγουλα από το EQ για να υπάρχει πολύσιο gain αλλά ταυτόχρονα και "κυριλέ" να το πω,δηλαδή να το γουστάρω και όχι να μου κουράζει τα αυτιά,δεν ξέρω αν το εξήγισα καλά.

Πολύ καλά τα λες!!  ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου