Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή-επιλογή footswitch για πολυεφέ yamaha


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα μια βοήθεια για την κατασκευή ενός footswitch για ένα παλιό πολυεφέ που έχω και από το οποίο θέλω να παίρνω delay (ή reverb), flanger (ή chorus), ίσως και το equalizer. Ιδανικά αυτό γίνεται με πεταλιέρα της yamaha (midi input) η οποία βρίσκεται κατά καιρούς μεταχειρισμένη στο ebay αλλά κοστίζει αρκετά και δεν μου χρειάζονται όλες οι δυνατότητές της.

Αυτό που θέλω είναι να μπορώ να κάνω εναλλαγές μεταξύ 2 προγραμμάτων στα οποία θα έχω στο ένα μόνο delay (ή reverb) και στο άλλο μόνο flanger (ή chorus).

Η παραπάνω δυνατότητα μου δίνεται τοποθετώντας ένα πετάλι sustain για αρμόνια (yamaha fc5) με καρφί 6,3 ώστε να εναλλάσσομαι μεταξύ των 2 προγραμμάτων, και άλλο ένα ίδιο για bypass. Κοστίζουν όμως 30-40Ε 2 τέτοια.

 

Δοκίμασα με το πετάλι του marshall και λειτούργησε και στις 2 περιπτώσεις αλλά έπρεπε να πατάω 2 φορές το διακόπτη για να γίνεται η αλλαγή.

 

Τι τύπου διακόπτες να αγοράσω για να γίνεται η αλλαγή με ένα μόνο πάτημα?

Σε ξένο φορουμ βρήκα τους όρους lached-unlached, με το 2ο να είναι αυτό που χρειάζομαι αλλά δεν βρήκα σκέτο διακόπτη τέτοιου τύπου για να υλοποιήσω την κατασκευή.

 

http://acapella.harmony-central.com/showthread.php?2758914-Yamaha-FX500-Footswitch

(τελευταίο ποστ)

 

Μήπως λέγονται αλλιώς στο εμπόριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...πετάλι sustain για αρμόνια...

Unlatch type.

 

Κοστίζουν όμως 30-40Ε 2 τέτοια.

Τόσο περίπου κοστίζουν, μπορεί και παραπάνω.

 

Δοκίμασα με το πετάλι του marshall και λειτούργησε και στις 2 περιπτώσεις αλλά έπρεπε να πατάω 2 φορές το διακόπτη για να γίνεται η αλλαγή.

Το πετάλι ήταν Latch type.

 

Τι τύπου διακόπτες να αγοράσω για να γίνεται η αλλαγή με ένα μόνο πάτημα?

Απλό διακόπτη "momentary". Καλό είναι επίσης να γνωρίζεις μία λεπτομέρεια, εάν είναι press open ή press close.

 

Μήπως λέγονται αλλιώς στο εμπόριο?

Momentary ίσως;;;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, από το πρωί ασχολούμαι με αυτό και μετά το ψάξιμο κατέληξα στα εξής:

 

Momentary switch είναι όλοι αυτοί οι διακόπτες. Από εκεί και πέρα:

 

Lached (ή Laching) ή normaly open ή ΟΝ-ΟΝ ή N/O

Unlached (ή Unlaching) ή normaly closed ή OFF-ON ή N/C

 

Παραπέρα χωρίζονται σε SPST, DPST, DPDT ανάλογα με τη συνδεσμολογία.

Στην περίπτωσή μου αρκεί ένα απλό SPST

 

Οι επιλογές είναι:

 

1. Ολοκληρωμένη λύση με επιλογή N/C ή N/O:

http://www.ebay.com/itm/250843031063?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#ht_1846wt_1037

 

ή

 

2. Διακόπτης N/C

http://www.ebay.com/itm/300562723167?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#ht_3024wt_1037

 

Η διαφορά μεταξύ NC και NO στην περίπτωση αυτή είναι ότι ο πρώτος ενεργοποιείται-απενεργοποιείται με το πάτημα ενώ ο άλλος μένει ενεργοποιημένος όσο διαρκεί το πάτημα, π.χ. για tap tempo σε delay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου