Προς το περιεχόμενο

Φέρτε μου ένα γιουκαλίλι!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, θα ήθελα να με πληροφορήσετε για πιθανά μέρη (στην Ελλάδα) όπου θα μπορούσα να βρω ένα γιουκαλίλι σαν αυτό.

Σημειωτέον, ψάχνω κάτι φτηνό γιατί έχω δει και κάτι γιουκαλίλια Ovation και Johnson που κάνουν 200+ ευρώ τα οποία απλούστατα δεν έχω! Απλά σκέφτομαι ότι είναι κρίμα να δώσω το 50% της τιμής για μεταφορικά απ' έξω γι' αυτό και θέλω κάτι από Ελλάδα.

 

Αν δεν καταφέρω να βρω εδώ βέβαια, θα αναγκαστώ να αγοράσω από τα γνωστά μέρη αλλά λέω μήπως και βρω τίποτα. Thanks everyone! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ καλό! :) :) :) :) :) :) :) :) :)

 

Ο τύπος είναι γαμάτος και μόλις κατέληξα ότι τελικά το ukulele όπως το λένε οι φίλοι μας οι foreigners έχει πολύ όμορφο ήχο. Τώρα θέλω σίγουρα ένα... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό! :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Ο τύπος είναι γαμάτος και μόλις κατέληξα ότι τελικά το ukulele όπως το λένε οι φίλοι μας οι foreigners έχει πολύ όμορφο ήχο. Τώρα θέλω σίγουρα ένα... 8)

Θελω κι εγω ενα..Φοβερος ο τυπος.

Και μετα μιλαμε για shredding και παπαρολογιες...Απλος,λιτος και ωραιος.

Μπραβο το παλληκαρι.4-χορδο ειναι αν ειδα καλα?Νομιζα ειναι 6-χορδο...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγες πληροφορίες για αυτό το όργανο λοιπόν...

 

Γιουκουλέλι ή γιουκαλίλι

 

Μουσικό τετράχορδο όργανο, παρόμοιο με την κιθάρα. Το γιουκαλέλι είναι ιδιαίτερα διαδεδομένο στα νησιά της Χαβάης όπου είναι περισσότερο γνωστό ως χαβανέζικη κιθάρα. Πορτογαλικής προέλευσης, έγινε γνωστό στα νησιά αυτά στο τέλος του 19ου αι. ως παραλλαγή της πορτογαλικής κιθάρας (machete), και έχει ηχείο στρογγυλωπό με μακριά λαβή. To γιουκαλέλι διακρίνεται για τη γλυκύτητα του ήχου του, που είναι ιδιαίτερα υποβλητικός, για την έκταση των αρμονικών φθόγγων και για την απαλότητα του πορταμέντο, τη δυνατότητα δηλαδή μετάβασης από τον έναν φθόγγο στον άλλο με γλίστρημα του δάχτυλου πάνω στη χορδή.

ww.manpas.musicheaven.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν' date=' θα ήθελα να με πληροφορήσετε για πιθανά μέρη (στην Ελλάδα) όπου θα μπορούσα να βρω ένα γιουκαλίλι σαν αυτό.

Σημειωτέον, ψάχνω κάτι φτηνό γιατί έχω δει και κάτι γιουκαλίλια Ovation και Johnson που κάνουν 200+ ευρώ τα οποία απλούστατα δεν έχω! Απλά σκέφτομαι ότι είναι κρίμα να δώσω το 50% της τιμής για μεταφορικά απ' έξω γι' αυτό και θέλω κάτι από Ελλάδα.

 

Αν δεν καταφέρω να βρω εδώ βέβαια, θα αναγκαστώ να αγοράσω από τα γνωστά μέρη αλλά λέω μήπως και βρω τίποτα. Thanks everyone! :wink:

 

Και γιατί δεν το παραγγέλνεις από το thomann?Είναι φθηνό.49 ευρώ + έξοδα μεταφοράς θα σου βγει γύρω στα 70-75 ευρώ!

 

Επίσης μια πολύ καλή λύση είναι αυτή από το bon studio

 

 

JHS VUK10N new%20FILE-4%20music2006_27595_image024.gif Γιουκαλίλι. 18,50 ¤

JHS VUK20N new%20FILE-4%20music2006_27595_image026.gif Γιουκαλίλι xρώμα φυσικό. 40,00 ¤

ww.manpas.musicheaven.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψιλοάσχετο' date=' αλλά αυτό το έχεις δει?

http://video.google.com/videoplay?docid=1352016870638076087[/quote']

 

Τρομερό το τυπάκι... και να σκεφτείς ότι δεν έχει και Waves :) :) :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου