Προς το περιεχόμενο

Φέρτε μου ένα γιουκαλίλι!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γιατί δεν το παραγγέλνεις από το thomann?Είναι φθηνό.49 ευρώ + έξοδα μεταφοράς θα σου βγει γύρω στα 70-75 ευρώ!

 

Όπως είπα αν δεν βρεθεί λύση' date=' εκεί θα καταλήξω. Αν έκανε 150 ευρώ δεν θα σκεφτόμουν τα μεταφορικά, τώρα που δεν κάνει ούτε 50 τα λυπάμαι.

 

Επίσης μια πολύ καλή λύση είναι αυτή από το bon studio

 

 

JHS VUK10N new%20FILE-4%20music2006_27595_image024.gif Γιουκαλίλι. 18,50 ¤

JHS VUK20N new%20FILE-4%20music2006_27595_image026.gif Γιουκαλίλι xρώμα φυσικό. 40,00 ¤

 

Πολύ καλή φάση, ίσως να βρέθηκε η λύση. Thanks man... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Sorry για το λίγο off-topic, αλλά ενδιαφέρομαι έντονα αυτόν τον καιρό για ένα μαντολίνο και μια που πιάσαμε κουβέντα για έγχορδα που δεν είναι κιθάρες/μπάσσα ρωτάω κι εγώ.

 

Έχω βρει αυτό εδώ: http://www.musik-produktiv.de/shop2/shop04.asp/artnr/18001011/sid/!18121995/quelle/listen

 

Θέλω πληροφορίες από όποιον γνωρίζει όχι μόνο για το συγκεκριμένα αλλά και γενικά το όργανο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το λίγο off-topic' date=' αλλά ενδιαφέρομαι έντονα αυτόν τον καιρό για ένα μαντολίνο και μια που πιάσαμε κουβέντα για έγχορδα που δεν είναι κιθάρες/μπάσσα ρωτάω κι εγώ.

 

Έχω βρει αυτό εδώ: http://www.musik-produktiv.de/shop2/shop04.asp/artnr/18001011/sid/!18121995/quelle/listen

 

Θέλω πληροφορίες από όποιον γνωρίζει όχι μόνο για το συγκεκριμένα αλλά και γενικά το όργανο αυτό.[/quote']

 

Το μαντολίνο είναι τετράχορδο και έχει Μι,Λα,Ρε,Σολ

 

Έτσι για την ιστορία...

Όργανο ευρωπαϊκής καταγωγής, συναντάται σε όλα τα παράλια της Μεσογείου. Παίζεται σχεδόν σε όλη την Κρήτη και είναι ευρύτερα γνωστό στους κατοίκους της. Η εμφάνιση του χρονολογείται από την εποχή της Ενετοκρατίας στο νησί. Είχε μεγάλη απήχηση στους κατοίκους, χρησιμοποιούνταν με διάφορες παραλλαγές (π.χ. μαντόλα), ως όργανο συνοδείας της λύρας, του βιολιού αλλά και του λαούτου. Σε συζητήσεις του ο Στέλιος Φουσταλιεράκης έχει αναφέρει ότι το μαντολίνο και το μπουλγαρί ήταν οι συνοδοί της λύρας στις αρχές του 20ου αιώνα στην πόλη του Ρέθυμνου. Υπάρχουν επίσης αναφορές ότι το μαντολίνο ήταν το κατ εξοχήν "γυναικείο" μουσικό όργανο καθώς ήταν το μοναδικό που έπαιζαν οι γυναίκες του νησιού.

 

Tώρα πια υπάρχουν πολλά είδη μαντολίνου.Ηλεκτρικά,ακουστικά κ.ό.κ

Πολύ καλά μαντολίνα είναι αυτά της Gibson.

Αν ψάξεις σε διαφορα μουσικά sites όπως Μουσικόραμα,Βon studio,Thomann κ.ά θα βρεις πολύ καλές προσφορές

 

 

:wink:

ww.manpas.musicheaven.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, μιας και μάθαμε για το κούρδισμα του μαντολίνου, μήπως ξέρουμε και το κούρδισμα για το γιουκαλίλι; Είδα διάφορα περί κουρδίσματος στη Wiki αλλά περισσότερο μπερδεύτηκα παρά κατατοπίστηκα...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά!!!

(Γιουκαλίλι.)

-Λα, Μι, Ντο, Σολ

-Εναλλακτικά: Σι, Φα δίεση, Ρε, Λα

-Βαρύτονο γιουκαλίλι: Μι, Σι, Σολ, Ρε

 

 

:wink:

ww.manpas.musicheaven.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ukalele είναι εκπληκτικό όργανο!! Ειδικά αν το χρησιμοποιήσεις για να προσθέσεις backing rhythm σε ένα ακουστικό κομμάτι δίνει απίστευτο texture στο κομμάτι. Χαρακτηριστικά μπορείτε να ακούσετε το "Strawberry Wine" του Ryan Adams, όπου σε κάποιες στροφές έχουν προσθέσει κι ένα ukalele από πίσω, και το αποτέλεσμα είναι πανέμορφο. Ωραίο και το βιντεάκι, πολύ κλασσικό :)

 

Για μαντολίνο τώρα: γιατί να παραγγείλει κάποιος απ'έξω; Νομίζω αρκετοί στην Ελλάδα κατασκευάζουν πολύ καλά. Δυστυχώς δεν ξέρω κάτι αντίστοιχο για ukalele, αν και κάποιος μου είχε πει το official site του τύπου που φτιάχνει τα ukalele του παιδιού που παίζει στο παραπάνω video. Θεωρείται ένας από τους καλύτερους luthiers στον κόσμο για ukalele (ο τύπος στο video είναι ούτως ή άλλως ο πιο γνωστός ukalelοπαίχτης στον κόσμο :)), αλλά θα πρέπει να διαθέσετε μια 500ριά ¤...... Πάντως εγώ για να είμαι ειλικρινής δε θα έπαιρνα κάτι με 50¤. Κράτα λίγα ακόμα και πάρε κανένα της προκοπής, με 150 ξέρω γω, γιατί αυτό φοβάμαι πως θα είναι απλά για διακόσμιση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες πού θα βρω χορδές για γιουκαλίλι? Μου έκαναν οι φίλοι μου ένα τέτοιο δώρο στα γενέθλια μου κι έψαχνα πληροφορίες αλλά δεν έβρισκα πουθενά (δεν ήξερα καν ότι λεγόταν γιουκαλίλι). Οι χορδές που είχε επάνω ήταν σαν χορδές κλασσικής μόνο που η 4η ήταν ίδια με την 1η. Λέτε να πάρω χορδές κλασσικής και να τις βάλω?

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το λίγο off-topic' date=' αλλά ενδιαφέρομαι έντονα αυτόν τον καιρό για ένα μαντολίνο και μια που πιάσαμε κουβέντα για έγχορδα που δεν είναι κιθάρες/μπάσσα ρωτάω κι εγώ.

 

Έχω βρει αυτό εδώ: http://www.musik-produktiv.de/shop2/shop04.asp/artnr/18001011/sid/!18121995/quelle/listen

 

Θέλω πληροφορίες από όποιον γνωρίζει όχι μόνο για το συγκεκριμένα αλλά και γενικά το όργανο αυτό.[/quote']

 

Δεν έχω πληροφορίες για το όργανο,αλλά ψήνομαι κι εγώ για ένα.Όταν έψχνα για ακουστική είχα περάσει από τον Κουρμπή και είχε πάρει το μάτι μου ένα παρόμοιο με το Fender που σου αρέσει,αλλά Stanford.Αν θυμάμαι καλά ήταν και φτηνότερο και έδειχνε πολύ ποιοτικό(εμφανισιακά λέω,δεν το έπαιξα)

 

Πέτυχα και αυτό το φοβερό ψάχνοντας στο νετ :lol: :lol:

epiphone_mandobird_8string_pimx_179613.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου