Προς το περιεχόμενο

fender vs gibson



Προτεινόμενες αναρτήσεις

SF το best value for money το έχω-ουμε ήδη.... Classic Vibe 50's Tele.... Οργανάρα απίστευτη και δεν μπορώ να το πιστέψω αλλά ΝΑΙ ρε φίλε έχει και μαγνητάρες η άτιμη.... Οπότε...

 

Για τις Roadworn δεν έχω άποψη... Για τις 2 στάνταρ, έχω και την κατέθεσα...  ;) ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

H δικιά μου αίσθηση ήταν ότι η 7ender είχε μεγαλύτερο κύκλο εργασιών. Τα στοιχεία που έδωσε ο SF το επιβεβαίωσαν! Εξάλλου είπα ότι είχα διαίσθηση και μόνο...

 

Επίσης, δεν μπορώ να πω πια θεωρώ καλύτερη κιθάρα ( έχοντας παίξει με Tele , Strat και Les Paul...). Είναι πολύ διαφορετικές με τα καλά και τα άσχημά τους η καθεμία... Μελλοντικά υποψιάζομαι ήδη ότι θα κολλήσω με 335 αλλά περί ορέξεως...

 

Αυτό όμως που μπορώ να πω με βεβαιότητα για τα 2 standard μοντέλα των δύο εταιριώνε, American Standard Stratocaster από την μία γύρω στο χιλιάρικο και USA Les Paul Standard από την άλλη γύρω στα 2 χιλιάρικα, είναι ότι.....

 

τουρου του τούν .... (σάλπιγγες κλπ κλπ)

 

Η Les Paul είναι μακράν καλύτερη κατασκευαστικά και σαφώς πιο τίμιο όργανο... Στην Strat έχω κάνει αρκετές after market βελτιώσεις για να παίξει και να σκουστεί (τηρουμένων των δυνατοτήτων της) όπως θέλω...

 

Αντίθετα η Les Paul είναι στημένη και παίζει εξαιρετικά από το πρώτο δευτερόλεπτο... Και όταν λέω στημένη ΔΕΝ εννοώ set up, αν είναι δυνατόν δηλαδή...  ;) ;)

 

Συμφωνώ σε όλα (μα σε ΟΛΑ ΟΜΩΣ) με τον προλαλήσαντα...και συμπληρώνω πως αν θέλουμε να είμαστε ολοκληρωμένοι κιθαρίστες πρέπει να έχουμε τις εξής κιθάρες απο μια (τυχαία σειρά) : Les Paul, SG, Tele, Strat...

 

Edit: Για τις Classic Vibe 50's Tele τα είπαμε...τυχεροί όσοι τη προλάβαμε.....τώρα ήρθε η ώρα να δούμε αν η αντίστοιχη στρατ είναι το ίδιο best value for money...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα (μα σε ΟΛΑ ΟΜΩΣ) με τον προλαλήσαντα...και συμπληρώνω πως αν θέλουμε να είμαστε ολοκληρωμένοι κιθαρίστες πρέπει να έχουμε τις εξής κιθάρες απο μια (τυχαία σειρά) : Les Paul, SG, Tele, Strat...

Συμφωνώ απόλυτα και με τον Dvat και μαζί σου.

Βάλε όμως μέσα και μία τουλάχιστον (Gibson) semihollow (πχ. 335, 137) και ένα hollow jazz σκάφος (πχ. 175, για να μην πω L-5 ;D).

Σ' αυτή την αγορά η Gibson έχει προβάδισμα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας πω και εγώ την άποψη μου, ως "επιτοπλιστων" gibsonακίας είμαι τις άποψης gibson=κιθάρα, fender=τηγάνι. τώρα με βάση αριθμούς κλπ αρκεί να σκεφτείς ότι μια αξιοπρεπές fender κάνει όσο πάνω κάτω μια studio les paul βλέπεις την απάντηση στο ερώτημα... και η γνώμη μου είναι αν θέλεις ήχο τότε gibson, αν σε νοιάζουν τα λεφτά τότε fender ότι δίνεις παίρνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας πω και εγώ την άποψη μου, ως "επιτοπλιστων" gibsonακίας είμαι τις άποψης gibson=κιθάρα, fender=τηγάνι. τώρα με βάση αριθμούς κλπ αρκεί να σκεφτείς ότι μια αξιοπρεπές fender κάνει όσο πάνω κάτω μια studio les paul βλέπεις την απάντηση στο ερώτημα... και η γνώμη μου είναι αν θέλεις ήχο τότε gibson, αν σε νοιάζουν τα λεφτά τότε fender ότι δίνεις παίρνεις...

 

Δηλαδή εννοείς οτι η Gibson studio ειναι κιθάρες που αντικατοπτριζουν τα χρήματα π δίνεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εννοείς οτι η Gibson studio ειναι κιθάρες που αντικατοπτριζουν τα χρήματα π δίνεις ;

Όχι...απλά οι Fender το αντικατοπτριζουν λιγότερο ;)

 

Οι μοναδικές κιθάρες που αντικατοπτριζουν τα χρήματα που δίνεις, είναι αυτές που φτιάχνεις μόνος σου, παρακολουθείς κάθε στάδιο και ξέρεις πόσο πλήρωσες κάθε part.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι...απλά οι Fender το αντικατοπτριζουν λιγότερο ;)

 

 

 

Μα εκεί ειναι το θέμα . Οτι για να πάρεις μια σωστή fender πρεπει να δώσεις μαξ 1500 ευρω (American deluxe ) .για να πάρεις μια σωστή σοβαρή Gibby πρεπει να δώσεις μίνιμουμ 1500 ευρω ( traditional pro ) . Ολες οι συγκρίσεις που θελουμε να κανουμε εδώ ειναι σε παρόμοιο η κοντινό price range . Νομίζω οτι δεν μας δείχνει κάτι να συγκρίνουμε τα στανταρντ μοντέλα μεταξύ τους εφόσον απέχουν 1000 ευρω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εκεί ειναι το θέμα . Οτι για να πάρεις μια σωστή fender πρεπει να δώσεις μαξ 1500 ευρω (American deluxe ) .για να πάρεις μια σωστή σοβαρή Gibby πρεπει να δώσεις μίνιμουμ 1500 ευρω ( traditional pro ) .

Αυτή δηλαδή δεν είναι σοβαρή?

 

http://www.dv247.com/guitars/gibson-sg-special-faded-electric-guitar-worn-cherry--36887

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εκεί ειναι το θέμα . Οτι για να πάρεις μια σωστή fender πρεπει να δώσεις μαξ 1500 ευρω (American deluxe ) .για να πάρεις μια σωστή σοβαρή Gibby πρεπει να δώσεις μίνιμουμ 1500 ευρω ( traditional pro )

 

αυτα ειναι τα ΔΙΚΑ σου ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ συμπερασματα.

 

Η Fender (για οσους βεβαια δεν εχουν τσιχλα στο μυαλο και μπορουν να το διακρινουν  ;D)  προσφερει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ strat & tele σε ΓΕΛΟΙΕΣ τιμες (squier cv,baja,classic player ,roadworn) & ΥΠΕΡΟΧΕΣ alternative κιθαρες σε ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ τιμες (Squier JAZZMASTER & JAGUAR,Fender Modern Player κτλ)

 

Βασικη προϋποθεση να σου αρεσει ο ΗΧΟΣ & η αισθηση της Fender.

 

Το ιδιο και η Gibson ,οι φτηνες LP της ειναι εξαιρετικες κιθαρες.

 

Aπο εκει και περα η ...συγκριση μεταξυ του...ηχου των δυο κιθαρων ειναι ΗΛΙΘΙΑ (μια και εχουν εξωφρενικα διαφορετικο ηχο) αλλα και ΑΚΥΡΗ (μια και η καθε εταιρεια φτιαχνει πολλες ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ κιθαρες με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ηχο.)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο εκει και περα η ...συγκριση μεταξυ του...ηχου των δυο κιθαρων ειναι ΗΛΙΘΙΑ (μια και εχουν εξωφρενικα διαφορετικο ηχο) αλλα και ΑΚΥΡΗ (μια και η καθε εταιρεια φτιαχνει πολλες ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ κιθαρες με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ηχο.

Αυτό ακριβώς. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου