Προς το περιεχόμενο

Λιγη βοηθεια με τα παρεστιγμενα στις παρτιτουρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

:roll:

 

καλησπερα παιδια!Μιας και ειμαι στα πρωτα μαθηματα drums εχω κολλησει λιγο με το παρεστιγμενο.Δεν εχω καταλαβει ακριβως τι 'κοβει'.στο τεταρτο,ογδοο 16εκτο ολοκληρο μισο κτλ...Αν μπορει να με βοηθεισει λιγο καποιος...

 

thankz :idea:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όταν μια νότα είναι παρεστιγμένη (!) τότε προστίθεται στην αξία της το ήμιση της αρχικής της αξίας, δηλαδή ένα παρεστιγμένο τέταρτο θα έχει αξία ίση με τρία όγδοα π.χ. και όχι ίση με δύο όγδοα που είναι κανονικά.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοιάζει με παύση επειδή είναι τύμπανα! Παίζεις πχ μια ταμπουριά για ένα μισό παρεστιγμένο και ακούγεται σαν τέταρτο.

 

Έχει νόημα στα μελωδικά όργανα που παρατείνεται η διάρκεια του φθόγγου κατά το μισό της αξίας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα κλασσικα κρουστα εχει και παραεχει νοημα η εννοια του παρεστιγμενου.Σε ενα drumset μια παρεστιγμενη νοτα θα εκφραζει κυριως ποσο θα μεινει το χτυπημα σε ενα ανοιχτο hi hat η ποσο θα κρατησεις το χτυπημα σε ενα crash πριν το κοψεις με το χερι κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, για να καταλάβουμε σωστά τη ρυθμική λειτουργία του παρεστιγμένου, πρέπει να το δούμε σε συνδυασμό και με τη μισή αξία που έχει απομείνει (αυτή που έμεινε μετά το κλέψιμο της τελείας) με την οποία αλληλοσυμπληρώνεται.

 

Δηλαδή δεν είναι μόνο το ότι ένα τέταρτο πχ γίνεται ενάμιση τέταρτο, αλλά το ότι δύο τέταρτα γίνονται ενάμισι τέταρτο και ένα όγδοο. :wink:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παρεστιγμενες αξιες ειναι παρα πολυ σημαντικες και στα τυμπανα,ακομη και αν δεν παιζεις κατι.Τραγουδα τες με το στομα σε πολυ αργο τεμπο (65-70 bpm)και χρησιμοποιησε διαφορετικα φωνηεντα για να εμπεδωσεις την ολη φιλοσοφια τους.Δεν ειναι κατι δυσκολο.

Κατα τ αλλα οι προηγουμενοι τα ειπαν ολα,δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο! :D

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καλύτερος τρόπος για να κατανοήσει κάποιος τις παρεστιγμένες νότες είναι να κάτσει και να τις αναλύσει στην μικρότερη αξία η οποία συμπληρώνει την παρεστιγμένη νότα.

 

πχ ενα ογδο παρεστιγμένο με ενα δ/εκτο αναλύονται σε 4 δ/εκτα οπου λέγονται απλά και ευκολα ..... "τα τα τα τα" και κατοπιν τα 3 πρώτα "τα", ενωνονται μεταξύ τους με μια υποθετική σύζευξη διαρκείας και έτσι το ανελυμένο "τα τα τα τα" γίνεται "τα-α-α τα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου