Προς το περιεχόμενο

Λιγη βοηθεια με τα παρεστιγμενα στις παρτιτουρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατσε ρε μεγαλε γιατι θα μας τρελλανεις :lol: :lol:

 

Δηλαδη θεωρεις " θεωρητικη καταρτηση" το να ξερεις τα ονοματα των συγχορδιων & τις νοτες πανω στο οργανο σου? 8O

 

αυτα ειναι ΕΚ ΤΩΝ ΟΥΚ ΑΝΕΥ...(οπως ειναι η αλφα-βητα . δηλ. οσοι Ελληνες ξερουν να ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ & να ΓΡΑΦΟΥΝ εχουν γινει αυτοματα και Καβαφηδες??:) )

 

Δεν χρειαζεται ομως να εχεις μεταπτυχιακο στην αντιστιξη για να γραψεις/παιξεις το "Satisfaction" ή το "the thrill is gone" :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε mimis για πήγαινε στο Σαλέα π.χ να του πείς για παρεστιγμένα...ή στον Γκόρο, ακόμα και στον Μάγκα με το κλαρίνο του...εδώ έρχονται απέξω για να μάθουν να παίζουν με το αυτί...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά...μην μου πείτε ότι καποιος με έφεση προς την μουσική δεν μπορεί να μάθει μονος του τις συγχορδίες....

 

Και σχετικά με θεωρία....Εκανα τις 3 πρώτες και μετά σταματησα....και τελικά δεν μου πρόσφεραν πολλά πραγματα....Αν την ίδια ώρα που μαθαινα θεωρία εκανα κατι που γουσταρα πραγματικά....θα είχα καταφερει πιο πολλά πραγματα...

 

Απλά γιατί υπάρχει μια αποψη ότι αν δεν βγάζεις τραγούδι με τουλαχιστον συνδιασμο 15 οργανων....και αν δεν μπορείς να παίξεις 15000 νοτες το λεπτό...δεν εισαι μουσικός...

 

Τωρα σιγουρα κάποις που πραγματικά θέλει να εμβαθυνει στο θεμα μονο καλο του κανει η θεωρία αλλά μην ξεχναμε ότι μερικές κομματαρες γραφτηκαν απο άτομα που ξεκινησαν απο σκουπόξυλα....και εκαναν περιοδεία στον κοσμο....

 

Αυτα και απο μένα... :)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...είπα ακόμα και ο Μάγκας...δεν το ενοούσα ακριβώς. Απλά μερικές φορές χρειαζόμαστε και κάποιες υπερβολές!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mimis ξέρεις κάτι; είναι άσχημο κάθε φορά που θέλεις να πεις κάτι, να δίνεις και ένα παράδειγμα κιθαριστα!!!

είναι άσχημο ρε παιδί...τη μια ο malmsteem, την αλλη ο petrucci. άστους ρε φίλε δεν είναι και η ζωή μας όλη...πρώτον αυτό...

μετά όσον αφορά την θεωρία, έχεις δικιο εχεις και αδικο...καποια μουσικά κομματια χρειαζονται μια παραπανω γνωση...καποια αλλα όμως όχι....όπως είπε πριν και ο superfunk για να παιξεις το satisfaction ή το smoke on the water ή δεν ξερω εγω ποσα αλλα κομματια, δεν χρειαζεται να ξερεις και κατι.....και εγώ έχω βγαλει όλη τη θεωρια στη μουσικη (τελειωμενη όλη όμως) και δεν τη χρησιμοποιω παντου οταν θελω να μαθω κομματι....

death πιστευω ότι μαγκια δεν ειναι να βγαζεις κομματια χωρις να ξερεις κατι, μαγκια ειναι να παιζεις τα κομματια anyway....θέλω να πω μαγκας δεν ειναι ουτε αυτος που ξερει θεωρια, ούτε αυτός που δεν ξερει....

μαγκας ειναι όποιος ασχολειται με τη μουσικη που αγαπαει και ακούει...αυτά τα πολλά....

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"μαγκας ειναι όποιος ασχολειται με τη μουσικη που αγαπαει και ακούει...αυτά τα πολλά...."

Μπράβο στον Μάγκα με το κλαρίνο του...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"μαγκας ειναι όποιος ασχολειται με τη μουσικη που αγαπαει και ακούει...αυτά τα πολλά...."

Μπράβο στον Μάγκα με το κλαρίνο του...

 

δηλ; δεν σε πιάνω; 8O :D :D

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

death πιστευω ότι μαγκια δεν ειναι να βγαζεις κομματια χωρις να ξερεις κατι' date=' μαγκια ειναι να παιζεις τα κομματια anyway....θέλω να πω μαγκας δεν ειναι ουτε αυτος που ξερει θεωρια, ούτε αυτός που δεν ξερει....

μαγκας ειναι όποιος ασχολειται με τη μουσικη που αγαπαει και ακούει...αυτά τα πολλά....[/quote']

 

 

αυτό πιστεύω και γω,απλά το έγραψα σαν αντίθετη απάντηση σ'αυτό που έγραψε ο mimis για την μαγκιά του να ξέρεις νότες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου