Προς το περιεχόμενο

power supplies questions


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Στα λάιβ χρησιμοποιώ πεταλιέρα και δεν την αλλάζω αν δεν πειστώ για το αντίθετο, καθώς τη βρίσκω πρακτική και με μικρή διαφορά ποιότητας ήχου που δεν θα γίνει παρατηρητή εύκολα στη βαβούρα ενός λάιβ μίας ροκ μέταλ μπάντας...

 

Εδώ και καιρό όμως, τριγυρνάει η σκέψη στο μυαλό μου να φτιάξω ένα μικρό πλατό (κοινώς pedal board) απο τα 4-5 βασικά πεταλάκια που μπορεί να χρησιμεύσουν σε εμένα (το τονίζω αυτό γιατί ο καθεις έχει τις απαιτήσεις τους) σε μία ηχογράφηση, για να τα έχω έτοιμα κ νυκοκοιρεμένα, και να μην ανοιγοκλείνω κουτιά συνέχεια, συνδέω ξεσυνδέω κτλπ. Αφορμή σε αυτό το γεγονός ότι έχω στη κατοχή μου ένα dist-x της blackstar και περιμένω και ένα digidelay απο συμφορουίτη σήμερα αύριο, αποκλειστικά για το λόγο αυτό (ηχογραφήσεις). Μπαίνω στο πειρασμό να πάρω απο τις αγγελίες μας τα 2-3 πεταλάκια που θα ήθελα ακόμη, λοιπόν, καθώς είναι σε καλές τιμές, αλλά όσο και αν διαβάζω για μετασχηματιστές κτλπ σε άλλα θέματα που ανοίχτηκαν τείνω να μην βγάζω άκρη...

-Το dist-x είναι 0,8Α 12v δηλαδή απο μόνο του 800 milliamber....

-To delay απο ότι διαβάζω 150mA. 

 

Δεν γνωρίζω πόσο μπορεί να είναι τα εξής:

-mxr micro flanger ή  boss flanger

-tc electronics shaker

-digitech whammy.

Παρακαλώ αν γνωρίζετε ενημερώστε με αρχικά σε αυτό καθως και ποσα Volt είναι,(λογικά στα 9)

Απο κει και πέρα παρακαλώ προτείνετέ μου power supplies αξιόπιστα (isolated εξοδους αν ειναι εφικτό) που να μπορούν να τα σηκώσουν ΟΛΑ. Σε όποιο και να κοιτάω εγώ πέφτω τουλ. σε ένα τoίχο στο καθένα...αμπέρ απο τη μία, εξόδοι απο την άλλη, κτλπ..και να φανταστείς μιλάμε για 5 πεταλάκια άντε 6 αν μου περισέψει και βάλω και ένα γουά μετά που νομίζω αυτό δεν θέλει καν ρεύμα...

Επίσης...με την πολικότητα τι παίζει? Είναι μεταβλητή σε αυτά τα μηχανάκια power supply που κυκλοφορούν στο εμπόριο?

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μακροσκελές!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που να μπορούν να τα σηκώσουν ΟΛΑ

 

Εχεις δυστυχως επιλεξει εντελως "παλαβα" πεταλια ωστε να σου πουμε μια λυση με λογικο κοστος (μεχρι και πεταλι που θελει 22βολτ εχεις διαλεξει καθως και αναμικτα  πεταλια που δουλευουν αλλα με  ac & αλλα με dc).

 

Στη θεση σου θα χρησιμοποιουσα το ac τροφοδοτικο που εχει το Whammy απο τη μανα του,το τροφοδοτικο της μανας του για το Dist x (το οποιο νομιζω ειναι 22v) & ενα One Spot για τα υπολοιπα.

 

Αλλοιως θα σου παει ο κουκος αηδονι και δε λεει για τοσα λιγα πεταλακια (εξαλλου τα 2 απο τα "δυσκολα" πεταλια θα σου ερθουν με τα τροφοδοτικα τους οποτε ειναι και τζαμπα η λυση).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δυστυχως επιλεξει εντελως "παλαβα" πεταλια ωστε να σου πουμε μια λυση με λογικο κοστος.

 

Στη θεση σου θα χρησιμοποιουσα το ac τροφοδοτικο που εχει το Whammy απο τη μανα του,το τροφοδοτικο της μανας του για το Dist x (το οποιο νομιζω ειναι 22v) & ενα One Spot για τα υπολοιπα.

 

Αλλοιως θα σου παει ο κουκος αηδονι και δε λεει για τοσα λιγα πεταλακια.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ Αυτο φίλε μου αντιμετωπίζω...το dist x είναι 12βόλτ

Αυτο που λες είναι το λογικό και το φτηνό αλλά έλεγα μπας και ξεμπλέξω απο 2 καλώδια...

Αλλη προτασή?

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το dist x είναι 12βόλτ

 

το manual του λεει οτι ειναι 22

 

http://www.blackstaramps.com/pdf/handbooks/ht-distx-handbook.pdf

 

 

αλλά έλεγα μπας και ξεμπλέξω απο 2 καλώδια

 

δεν υπαρχει λογος,αφου στο στουντιο θα τα χρησιμοποιεις,δεν χαθηκε και ο κοσμος να φας 20 δευτερολεπτα για να συνδεσεις 2 ανταπτορες παραπανω... ;)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xθες που το είδα έλεγε δίπλα στη τρύπα ( ;D) 12V AC 0.8A και αυτό που έχει φωτό στο τόμαν το δείχνει 16V....Δεν ξέρω αλλά οκ άστο αφού έχω τον μαμά μετασχηματιστή θα βάλω αυτόν..τώρα για το one spot...

"The 1 SPOT is 9VDC (not AC), with a barrel-style output plug which is center negative."

αν ένα απο τα πεταλάκια που ανέφερα έχει ανάποδη πολικότητα τι γίνεται?

δεν παίζει αντάπτορας στο one spot?

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα δεν εχει αναποδη πολικοτητα οποτε μη σκας,παντως εχει το one spot ενα καρο ανταπτορες αν θες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σκάμε για το χόμπι μας μη φοβάσαι ... απλά όσο ζεις και ψάχνεις μαθαίνεις...τουλάχιστον να βγει αυτος ο άγνωστος απο την εξίσωση...

τώρα λες το One spot είναι καλό

Εγώ έλεγα το power plant junior που είναι και isolated output αλλα είναι έως 125mA...δεν θα μου σηκώσει το delay που είναι 150? θα έχω προβλημά?δεν θα λειτουργεί σωστά?

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 3 πεταλακια να σκασεις τοσα φραγκα?Δε λεει,με το 1-spot θα εισαι πασας. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου