Προς το περιεχόμενο

Greco Guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο forum,

 

εδώ και δυο ημέρες ψάχνω στο νετ για greco κιθάρες, έπαιξα με μια προχτές και έπαθα

 

πλάκα, δεν έχουν να ζηλέψουν τπτ απο μια les paul stadard.

 

Eπειδή είμαι στη φάση να δώσω 700-900 ευρώ για μια les paul studio με τα ιδια λεφτά

 

ή και λιγότερα τι αντίστοιχο μοντέλο προτείνεται?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Greco LP δεν παραγονται πλεον,οποτε οτι βρεις στο ebay.

 

Οι πιο επιθυμητες ειναι οι Super Real & οι Mint Collection αλλα δυσκολα θα τις βρεις κατω απο 1500αρικο (και αν τις βρεις).

 

Ψαξε μηπως βρεις καμμια YAMAHA Studio Lord σε αυτα τα λεφτα,ειναι φοβερες κιθαρες.

 

Φυσικα ,αν δεν την παρεις απο ΕΕ υπολογησε και ενα 25%-30% δασμους και φορους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε είχα δύο, τώρα έχει μείνει μόνο μία. Όλα τα θετικά που πιθανά έχεις ακούσει γι' αυτές ισχύουν σε μεγάλο βαθμό. Εγώ απλά να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου και να σου πω κάτι αρνητικό: αν επιλέξεις φθηνό μοντέλο, ίσως οι μαγνήτες να μην σε ικανοποιήσουν και να τους αλλάξεις.

 

Βέβαια όλα αυτά είναι υποκειμενικά και το αυτί (ή η τσέπη) αποφασίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικά, η πρώτη (EG-500) είναι πολύ καλή περίπτωση. Απλά για την ιστορία...η δεκαετία του '70 και '80 ήταν η καλύτερη περίοδος για τις Γιαπωνικές εταιρίες ως προς την ποιότητα των οργάνων τους. Βαράγανε στα μούτρα τις αμερικάνικες εταιρίες. Είχα παίξει με μία Τokai "Les Paul" του '70 και ήταν σκέτη απόλαυση! Η καλύτερη κιθάρα που έχω πιάσει και έχω παίξει μακράν απο κάθε άλλη (το εννοώ!).!

 

Υστερόγραφο Tip: Αν αποφασίσεις και αγοράσεις απο το eBay, ζήτα απο τον πωλητή να σου την στείλει σαν δώρο. Ο λόγος που σου το λέω αυτό είναι διότι όταν είχα παραγείλει την Tokai μου (αυτή στο avatar μου) απο την Ιαπωνία δεν πλήρωσα κανένα δασμό ή φόρο στο Ελλαδιστάν. Μόνο μεταφορικά πλήρωσα και ούτε λεπτό παραπάνω! Αυτό με κατόπιν συνεννόηση με τον πωλητή φυσικά...  ;)

 

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε μηπως βρεις καμμια YAMAHA Studio Lord σε αυτα τα λεφτα,ειναι φοβερες κιθαρες.

+1000

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα και αυτή εδώ

 

http://www.ebay.co.uk/itm/1984-Greco-EGC68-50-Les-Paul-Custom-Sunburst-Guitar-MIJ-Mint-Collection-Series-/221144657915?pt=UK_Musical_Instruments_Guitars_CV&hash=item337d3faffb

 

και αυτή

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Greco-Les-Paul-custom-MIJ-lawsuit-guitar-/330815472095?pt=UK_Musical_Instruments_Guitars_CV&hash=item4d062381df

 

Απο μαγνήτες δεν με πολυνοιάζει γιατί έχω ενα ζευγάρι seymour duncan jb και jazz

 

οπότε και να μην μου αρέσουν βάζω αυτούς και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Απο αυτές τις δυο ποια λέτε να τσιμπήσω?

 

Εγώ πιστεύω προς η πρώτη είναι ευκαιρία, τι λέτε?

 

Δείτε και ένα βίντεο με τι συγκεκριμένη που τη συγκρίνει ο τύπος με les paul.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Kατ αρχήν να σου πω για τον πωλητη στην πρώτη που έχεις,είναι ¨"διαμάντη" φαντάσου ρίσκαρα και τις δύο φορές και αγόρασα εκτός ebay με φυσικά χαμηλότερη τιμή και όλα καλά και γρήγορα.

Έχω πάρει δύο κιθάρες απ αυτον,(είμαι λάτρεις τον σχιστομάτηδων) μιά fender Tele white blond(έχει πάει σε χέρια κάποιου συμφωρουμίτη πλέον) :(

και μια epiphone japan που έχω ακόμα.

Ρώτησε τον αν μπορεί να σου βρεί epiphone Lp standard japan,στα ίσα κοντράρει τις Les paul του Διχίλιαρου,(όποιος γνωρίζει απο κιθάρες μου το έχει επιβεβαιώση)και αν έισαι Αθήνα μια δοκιμή θα σε πείσει με την δικιά μου.

Nα και μερικές φώτο

epi-std-014.jpg

epi-std-09.jpg

epi-std-035.jpg

epi-std-010.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις τον Ιάπωνα που πουλάει την super Real του 82?

 

Αυτή έχω σταμπάρει απλά έχει αυτό :

 

http://jp-guitars.com/12-07-21/E-065.jpg

 

και δεν μου φαινεται καλη κατάσταση.

 

Τι λές να το ρισκάρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου