Προς το περιεχόμενο

αριστεροχειρας σε δεξιοχειρη κιθαρα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλο το φόρουμ! Είχα μια απορία και θα ήθελα την γνώμη σας..σκέφτομαι να ξεκινήσω ηλεκτρική κιθάρα..αλλα είμαι αριστεροχειρας και στο ωδείο υπάρχει μόνο δεξιοχειρη κιθάρα..παίζω και σαξόφωνο και πιάνο..είχα διαβάσει ένα αρθρο ότι είναι δύσκολο για αριστερόχειρες να παίξουν σαξοφωνο όμως εγώ παίζω και καλά μάλιστα..το δεξί μπορώ να το χρησιμοποιήσω και στο φαγητό δεν έχω πρόβλημα...επίσης έχω δοκιμάσει σε δεξιοχειρη κιθάρα αλλά δεν μπορώ να κρατήσω πένα μόνο με δάχτυλα να παίξω...τι μου προτείνετε να κάνω?ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μου προτείνετε να κάνω?

 

να αγορασεις μια κιθαρα για αριστεροχειρες,ολα τα αλλα ειναι παλαβα πραγματα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αγορασεις μια κιθαρα για αριστεροχειρες,ολα τα αλλα ειναι παλαβα πραγματα....

 

+1

 

Ο κουμπάρος μου είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Είχε αρχίσει σε δεξιόχειρη και δεν έβλεπε εύκολη βελτίωση. Μόλις κάναμε την αριστερόχειρη νιωθει πολύ πιο άνετα και παρόλο που αρχίζει ξανά να μαθαίνει, πάει πολύ πιο γρήγορα ,πιο άνετα και τα χέρια του τα νιώθει πολύ πιο φυσικα πανω στο οργανο. ΠΑΡΕ μια αριστεροχειρη..

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστότερο και προφανές, είναι να αποκτήσεις κιθάρα για τα χέρια σου, αριστερόχειρη δηλαδή (θα βοηθήσεις και την αγορά να βγάλει περισσότερες στο μέλλον  ;)).

 

Από εκεί και πέρα, ως δεξιόχειρας έχω μια αριστερόχειρη τέλε στην οποία βελτιώνομαι καθημερινά. Και τώρα στην αρχή το πρόβλημά μου είναι στο δεξί (στα τάστα).

 

Αν δεν το παρατήσεις και συνεχίσεις να παίζεις δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Υπάρχουν ambidextrous κιθαρίστες, αμφίχειρες δηλαδή, αυτοί δεν είναι τέρατα της φύσης, απλά δεν το παράτησαν εκεί που το παρατάνε οι περισσότεροι.

 

Θέλει συνεχή ενασχόληση και παρακολούθηση του εαυτού σου για να μη πεις 'βαρέθηκα, παράτα το'. Η βελτίωση θα είναι νομοτελειακή.

 

Όσο για το ότι δε μπορείς να κρατήσεις πένα, βάλε μια ταινία να δεις και κούνα την πένα πέρα δώθε με το δεξί σα παιχνίδι. Μετά προσπάθησε να παίξεις για ένα τεταρτάκι, και την επόμενη μέρα προσπάθησε να παίξεις για κανά μισάωρο. Πιστεύεις ότι δε θα συνηθίσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αγορασεις μια κιθαρα για αριστεροχειρες,ολα τα αλλα ειναι παλαβα πραγματα....

 

ρε παιδια και γω αριστεροχειρας ειμαι αλλα παιζω με δεξιοχειρη

το θεμα ειναι πως θα τον βολεψει.. :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

έχε απλά στο νου σου:

Όπως και να έχει, από τη στιγμή που είσαι αριστερόχειρας, η αριστερόχειρη κιθάρα θα σου έρθει πιο "φυσικά". Προφανώς και θα μπορέσεις να παίξεις και με δεξιόχειρη εάν εσύ το επιθυμείς, αλλά θα είναι σαν να βαράς σουτ με το άλλο πόδι ή σα να τρως με το άλλο πιο "αδύναμο" χέρι ή (Τελευταίο παράδειγμα ^_^) σα να ΓΡΑΦΕΙΣ με το άλλο χέρι...Γίνεται, αλλά όχι και τόσο καλά...Μπορείς να ανεβάσεις απόδοση, αλλά θα γίνει πιο αργά. Και η πρόοδός σου θα είναι πολύ μεγαλύτερη με μια κιθάρα η οποία ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου παρά με μία

 

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστότερο και προφανές, είναι να αποκτήσεις κιθάρα για τα χέρια σου, αριστερόχειρη δηλαδή (θα βοηθήσεις και την αγορά να βγάλει περισσότερες στο μέλλον  ;)).

 

Από εκεί και πέρα, ως δεξιόχειρας έχω μια αριστερόχειρη τέλε στην οποία βελτιώνομαι καθημερινά. Και τώρα στην αρχή το πρόβλημά μου είναι στο δεξί (στα τάστα)

 

Αν δεν το παρατήσεις και συνεχίσεις να παίζεις δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Υπάρχουν ambidextrous κιθαρίστες, αμφίχειρες δηλαδή, αυτοί δεν είναι τέρατα της φύσης, απλά δεν το παράτησαν εκεί που το παρατάνε εδοι περισσότεροι.

 

Θέλει συνεχή ενασχόληση και παρακολούθηση του εαυτού σου για να μη πεις 'βαρέθηκα, παράτα το'. Η βελτίωση θα είναι νομοτελειακή.

 

Όσο για το ότι δε μπορείς να κρατήσεις πένα, βάλε μια ταινία να δεις και κούνα την πένα πέρα δώθε με το δεξί σα παιχνίδι. Μετά προσπάθησε να παίξεις για ένα τεταρτάκι, και την επόμενη μέρα προσπάθησε να παίξεις για κανά μισάωρο. Πιστεύεις ότι δε θα συνηθίσεις?

ευχαριστώ για την απάντηση..θα ξεκινήσω με δεξιοχειρη..πιστεύω ότι όλα είναι θέμα χρόνου..μέχρι να εξοικειωθω με το δεξί χέρι..θα συνηθίσω αργότερα..θα κάνω βέβαια κάθε μέρα ασκήσεις για το χέρι..και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα το παρατήσω..ευχαριστώ πάντως!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση..θα ξεκινήσω με δεξιοχειρη..πιστεύω ότι όλα είναι θέμα χρόνου..μέχρι να εξοικειωθω με το δεξί χέρι..θα συνηθίσω αργότερα..θα κάνω βέβαια κάθε μέρα ασκήσεις για το χέρι..και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα το παρατήσω..ευχαριστώ πάντως!

 

Όχι μόνο θα συνηθίσεις... Θα δεις διαφορά και στην δεξιότητά σου καθημερινά με το 'κουλό'! Πιθανότατα θα ανέβει κατά τι και το IQ σου  :D

 

Πέρα από την πλάκα, θέμα χρόνου και προσπάθειας είναι. Όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μου θυμισες εποχη - που αν κανω αναφορα σε αυτην θα με αφορίσετε.....

Παιδια στο σχολείο να τρωνε την βεργια για να μαθουνε να γραφουνε με το δεξι,

και στο τραπεζι να τρωνε με το δεξι αλλιως καθολου  :o :o :o :o

 

Παρε αριστερη να μην ταλαιπώρησε - 2012 εχουμε και ''δημοκρατια''....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου