Προς το περιεχόμενο

αριστεροχειρας σε δεξιοχειρη κιθαρα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το μπάσσο

τελικά έμαθα κανονικά (σαν να ήμουν δεξιόχειρας) και κανένα πρόβλημα

όταν μάλιστα άρχισα να παίζω κοντραμπάσσο κατάλαβα ότι είχα κάνει τη σωστή επιλογή

δεν θα σε συμβουλέψω τι να κάνεις

πιστεύω όμως ότι μέρος του διλήμματος είναι το ότι μπορείς να κάνεις πατέντες

στο πιάνο πχ δεν το συζήτησες ποτέ να αλλάξεις τη σειρά των πλήκτρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω όμως ότι μέρος του διλήμματος είναι το ότι μπορείς να κάνεις πατέντες

στο πιάνο πχ δεν το συζήτησες ποτέ να αλλάξεις τη σειρά των πλήκτρων

 

Εύστοχη παρατήρηση!Αν και υπάρχουν κάτι τρελοί  ;D

 

Για να το γενικεύσουμε πάντως, έχω δει έρευνα στο διαδίκτυο (paper από επιστήμονες) το οποίο υποστηρίζει πως κατά πάσα πιθανότητα ο άνθρωπος είναι φύσει αμφίχειρας και ότι η σύγχρονη ανατροφή μας 'αναγκάζει' να 'επιλέξουμε' κυρίαρχο χέρι.

 

Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι μολύβι στο δημοτικό πρωτοέπιασα με το αριστερό, με καταπίεση έγινα δεξιόχειρας, και εν έτει 2012, στα 20βάλε, το αριστερό μου βελτιώνεται σε αρκετές εργασίες, και στο γράψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλο το φόρουμ! Είχα μια απορία και θα ήθελα την γνώμη σας..σκέφτομαι να ξεκινήσω ηλεκτρική κιθάρα..αλλα είμαι αριστεροχειρας και στο ωδείο υπάρχει μόνο δεξιοχειρη κιθάρα..παίζω και σαξόφωνο και πιάνο..είχα διαβάσει ένα αρθρο ότι είναι δύσκολο για αριστερόχειρες να παίξουν σαξοφωνο όμως εγώ παίζω και καλά μάλιστα..το δεξί μπορώ να το χρησιμοποιήσω και στο φαγητό δεν έχω πρόβλημα...επίσης έχω δοκιμάσει σε δεξιοχειρη κιθάρα αλλά δεν μπορώ να κρατήσω πένα μόνο με δάχτυλα να παίξω...τι μου προτείνετε να κάνω?ευχαριστώ!

 

Γνωμη μου ειναι αφου τωρα ξεκινας να πας σε δεξιοχειρη γιατι θα εχεις τεραστιες επιλογες και θα μπορεις να παιζεις οποιαδηποτε κιθαρα.Στην αρχη οντως θα νιωθεις το αλλο χερι σαν ξενο σωμα αλλα μετα θα συνηθισεις(οπως καθε τι στη ζωη αλλωστε).Ειναι οπως ειπε ενα παιδι παραπανω σαν να γραφεις με το αλλο χερι με την διαφορα οτι στην συγκεκριμενη περιπτωση εσυ δεν εχεις μαθει να παιζεις με το αλλο χερι οποτε η μεταβαση θα ειναι πολυ ποιο ομαλη καθως δεν χρειζεται να....ξεμαθεις πραγματα.

 

Σκεψου οτι απλα εκπαιδευεις το νευρικο συστημα.Με το καιρο θα συνηθιζει και θα αποκρινεται καλυτερα.Ειναι πχ οπως οδηγεις...αμα ξεκινας και σου φαινεται περιεργο να αλλαζεις ταχυτητες με το δεξι δεν παραγγελνεις αμαξι απο αγγλια που τα εχει αναποδα :P μαθαινεις στο..."ορθοδοξο" συστημα και το συνηθιζεις σε χρονο dt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου