Προς το περιεχόμενο

Διαφορά μεταξύ βινυλίων - χώρα κοπής.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγάλη κουβέντα και λίγο off-topic όποτε ας το σταματήσουμε εδώ.

 

Διαφωνώ σε μερικά από αυτά που λες και σε μερικά είμουν λίγο υπερβολικός, είμαι απλά vinylhead και υπερβάλω τι να κάνουμε ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι μουσικοφιλοι-συλλεκτες δεν αγοραζουν CDs/LPs συμφωνα με την μεταπωλητικη τους αξια. Οσοι το κανουν αυτο ειναι οτιδηποτε αλλο εκτος απο μουσικοφιλοι.

Η αξια της καθε δισκοθηκης ειναι κυριως μουσικη και συλλεκτικη και οχι φυσικα "μεταπωλητικη". Η μεταπωλητικη της αξια ποσως μας ενδιαφερει.

Άμα βάζεις μέσα και τη λέξη συλλέκτης, πολύ φοβούμαι ότι δεν μπορείς να αφαιρείς την έννοια αξία (και δεν μιλάω για την μουσική της αξία).

 

Επιστροφή "πρωτοφανής" στο βινύλιο, δεν υπάρχει. Αυξημένο ενδιαφέρον, ναι. Ούτε υπάρχει περίπτωση να επιστρέψει ως αντικαταστάτης των επερχόμενων ψηφιακών format.

 

Όπως οι κασσέτες και σε τεράστιο βαθμό και το βινύλιο, έτσι και το CD ως format θα πεθάνει νομοτελειακά. Και κάποτε και το bluray κλπ.

Αυτό που, ίσως αποτυχημένα, προσπάθησε να πει ο gmayo, είναι ότι το συλλεκτικό lp ήταν και παραμένει ως απτό περιουσιακό στοιχείο (tangible asset στα Ελληνικά) πιο επιθυμητό από ένα συλλεκτικό CD και αυτό δεν έχει να κάνει καθόλου με την ποιότητα αναπαραγωγής.

 

Λίγες συζητήσεις για μένα είναι πιο ανούσιες και βαρετές από το βινύλιο vs cd σε οποιονδήποτε τομέα.

 

Εγώ προσωπικά συνεχιζω να αγοράζω βινύλια και σίγουρα όχι για την ευκολία του μέσου ή για την ποιότητα της εγγραφής. Όπως και πάντα θα προτιμούσα ένα Austin-Healey του '66 από ένα Hundai i30, ένα 70s Precision από ένα Fodera και πάει λέγοντας. Θα ήταν τουλάχιστον ανόητο βέβαια να κάτσω να συζητήσω την ανωτερότητα του ενός ή του άλλου.

 

Εξάλλου οι αισθητικές επιλογές που δεν καταπιέζουν την δική μας (αλλά και των συν ημών) ποιότητα ζωής αλλά αντιθέτως θα έλεγα ότι την αναβαθμίζουν (και σε κάποιο βαθμό μας καθορίζουν), μπορούν ίσως να τεθούν σε συζητήσεις και ερμηνείες αλλά σίγουρα όχι σε συγκρίσεις ή απολογίες.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξάλλου οι αισθητικές επιλογές που δεν καταπιέζουν την δική μας (αλλά και των συν ημών) ποιότητα ζωής αλλά αντιθέτως θα έλεγα ότι την αναβαθμίζουν (και σε κάποιο βαθμό μας καθορίζουν), μπορούν ίσως να τεθούν σε συζητήσεις και ερμηνείες αλλά σίγουρα όχι σε συγκρίσεις ή απολογίες.

Πςςς... Τι είπες τώρα...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα cd είναι το next dead format μετά από τις κασέτες, δυστυχώς τα cd έχουν μεταπωλητική αξία μηδενική και οποιαδήποτε συλλογή δεν έχει καμία αξία (οπότε χάνει και το νόημα του να συλλέγω κάτι).

 

Εμενα μου λες....που εχω 1000 τοσα cd απο τα οποια πλεον δεν ακουω ουτε τα 50.... :'(...(ειχα και 2000 τοσα βινυλια που τα χαρησα σε φιλους,οποτε συντομα βλεπω και τα cd να ακολουθουν αυτον τον δρομο...)

 

Σήμερα γενικά η μεταστροφή στο του αγοραστικού κοινού στο βινύλιο είναι πρωτοφανείς (όσοι έχουμε μείνει δλδ γιατί πλέον όλοι κατεβάζουν/streamάρουν και κανείς δεν αγοράζει εκτός από τους πιστούς). Οπότε vinyl is back with a vengeance

 

ε,καλα μη τα παραλεμε σε λιγο θα μας πεις οτι εχει τρελλαθει στις πωλησεις πικ απ ο Κωτσοβωλος και οτι η αδερφη σου δεν ξεκολαει απο το...τραντζιστορακι που της εφερε ο θειος σου ο Καπετανιος απο την Οζακα... ;D

 

απλα το 5% των...ελαχιστων που πλεον ΔΕΝ ακουνε μουσικη "απο την κομπιουτα-i pad-κινητο"  (επαναλαμβανω των ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ) , ΦΕΤΙΧΙΖΟΝΤΑΙ.. ;D...ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΑ ;D αγοραζοντας βινυλια.. ;D

 

αμφιβαλλω αν το 0,01% του παγκοσμιου πληθυσμου κατω απο τα....20 εστω γνωριζει ΤΙ ειναι το βινυλιο (εδω σε λιγο δεν θα γνωριζει τι ειναι το cd)  

 

http://www.foxbusiness.com/industries/2012/08/10/dust-off-vinyl/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου λες....που εχω 1000 τοσα cd απο τα οποια πλεον δεν ακουω ουτε τα 50.... :'(...(ειχα και 2000 τοσα βινυλια που τα χαρησα σε φιλους,οποτε συντομα βλεπω και τα cd να ακολουθουν αυτον τον δρομο...)

2000 βινύλια

1000 CD

500 κιθάρες

40 χρόνια ενασχόλησης

 

ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ Ν' ΑΚΟΥΣ ;

 

@Hlabatzibanos_extraordinaire (aka Haris)

Εσύ τουλάχιστον θα πρεπε να το ξέρεις πλέον ότι το χω in spades  8)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Hlabatzibanos_extraordinaire (aka Haris)

Εσύ τουλάχιστον θα πρεπε να το ξέρεις πλέον ότι το χω in spades  8)

Συνεχίζεις να με εκπλήσεις παρ' όλα αυτά! (Καλά μη χαίρεσαι, δεν θα τα φτιάξουμε κιόλας! :D)

 

Εμενα μου λες....που εχω 1000 τοσα cd απο τα οποια πλεον δεν ακουω ουτε τα 50.... :'(...(ειχα και 2000 τοσα βινυλια που τα χαρησα σε φιλους,οποτε συντομα βλεπω και τα cd να ακολουθουν αυτον τον δρομο...)

Πάντως να ξέρεις ότι εγώ σε θεωρώ φίλο μου! ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ Ν' ΑΚΟΥΣ ;

 

Ε καποτε θα μαθω,που θα μου παει... ;D

 

παντως ειπες και κατι σωστο... ;D

 

Αυτό που, ίσως αποτυχημένα, προσπάθησε να πει ο gmayo, είναι ότι το συλλεκτικό lp ήταν και παραμένει ως απτό περιουσιακό στοιχείο (tangible asset στα Ελληνικά)

 

ειναι και ο μόνος ισως σοβαρος λογος..(και εγω τα καλα αμερικανικα soul/funk/jazz βινυλια τα εχω κρατησει εδω που τα λεμε...το Grease ομως και το "Γρανιτα απο λεμονι" τα χαρισα  ;D)

 

κατα τα αλλα ισχυει αυτο για την μη ...κατεβαζομενη μουσικη... ;D

 

http://mashable.com/2012/07/24/music-sales-decline/

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προς υπεράσπιση του "vinyl is back" απλά να πω ότι ΟΛΕΣ οι μπάντες πλέον στα λάιβ τους πουλάνε βινύλια, κυρίως σαν special edition με πολύ όμορφο artwork και καρτούλα για να κατεβάσεις και τα mp3.

 

Επίσης τα δισκάδικα έχουν κλείσει τα περισσότερα εδώ που μένω (Ολλανδία), αλλά τα 2-3 που έχουν μείνει έχουν (ξανα)βάλει το βινύλιο πρώτη μούρη με το που μπαίνεις μέσα.

 

Επίσης οι εταιρίες που μέχρι πριν λίγα χρόνια έφτιαχναν πικαπ μόνο για κροίσους, τώρα φτιάχνουν εξαιρετικά πικαπ των 300-400ε.

http://www.rega.co.uk/

και

http://www.project-audio.com/main.php?prod=debut

και για πιο κουλ καταστάσεις

http://www.stantondj.com/stanton-turntables/t92usb.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης οι εταιρίες που μέχρι πριν λίγα χρόνια έφτιαχναν πικαπ μόνο για κροίσους, τώρα φτιάχνουν εξαιρετικά πικαπ των 300-400ε.

Η Rega και η Pro-ject (και η Stanton) δεν έφτιαχναν ποτέ πικάπ για Κροίσους.

Τουναντίον.

Ειδικά η Rega με τους βραχίονες RB250 & RB300 και τα Planar πικαπ, έφεραν το high end στις μάζες. Και κάποια χρόνια μετά ακολούθησε η (Τσέχικη αν θυμάμαι καλά) Pro-ject με ποιοτικά και φθηνά (εκτός των top of the range της) πικάπ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου