Προς το περιεχόμενο

Διαφορά μεταξύ βινυλίων - χώρα κοπής.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

ευλογησον 8) 8) 8)

 

Θα γίνει.

Sooner AND later  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και radiohead δε βρισκω ελλαδα με τιποτα .

Πολύ περίεργο μου φαίνεται. Εγώ έχω συναντήσει radiohead πολλές φορές στα δισκάδικα της Αθήνας.

 

Όσον αφορά τις τιμές, δεν βρίσκω πως οι διαφορές είναι μεγάλες ανάμεσα σε άμαζον(μαζί με μεταφορικά) και σε δισκάδικα. Ψάχνοντας, μπορείς να βρεις καλές τιμές. Επίσης, γίνονται αρκετά παζάρια δίσκων στα οποία και η ποικιλία είναι μεγάλη και οι τιμές συχνά συμφέρουσες.

 

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τις τιμές, δεν βρίσκω πως οι διαφορές είναι μεγάλες ανάμεσα σε άμαζον(μαζί με μεταφορικά) και σε δισκάδικα.
Μεταφορικα δεν υπαρχουν σε αγορες πανω απο 30 ευρω (Amazon UK). Φανταζομαι οτι οι περισσοτεροι που αγοραζουν CDs/LPs απο κει συνηθως ξεπερνανε το συγκεκριμενο ποσο στις παραγγελιες τους.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως (επιστρέφοντας στο αρχικό ερώτημα) η διαφορά ποιότητας ανάλογα με τη χώρα κοπής είναι μεγάλη. Οι ελληνικές κόπιες γενικά δεν είχαν καλή φήμη. Βέβαια υπάρχουν και χειρότερες. Είχα αγοράσει κάποια βινύλια από σοβιετική ένωση όπου ο ήχος ήταν τραγικός και το αντιλαμβανόσουν αμέσως ακόμη και με το πιο απλό και φτηνό ηχοσύστημα.

 

Περίεργο μου φαίνεται που κάποιοι δίνουν τόσα χρήματα για βινύλια ακόμη και σήμερα. Έχω αρκετές χιλιάδες από αυτά, δεν πρόκειται να τα πουλήσω ποτέ, αλλά τα θεωρώ αρχαία ιστορία πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς υπάρχουν διαφορές από χώρα σε χώρα.

Αλλά ο παράγοντας ποιότητας βινυλίου δεν είναι ο μόνος.

 

Κατ' αρχήν παίζει ρόλο η ποιότητα της μήτρας και το μηχάνημα κοπής. Παίζει ρόλο αν χρησιμοποιείται η πρωτογενής μήτρα και όχι κόπια αυτής. Για να μην πούμε ότι κάποιες ηχογραφήσεις δεν ακούγονται ότι ποιότητα και να χει το βινύλιο.....  ;)

 

Το πάχος του βινυλίου που μερικοί ξετρελλαίνονται, καθότι αλλάζει το VTA (γωνία ανάγνωσης κεφαλής) αλλάζει και τον ήχο (λόγω αρνητικής κλίσης κόβει λίγα πρίμα και αυξάνει μπάσα) και ξεγελάει το αυτί. Όχι βέβαια ότι δεν υπάρχουν διαφορές σε έναν δίσκο της Mobile Fidelity (ασε αν είναι και half speed) με ένα απλό του εμπορίου αλλά δεν είναι ανάγκη να είναι και ψυχαναγκασμός. Εξάλλου η αλυσίδα της βινυλιακής παραγωγής είναι τόσο μεγάλη που θεωρώ ότι υπάρχουν πολλά πράγμaτα που πρέπει  πρώτα να σεταριστούν σωστά πριν γκρινιάξουμε για την ποιότητα του βινυλίου.

 

Εξάλλου, τα βινύλια που παράγονται πλέον είναι εξαιρετικής ποιότητας και δεν έχουν καμία σχέση με τα ανακυκλωμένα τσιγαρόχαρτα των 80s-90s.

 

Εγώ συνεχίζω να αγοράζω που και που βινύλια. Αλλά σίγουρα δεν το κάνω για την "ανωτερότητα" της αναπαραγωγής. Έχω τόσους άλλους λόγους....

 

Προσωπικά πιστεύω, ότι με την υψηλή τιμή των βινυλίων, θα έπρεπε οι εταιρείες να συμπεριλαμβάνουν και μια sd κάρτα με την ψηφιοποιημένη μορφή του. Για λόγους αρχείου βρε παιδί μου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω, ότι με την υψηλή τιμή των βινυλίων, θα έπρεπε οι εταιρείες να συμπεριλαμβάνουν και μια sd κάρτα με την ψηφιοποιημένη μορφή του. Για λόγους αρχείου βρε παιδί μου.

 

Σε κάποιες περιπτώσεις, γίνεται. Μπορέι βέβαια να μην είναι sd κάρτα, αλλά υπάρχει χαρτάκι μέσα με λινκ και κωδικό που επιτρέπει στον χρήστη να κάνει download τον δίσκο. Δυστυχώς δεν συμβαίνει συχνά. Προσωπικά το πέτυχα στον νέο δίσκο της Cat Power, στο Chulahoma των Black Keyes και σε ένα remaster των Pink Floyd (Dark Side of the Moon). Κάποιες εταιρείες επιλέγουν, μαζί με το βινύλιο να δίνουν και το CD. Μάλιστα αν δεν κανω λάθος η Ελληνική Inner Ear το έχει κάνει σε κάποια άλμπουμ της.

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω, ότι με την υψηλή τιμή των βινυλίων, θα έπρεπε οι εταιρείες να συμπεριλαμβάνουν και μια sd κάρτα με την ψηφιοποιημένη μορφή του. Για λόγους αρχείου βρε παιδί μου.

 

Πλέον πολλοί (κυρίως Indie αμερικάνικες) δίνουν μέσα στο βινύλιο και μια κάρτα με url και κωδικό για download.

 

Αυτες οι τιμες ειναι βεβαια για τους "ταλαιπωρους" που ακομα αγοραζουν βινυλια. ;D

Για τους υπολοιπους που εχουν περασει αυτες τις παιδικες ασθενειες υπαρχουν ωραιοτατα remastered CDs με bonus tracks/discs, απιστευτο ηχο και τιμες για γελια. 8)

 

Τα cd είναι το next dead format μετά από τις κασέτες, δυστυχώς τα cd έχουν μεταπωλητική αξία μηδενική και οποιαδήποτε συλλογή δεν έχει καμία αξία (οπότε χάνει και το νόημα του να συλλέγω κάτι). Σήμερα γενικά η μεταστροφή στο του αγοραστικού κοινού στο βινύλιο είναι πρωτοφανείς (όσοι έχουμε μείνει δλδ γιατί πλέον όλοι κατεβάζουν/streamάρουν και κανείς δεν αγοράζει εκτός από τους πιστούς). Οπότε vinyl is back with a vengeance  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα cd είναι το next dead format μετά από τις κασέτες...

Αυτο ειναι ενα αυθαιρετο συμπερασμα. Λες να εξαφανιστουν τα CDs και να ξανα-αρχισουμε να αγοραζουμε βινυλια? Παντα θα υπαρχουν εταιρειες που θα βγαζουν αλμπουμς σε CD, πρωτον γιατι ειναι φτηνοτερο για την Χ εταιρεια να βγαζει CD απ'οτι βινυλιο, και δευτερον γιατι οι μουσικοφιλοι που θελουν να εχουν την μουσικη τους σε φυσικη μορφη στην πλειοψηφια τους δεν γουσταρουν το βινυλιο.

 

...δυστυχώς τα cd έχουν μεταπωλητική αξία μηδενική...

Ακομα ενα αυθαιρετο συμπερασμα. Τα CDs και τα LPs πωλουνται με το κιλο σε εξευτελιστικες τιμες. Τα σπανια ή/και limited edition αλμπουμς πωλουνται σε υψηλες τιμες ασχετα με το τι format (CD/LP) ειναι.

 

...και οποιαδήποτε συλλογή δεν έχει καμία αξία (οπότε χάνει και το νόημα του να συλλέγω κάτι).

Οι μουσικοφιλοι-συλλεκτες δεν αγοραζουν CDs/LPs συμφωνα με την μεταπωλητικη τους αξια. Οσοι το κανουν αυτο ειναι οτιδηποτε αλλο εκτος απο μουσικοφιλοι.

Η αξια της καθε δισκοθηκης ειναι κυριως μουσικη και συλλεκτικη και οχι φυσικα "μεταπωλητικη". Η μεταπωλητικη της αξια ποσως μας ενδιαφερει.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου