Προς το περιεχόμενο

Αποστολή κιθάρας στο εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

πούλησα μια κιθάρα στο ebay και θα τη στείλω στη Γαλλία.

 

Έχετε κάποια εμπειρία απο αποστολές και τις διάφορες εταιρίες courier;

Με UPS υπολόγισα οτι βγαίνει στα 185 ευρώ,μαζί με ασφάλιση.

 

Η κιθάρα είναι ακριβή οπότε φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή.

Οι άλλες επιλογές που έχω σκεφτεί είναι elta courier και γενική ταχυδρομική.

 

Επίσης έχετε κάποια συμβουλή για το πακετάρισμα;Έχω ένα κουτί απο κιθάρα,θα είναι και σε hard case,θα βάλω και απο αυτό το πλαστικό με τις φουσκάλες.

Βοηθάει αν χαλαρώσω τις χορδές,γιατί το έχω δει κάποιες φορές που αγόρασα κιθάρα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άλλες επιλογές που έχω σκεφτεί είναι elta courier

 

Εκει θα πας και θα γινει η δουλεια σου μια χαρα,τιμες υπαρχουν στο site τους

 

Επίσης έχετε κάποια συμβουλή για το πακετάρισμα;Έχω ένα κουτί απο κιθάρα,θα είναι και σε hard case,θα βάλω και απο αυτό το πλαστικό με τις φουσκάλες.

 

μια χαρα θα εισαι ,ειδικα αν η κιθαρα εχει hard case

 

Βοηθάει αν χαλαρώσω τις χορδές,γιατί το έχω δει κάποιες φορές που αγόρασα κιθάρα;

 

αν τη στελνεις σε μερος με δραματικη διαφορα υγρασιας με την Ελλαδα κουρδισε την κατω 1 τονο.(αν ειναι Fender μην ασχολεισαι,δεν παθαινει τιποτα)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα Ελτα εχουν χαμηλότερες τιμές (http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/pricelist_de_es_ex.pdf)  και με βολεύουν που είναι ανοιχτά το απόγευμα (και ας λένε στο site μέχρι της 14:00) στη Μητροπόλεως (όχι στο Ταχυδρομείο πάνω στο Σύνταγμα, καμιά 200αριά μέτρα πιο κάτω). Μερικές φορές που έχω πάει, δεν είχε ουρά και τα δέματα έφθασαν οn time στον προορισμό τους. Εξακολουθώ βέβαια να βρίσκω τις τιμές λίγο τσιμπημένες σε σχέση με χώρες της Ευρώπης.

 

Το tracking τους μπορεί να μην είναι μια χαρά αλλά υπάρχει και δουλεύει.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω... με τόσα λεφτά για μεταφορικά κόβεις εισιτήριο για Γαλλία και παίρνεις την κιθάρα στην καμπίνα... με Aegean ειδικά θα ήσουν άνετος  :) ΑΛλά φαντάζομαι τα πληρώνει ο αγοραστής τα ταχυδρομικά ε? Καλή τύχη :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η κιθάρα είναι ακριβή οπότε φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή.

Οι άλλες επιλογές που έχω σκεφτεί είναι elta courier και γενική ταχυδρομική.

 

Επίσης έχετε κάποια συμβουλή για το πακετάρισμα;Έχω ένα κουτί απο κιθάρα,θα είναι και σε hard case,θα βάλω και απο αυτό το πλαστικό με τις φουσκάλες.

Βοηθάει αν χαλαρώσω τις χορδές,γιατί το έχω δει κάποιες φορές που αγόρασα κιθάρα;

 

Εστειλα πρόσφατα ακουστική κιθάρα δικής μου κατασκευής στο US  με UPS για ενα φίλο και ήταν ο ασφαλέστερος τρόπος, ήταν βέβαια ακριβο το αντίτιμο συνολικα αλλά το πλήρωσε ο παραλήπτης ;D

Σαν ακουστική και ευπαθής την έστειλα με σκληρή θήκη και απο πάνω το πλαστικό με τις φουσκάλες και αρκετή ταινία γύρω γύρω. Φροντίζεις να πάει σφηνωτά στη θήκη με χαρτί περιτυλίγματος για να μη σου μείνει κανα headstock στο χέρι στη μεταφορα.

Τα Ελτά έχουν Τιμές γύρω στα 100 e. Αλλά σε δύο διαφορετικά υποκαταστήματα που ρώτησα μου είπαν και οι ίδιοι να το αφήσω καλύτερα και οτι δεν υπάρχει καμμιά εγγύηση οτι δεν θα γίνει ζημια.

Πάντως σαν γενικό συμπέρασμα και επειδή δεν νοείται να στέλνεις κατι έξω οι τιμές απο Ελλάδα προς τα έξω ειναι αστρονομικές ενω στην αντίστροφη περίπτωση ειναι κανονικές γι αυτό και αυτοί που δραστηριοποιούνται στο λιανοεμπόριο με κούριερ απο Ελλάδα προς τα έξω ειναι χαμένοι απο χέρι ???

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στείλει με UPS,TNT,Fedex και ΕΛΤΑ Ταχυμεταφορές (αναλόγως με ποιά εταιρεία προτιμούσε ο αγοραστής) και σε όλες τις περιπτώσεις όλα πήγαν μιά χαρά.Τυχαίο;Μπορεί.Η κορυφαία κατά τη γνώμη μου είναι η UPS.Για την Γενική Ταχυδρομική δεν γνωρίζω.

 

Σχετικά με το πακετάρισμα,κάνε ότι θα ήθελες εσύ ώς αγοραστής να έκανε ο πωλητής.Αυτό είναι το σωστό και το δίκαιο. ;)

 

(Προσωπικά,σαν πωλητής πάντα είχα το ίδιο άγχος να φτάσει η κιθάρα ασφαλής στον προορισμό της σαν να ήμουν ο αγοραστής...Και είναι πολύ ωραίο -και ανακουφιστικό- συναίσθημα να σε ενημερώνει τελικά ο αγοραστής ότι παρέλαβε την κιθάρα και ότι είναι πολύ ευχαριστημένος από τον τρόπο που χειρίστηκες την όλη κατάσταση!)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Ελτά ταχυμεταφορές μου είπαν οτι δεν ασφαλίζουν πάνω απο 600ευρώ..

Μάλλον θα στείλω με UPS..

 

Η Fedex ή η TNT είναι φτηνότερες;

 

Η Fedex απ΄όσο θυμάμαι έχει σχεδόν τις ίδιες τιμές με την UPS.H TNT λίγο χαμηλότερες.

 

Γιατί δεν κάνεις το πιό απλό;Ρώτα τον αγοραστή με ποιά εταιρεία θέλει να του τη στείλεις.Προσωπικά πάντα αυτό έκανα.

 

(Σε δύο περιπτώσεις,μάλιστα,που επρόκειτο για πολύ ακριβές κιθάρες,οι αγοραστές προθυμοποιήθηκαν να μου πληρώσουν τα αεροπορικά εισιτήρια για να τις πάω αυτοπροσώπως στο αεροδρόμιο και να τους τις παραδώσω!Έκανα ταξιδάκι,δεν είχα το άγχος μήπως και γίνει τίποτα κατά την διάρκεια της μεταφοράς και γνώρισα και ωραίες αεροσυνοδίνες...  ;D)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου